KULTURE

EDICIONI I 11-te I EKSPOZITES “SALLONI I VJESHTES”

Pasditen e se Premtes eshte organizuar edicioni i 11-te i ekspozites “Salloni i Vjeshtes”. Nje ekspozite e organizuar nga Bashkia Shkoder ne bashkepunim me Galerine e Arteve Shkoder ne kuader te festave te flamurit. E pranishme ne hapjen e kesaj ekspozite ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e cila tha se mbeshtesim kete aktivitet per dy arsye kryesore. Kuratoret …

Lexo me shume

EKSPOZITA “BABALLARET SUEDEZE” NE MUZEUN “MARUBI”

Ne kuader te 60 diteve te aktivizimit te diteve te barazise gjinore, ne muzeun “Marubi” u zhvillua hapja e ekspozites “Baballaret Suedeze”. Nje ekspozite fotografish nga fotografi Johan Bavman, bazuar ne portretet e baballareve, te cilet kane zgjedhur te qendrojne ne shtepi me bebet e tyre per te pakten gjashte muaj. I ftuar ne kete ekspozite ishte edhe ambasadori i …

Lexo me shume

NATA FINALE E KONKURSIT “FJALA ARTISTIKE”

Pas disa fazave seleksionuese eshte zhvilluar pasditen e se Enjtes nata finale e konkursit “Fjala Artistike”. Nje aktivitet i kthyer ne tradite tashme ne qytetin e Shkodres. Per drejtorin e Qendres Kulturore te Femijeve Shkoder, Kujtim Alija, gara ishte shume e forte. Sipas tij, ky aktivitet jo vetem qe eshte i dashur nga nxenesit, por edhe evidenton talente te reja. …

Lexo me shume

KOMEDIA “BOING BOING” VIHET NE SKENEN E TEATRIT “MIGJENI”

E shkruar nga Mark Kamelot dhe me regji të Kiço Londos, mbrëmjen e së Mërkurës është vendosur në skenën e teatrit “Migjeni” komedia “Boing Boing”. Një komedi brilante me pjesëmarrjen e një kaste të mrekullueshme të aktorëve të njohur të vendit tonë. Regjisori Kiço Londo u shpreh i kënaqur me pritjen e komedisë nga publiku shkodran. Edhe për aktorët, pritja …

Lexo me shume

PIKTORJA KOSTANDINA LUCA, HAP EKSPOZITEN NE LEZHE

Nxënësja e shkolles “Gjovalin Gjadri” Kostandina Luca është prezantuar me një ekspozite pikture të hapur në qendren kultuore të fëmijeve në Lezhë. Janë plot 30 punime të ndryshme të 14-vjeçare që janë ekspozuar, duke tërhequr vemendjen e shumë e shumë të pranishmeve. Drejtori i Arsimit në Lezhë Bardhok Pulaj dhe piktori Ardian Marashi u shprehen se piktorja e re Kostandina …

Lexo me shume

TE ENJTEN, FINALJA E KONKURSIT “FJALA ARTISTIKE”

E kthyer ne tradite tashme, konkursi i “Fjales Artistike” eshte gati per naten finale”. Finalja e ketij konkursi do te organizohet pasditen e se Enjtes ne Qendren Kulturore te Femijeve Shkoder. Para finales jane zhvilluar dy faza seleksionuese dhe e vecanta e ketij viti eshte numri i larte i pjesemarrjesve ne garen e dyte seleksionuese. Keshtu shprehet drejtuesi i Qendres …

Lexo me shume

KOMEDIA “BOING BOING” NE MIGJENI

Teatri Kombëtar Ekspiremental me komedinë “Boing Boing” shkruar nga Mark Kamelot dhe në regji të Kiço Londois do për tre netë me radhë do jetë pranë artëdashësit Shkodran në teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Një komedi briliante me pjesëmarrjen e një kaste t2ë mrekullueshme të aktorëve. Një komedi e bujshme, në venat e së cilës rrjedh gjak si ai i komedive …

Lexo me shume

“TE TAKOHEMI PER NJE LIBER” NE MEDRESEN “HAXHI SHEH SHAMIA”

Fushata Kombetare e Leximit “Te takohemi per nje liber” eshte zhvendosur kete te marte ne medresen “Haxhi Sheh Shamia” dega e vajzave ne qytetin e Shkodres. Nxeneset e kesaj shkolle lexuan dhe paraqiten vepra te ndryshme te autoreve shqiptare dhe te huaj. Per drejtoren e Drejtorise Rajonale Kombetare te Kultures Shkoder, Majlinda Laçaj, kjo eshte nje nisem e rendesishem qe …

Lexo me shume

DOKUMENTARI “ELEGANTI I KOMIKES SHQIPTARE”

2 vjet pune eshte dashur per realizimin e nje dokumentari qe pasqyron jeten dhe krjimtarine e shkrimtarit te njohur Paulin Selimi. Pasditen e se Dieles ne teatrin “Migjeni” u organizua shfaqja premiere e dokumentarit “Eleganti i komikes shqiptare”, kushtuar jetes dhe vepres se shkrimtarit Paulin Selimi, qe per disa vite ishte edhe kryetar i deges se Lidhjes se Shkrimtareve te …

Lexo me shume

151- VJETORI I LINDJES SE MJEDES, KUMBARO: AI ISHTE MISIONAR

E titulluar “Ditët e Mjedës” në qendren muzeale me te “Ndre Mjedes” ne Kukel te Barbullushit, u zhvillua një veprimtari përkujtimore e 100- vjetorit te botimit të kryevepres letrare te Mjedës “Juvenilja”. Të pranishme në këtë akvitet kulturor ishin edhe Zv/ Kryeministrja, Senida Mesi dhe Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro. Për zv/ kryeministren Mesi, mesazhi i kryevepres së Mjedes “Juvenilja”, …

Lexo me shume