Breaking News

KULTURE

EKSPOZIT ME LIBRA T SHQIPTARVE N MAL T ZI

N ambjentet e biblioteks Marin Barleti jan prezantuar 60 libra t autorve shqiptar n Mal t Zi. Drejtori i fondit pr mbrojtjen dhe realizimin e t drejtave t pakicave n Mal t Zi, Safet Kurtagiq pohon se synimi i ktij aktiviteti sht pr t vrtetuar edhe nj her bashkpunimin e ktyre dy vendeve. Pakicat n shtetin fqinj n Malin e …

Lexo me shume

KONCERTI FOLKLORIK I GJIROKASTRS

Shum pak na ndajn nga festivali folklorik i Gjirokastrs dhe trupa e cila do t prfaqsoj metropolin verior sht tashm gati. N provn gjenerale, koordinatori artistik Bardhyl Hysa pohon se provat kan shkuar mir dhe shprehet optimist pr marrjen e mimeve. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, kt vit shnon edicionin e dhjet t tij.

Lexo me shume

PROMOVOHET LIBRI MOS M THUAJ Q KE FRIK˔

N salln e biblioteks universitare sht prezantuar libri i shkrimtarit italian Giuseppe Cartazzella, nj libr q trajton fenomenin e emigrimit. Profesori italian Carmen di Giandomenico i cili sht dhe organizatori i ktij aktiviteti shpjegon tematikn e librit. Aktiviteti i dits s sotme ka t bj me prezantimin e librit t shkrimtarit italinan Giuseppe Cartazzella, Mos m thuaj q ke frik. …

Lexo me shume

FESTA E LULEVE PRMBYLLET ME KONCERTIN E SOPRANOS KLODJANA BRAHIMI

Koncerti prmbylls i aktiviteteve n kuadr t 6 Majit, dits s Luleve sht mbajtur n teatrin Migjeni. E ftuar ishte sopranoja Klodiana BRAHIMI me pjesmarrjen e Orkestrs Simfonike t RTSH-s, me dirigjent Jetmir Barbullushi, ku t ftuar ishin Armando Likaj bariton, Kastriot Tusha tenor, Eugjen Gargjola violin dhe Klodiana Vata. Sopranoja Klodiana Brahimi shprehet e lumtur q ishte przgjedhur pr …

Lexo me shume

Prof. dr. MAHIR HOTI QYTETAR NDERI I KASTRATIT

Kshilli i Komuns Kastrat ka organizuar ceremonin e dorzimit t titullitQytetar Nderi Prof. dr. Mahir Hotit. Prpara t pranishmve profesor Mahiri ka theksuar se ndihet i emocionuar si dhe i vlersuar pr kt titull. M pas kan qen t afrmit dhe kolegt e tij t cilt kan evidentuar veorit e profesor Mahirit. N emr t kolegve dekani i Fakultetit t …

Lexo me shume

PRESIDENTI NDERON VELLEZERIT E NENE TEREZES

Presidenti i Repulikes ka nderuar me titullin e larte “Nene Tereza” drejtuesin e misionit te Vellezerve te Nene Terezes ne Komunen e Bushatit. AT SEBASTIAN VAZHAKALA, eshte nderuar me kete titull te larte, per kontributin e pashembullt, ne ndihme te familjeve ne nevoje ne kete zone. Ceremonia e dorezimit te ketij titulli te larte eshte zhvilluar ne Kishen e Vellezerve …

Lexo me shume

N KRKIM T KUJTESS HISTORIKE

Mbi 150 vite histori dhe ende n oxhakun e saj nxjerr tym. Duket si nj objekt q merr frym, por plagt qe i ka shkaktuar koha jan t dukshme duke u orvatur t mbijetoj. Bhet fjal pr kulln ku ka jetuar patrioti dhe intelektuali Zef Ndoc Ndreca, sekretari i kapedanit t Mirdits, Gjon Marka Gjoni. Kjo fortifikat n Kodr Spa …

Lexo me shume

NDEROHET ME TITULLIN QYTETAR NDERI RAMADAN HASANAJ

Modeli i nj zyrtari t lart, njeri human, me kontribut t pazvendsueshm n nevojat m emergjente t qytetit t Shkodrs . Ky ishte motivacioni me t cilin u nderua Ramadan Hasanaj ish-prefekti i qarkut Shkodr, duke iu akorduar nga kshilli bashkiak titulli Qytetar Nderi. Fjalimet mirnjohse dhe falenderuese t shum figurave t njohura t politiks n lidhje me punn dhe …

Lexo me shume

DINASTIA MARUBI DHE FONTANA E KUJTIMEVE

Dinastia Marubi dhe Fontana e Kujtimeve ishin dy librat e autorit Tonin Vasa q u promovuan sot n auditorin e gjimnazit At’Pjetr Meshkalla. N librin Dinastia Marubi autori ka shpalosur meritat e ksaj familjeje t madhe shkodrane e cila npermjet artit t bukur t fotografis. Liber i cili mori notat maksimale nga profesori Alfred apaliku. Ndrkoh sipas autorit Vasa dinastia …

Lexo me shume

LOJNA POPULLORE FEST EDICIONI I 8-t

Lojna popullore 2015 edhe kt vit ka vijuar rrugtimin e gjat prej 8 vitesh tashm t kthyer n nj tradit. E bashke me kt organizim srish vjen mbshtetja e televizionit Rozafa. Organizatori i Lojna popullore fest njkohsisht president i The Door Kastriot Faci flet pr organizimin dhe pjesmarrjen madhshore nga t gjitha trevat shqip folse. Lojna popullore fest pr t …

Lexo me shume