Monday , 25 October 2021

KULTURE

LEZHA OFRON ME SHUME SE SA BREGDETIN!

Turizmi ne Lezhe te mundeson me teper se bregdetin, kulinarine dhe grishjet e shumta natyrore. Njohja me kulturen mijeravjeare te ketij rajoni eshte nje tjeter veanti qe te afrohet. Kjo eshte nje mundesi edhe per emigrantet shqiptare dhe femijet e tyre. Edhe pse jane lindur ne shtetet e bashkuara te amerikes, keta dy femije me prinder shqiptar duan qe te …

Lexo me shume

DIPLOMOHEN STUDENTET E AKADEMSE SE ARTEVE

Studentt e akademis s artve jan diplomuar n dy deg, at t pikturs dhe pituro-grafiks. Kto jan studentt e par dhe t fundit q diplomohen n kt akademi sepse vitn tjetr do t jet pjes e universtetit Luigj Gurakuqi, ksahtu sht prehur dekania Ikbale BUSHATI. Bushati shpjegon se edhe vitin e ardhshem do t ruhen t njjtat kuota pranimi. Jan …

Lexo me shume

NJE RRUGE E LEZHES MERR EMRIN “VELLEZERIT HARADINAJ”

Ne shenje respekti dhe mirenjohje per sakrificen e tyre ne luften per mbrojtjen e trojeve shqiptare te kosoves, njera nga rruget e Lagjes smt ne lezhe do te mbaje emrin ,Vellezerit Haradinaj. Ne zbulimin e pllakatit ka qene i pranishem edhe ish kryeministri i kosoves Ramush Haradinaj. Kjo ngjarjeje e vecante ka nje lidhje te forte me vete vellezerit haradinaj, …

Lexo me shume

FESTOHET RADIO MARIA 12 VITE TRANSMETIM

12 vite qe nga transmetimi i pare ne Shqiperi i Radio Marise. Ne kete pervjetor mesha e shenjte ka qene e gjithja dedikuar kesaj radio e cila sot vjen si radio e 64 ne te gjithe boten persa i perket radios fetare me te degjuar. Presidentia e Radio Marise File Preka tha se kjo radio se shpejti do te mbuloje …

Lexo me shume

MEHMET SHPENDI NDERI I KOMBIT

Atdhetari Shqiptar Mehmet Shpendi sht dekoruar me titullin Nderi i Kombit pas vdekjes. Pr t dorzuar kt titull ishte prfaqsuesi I presidencs, Flamur Gashi. Titulli Nderi i Kombit sht marr nga t afrmit e Mehmet Shpendit.   Gjat ksaj ceremonie sht pruruar dhe monumenti I Atdhetarit Mehmet Shpendi n lulishten e Zons Industriale. Sekretari i Shoqats Atdhetart e Dukagjinit Luigj …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER SHTRON IFTARIN TRADICIONAL

Mbrmjen e s marts , kryetar n detyr i Bashkis Shkodr Lorenc Luka, organizoi iftarin tradicional t Bashkis Shkodr, n nder t muajit Ramazan. N fjaln e tij prshndetse Luka theksoi se ky iftar sht shenj respekti dhe nderimi pr besimtart musliman, q agjrojn me prkushtim muajin Ramazan . Njkohsisht, prmendi momente t spikatura t drejtimit t tij t Bashkis …

Lexo me shume

MIRENJOHJA E QYTETIT PER MUHAMET SHALEN

Keshilli Bashkiak Shkoder ka nderuar me titullin e larte Mirnjohja e Qytetit mesuesin e perkushtuar Muhamet Shala. Kryetarja e bashkise Shkoder Voltana Ademi tha se vlera si ajo e Muhametit eshte nje humanizem per Shkodren.   Vete mesuesi Muhamet Shala u shpreh mjaft I emocionuar lidhur me nderimin qe i beri qyteti i Shkodres. Per Mesuesin Muhamet Shala kane folur …

Lexo me shume

BIE NUMRI I TURISTVE N KALAN ROZAFA

Kalaja Rozafa kt fundjave sht pothuajse e zbrasetnga turistt. Kjo vrehet nga numri i tyre q kan zgjedhur t vizitojn kalan Rozafa kt fundjav, te cilet jane ne numer mjaft te ulet. Kjo per shkak edhe te temperaturave te larta te ketij muaji. Duke e krahasuar me nje vit m par ka rn ndjeshm numri i turistve q vizitojn kt …

Lexo me shume

RAMAZANI, RIPRTRITJE E BESIMIT

Myftinia Shkodr ka orrganizuar Tribun fetare me teme “Ramazani, riprtritje e besimit” ku i ftuar special ishte thirrsi islam Tahir Zeneli. N fillim t aktivitetit, teologu Arben Halluni, tha se dhjet ditt e fundit t Ramazanit jan nj mundsi e mir pr t shtuar aktivitetet dhe adhurimet, n mnyr q ky muaj t dshmohet si gjallrues i shpirtrave me besim …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA AKTORI I MIRNJOHUR RAMIZ RAMA

sht prcjell pr n banesen e fundit aktori I mirnjohur I teatrit Migjeni Ramiz Rama n moshn 77 vjecare. N hollin e teatri Migjeni jan br homazhe n ndrim t ktij aktori ku pr t nderuar kt figure t shquar ishin t pranishm dhjetra qytetar dhe shum koleg. Ramiz Rama ka filluar karrieren e tij si aktor q fmij. Ai …

Lexo me shume