KULTURE

LEZHE, EKSPOZITE PIKTURE PER SKENDERBEUN

Figura e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu është sjellë në mënyra të ndryshme përmes pikturave të 18 artisteve lezhjanë.Punimet e tyre u prezantun në Galerinë e Arteve në Lezhë përmes një ekspozitë pikture e cila u hap në kuader të vitit të Skëndërbeut.Krahas Gjergj Kastriotit në këtë ekspozitë janë paraqitur dhe figura e At Gjergj Fishtes dhe Nëne Terezes, …

Lexo me shume

EKSPOZITA ARTEFAKTE KASTRIOTIANE

Në kuadër të “Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti- Skenderbeu” Bashkia Shkodër dhe Muzeu Historik i Shkodrës “Oso Kuka” kanë çelur siparin e aktiviteteve. Në mjediset e Pinakotekës në Muzeun Historik të Shkodrës u organizua promovimi i “Ekspozitës artefaktesh kastriotiane” nga koleksionisti Gjergj Marena. Ai tha se qëllimi i kësaj ekspozite ishte përkujtimi i figurës së Skendërbeut. Gjithashtu, Marena tregoi sa …

Lexo me shume

LEZHE, PERKUJTOHET 550-VJETORI I VDEKJES SE SKENDEBEUT

Lezha ka përkujtuar 550-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngjarje që shënon fundin e një perandorie që mbajti të pathyeshëm shtetin e Arbërit.Në ceremoninë e organizuar pranë vendvarrimit të Skënderbeut, drejtues lokal, përfasues të insitucioneve, arberesh të ardhura nga Italia, qytetar dhe nxenes shkollash vendosen kurora me lule dhe bënë homazhe në nderim të kësaj figure, …

Lexo me shume

550-VJETORI I VDEKJES SË SKENDËRBEUT, KONCERT INSTRUMENTAL

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Skendërbeut, shkolla e mesme artistike “Prenkë Jakova” organizoi këtë të mërkure një koncert instrumental. Koncerti, ashtu si edhe të tjerët, u organizua në sallën e koncerteve “Gjon Kapedani” të kësaj shkolle. Por, e veçanta është se përkonte edhe me 57-vjetorin e shkollës “Prenkë Jakova”. Drejtori i shkollës “Anton Kaftalli foli rreth qëllimi të …

Lexo me shume

LEZHA BEHET GATI PER TE PERKUJTUAR 550-VJETORIN E VDEKJES SE SKENDERBEUT

Lezha është bërë gati për të përkujtuar 550-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu.Veprimtaritë kryesore të 17 janarit do të zhvillohen në memorialin që ruan vendvarrimin e heroit, ku pritet të jenë të pranishem autoritet të pushtetit lokal e qëndror , besimeve fetare, e shqiptar nga Kosova, Mali i Zi, Maqedonia dhe Arberesh nga Italia e jugut.Përgjegjësi …

Lexo me shume

“ARTEFAKTE KASTRIOTIANE NE MUZEUN E SHKODRES”

Lidhja e tij me Gjergj Kastriotin Skenderbeu është mjaft interesante, dhe 9 vite ka punuar për krijimin e koleksionit të vet privat, heroit tonë kombëtar. Gjergj Marena koleksionisti nga Shkodra I cili prej vitesh jeton në Itali, ka krijuar koleksionin e tij me vepra të ndryshme në frymën kastriotiane. Koleksionisti Marena tregon edhe detaje rreth artefakteve të sjella nga Italia …

Lexo me shume

10 VJETORI I KUSHTIMIT TE KATEDRALE SE SHKODRES

Me rastin e 10 vjetorit të kushtimit të Katedrales së Shën Shtjefnit në Shkodër me një meshë solemne është kremtuar kjo datë. I pranishëm në  meshën e drejtuar nga Arqipeshkvi Metropolit I Dioqezit Shkodër Pult imzot Angelo Massafra I pranishëm ishte edhe Nunci Apostolik I Selisë së Shenjtë në Tiranë imzot Charles John Brown. Ipeshkvi I Shkodrës Imzot Massafra në …

Lexo me shume

“STUDIME ETNOLOGJIKE TE SHQIPERISE S’EPERME”

Me rastin e 1-vjetorit te vdekjes se studiuesit Vili Kamsi, kete te shtune eshte organizuar promovimi i librit “Studime etnologjike te Shqiperise se Eperme” te Dom Ernesto Kozit, te perkthyer nga Vili Kamsi. Nje liber qe eshte nje permbledhje artikujsh qe trajton fiset e Shqiperise se Eperme. Aktiviteti erdhi i organizuar fale bashkepunimit te dy biblotekave te qytetit te Shkoders, …

Lexo me shume

RISHFAQET KOMEDIA “LUMTURI NE FUKARALLEK”

Suksesi qe pati ne 8 nete me rradhe beri qe komedia “Lumturi ne Fukarallek” te rishfaqej perseri ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Komedia u vendos ne skene ne mbremjen e se Enjtes, por qe perkonte edhe me ditelindjen e aktores se madhe, njekohesisht “Mjeshtre e Madhe”, Zyliha Miloti. Me 11 Janar, Zyliha Miloti festoi 72-vjetorin e lindjes. Por, …

Lexo me shume

49.763 VIZITORE NE VITIN 2017 NE KALANE E ROZAFES

Kalaja e Shkodres vijon te jete monumenti me i vizituar ne rajonin verior te vendit tone. Ky monument ka plotesuar te gjitha pritshmerite ne 2017-en dhe numri i vizitoreve ka arritur deri ne 49.763. Kesisoj, ka pasur nje rritje 20%  ne krahasim me nje vit me pare. Nje gje e tille behet e ditur nga pergjegjes sektori ne Drejtorine Rajonale …

Lexo me shume