NEWS

https://www.youtube.com/watch?v=52582YwbyGk

Lexo me shume

RRITEN RASTET E VIZITAVE PRANE URGJENCES SE SPITALIT

80 deri ne 90 paciente paraqiten gjate 24 oreve prane Urgjences se spitalit Rajonal Shkoder. Nje shifer qe sipas kryeinfermjerit te Urgjences Eduart Gjonaj eshte ne rritje per shkak te ndryshimeve klimatike Nje shqetesim i ri qe prek te rinjte eshte ai i qendrimit perpara kompjuterit per ore te tera. Rastet jane ne rritje ku simptomat vijojne nga lodhje, te …

Lexo me shume

XHOVANI SHKOZA, PARAQITJE E MIRĖ NĖ KUPĖN E EUROPĖS

Xhudisti i Vllaznisė Xhovani Shkoza ka bėrė njė paraqitje shumė tė mirė nė Kupėn e Europės pėr tė rinj qė u zhvillua fundjavėn qė shkoi nė Kluj tė Rumanisė. Ai ka arritur tė fitojė dy ndeshje duke kaluar dy ture dhe ndonėse nuk ka arritur dot tė marrė ndonjė medalje, sėrish paraqitja e tij mbetet pėr t’u vlerėsuar. Shqipėria u …

Lexo me shume

250 XHUDISTĖ NGA BALLKANI NĖ “QAZIM DERVISHI”

Ėshtė mbyllur me sukses njė tjetėr aktivitet ndėrkombėtar nė sportin e xhudos organizuar nga Akademia “Albania Xhudo Kodokan”. Ky i rradhės ka qenė njė turne moshash, nė tė cilin kanė marrė pjesė plot 250 sportistė nga ekipe tė ndryshme nga Turqia, Bullgaria, Maqedonia, Kroacia, Mali i Zi, Kosova dhe ekipet e Shkodrės. Nė kėtė aktivitet ka marrė pjesė edhe zėvendėsministri …

Lexo me shume

VOLEJBOLL: VLLAZNIA MUND 3-2 STUDENTIN BRENDA NĖ TIRANĖ

Tjetėr fitore e shkėlqyer e Vllaznisė nė volejboll pėr meshkuj. Pasditen e djeshme ajo ka fituar 3-2 brenda nė Tiranė ndaj Studentit, ekipit qė ėshtė pretendenti kryesor pėr fitimin e titullit kampion. Nė fakt, fitorja duhej tė kishte qenė mė e thellė sepse volejbollistėt shkodranė arritėn tė fitojnė dy setet e para. Njė nisje e papritur ndoshta pėr kampionėt nė …

Lexo me shume

CUNGU: BYLISI DUHET RESPEKTUAR POR MUND T’IA DALIM

Qė nga dita e djeshme ekipi i Vllaznisė ka nisur pėrgatitjet pėr ndeshjen e rradhės, atė qė do tė luajė ditėn e dielė nė Ballsh ndaj Bylisit. Skuadra ka zhvilluar analizėn e ndeshjes sė fundit me Tiranėn e cila tashmė ėshtė arkivuar dhe tė gjithė kanė nisur tė mendojnė pėr takimin e fundjavės qė konsiderohet shumė i vėshtirė sepse luhet …

Lexo me shume

“VISHET” ME RROBA TE PERDORURA VENDVARRIMI I SKENDERBEUT

Vendvarrimi i heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu ne qender te qytetit te Lezhes eshte veshur i teri me rroba te perdorura. Cdo fundjave trotuari drejt lagjes skenderbeg zaptohet thuajse plotesisht nga tregtaret ambulant, ndersa kanxhellat qe rrethojne kete vend historik mbulohen nga rrobat e perdorura. Kjo pjese eshte percaktuar edhe si vendqendrim per turistet, por pamja qe u ofrohet …

Lexo me shume

PD: MBESHTESIM PROTESTEN E BANOREVE PRANE STADIUMIT “LORO BORIĒI”

Deklarata per Shtyp Jemi nė kėtė konferencė pėr shtyp pėr tė shprehur edhe njė herė mbėshtetjen tonė tė plotė ndaj kėrkesave tė banorėve tė zonės pėr rreth stadiumit. Ku me njė vendim tė fshehtė tė pa studjuar dhe tė pa konsultuar me askėnd, vendoset prishja e shtėpive tė banimit dhe bizneseve tė zonės, me qėllim hapjen e njė vend parkimi. …

Lexo me shume

QYTETARET: NUK KA SINJALISTIKE, AS MJETET NUK E RESPEKTOJNE

Mungesa e sinjalistikes sidomos ne fshirjen e vijave te bardha per qytetaret eshte kthyer ne nje problem te perditshem. Ata shprehen se mungesa e ketyre vijave perben nje rrezik per ta e sidomos atehere kur as automjetet ne qarkullim nuk i respektojne.   Mosrespektimi i rregullave tė qarkullimit rrugor nga drejtuesit e automjeteve por edhe kalimtarėt, mungesa e sinjalistikės nė …

Lexo me shume

BASHKIA E LEZHES NIS PASTRIMIN E LAGJES “11.2 HEKTARE”

Me ne fund mbeturinat qe kishin zaptuar katin e pare te ketij pallati ne lagjen “11.2 hektare” ne qytetin e lezhes jane larguar. Bashkia ndermori menjehere aksionin per largimin e tyre pasi ishin konsideruar si nje problem shume i madh per banoret e kesaj zone. Punonjesit e sherbimeve u angazhuan per ti dhene zgjidhje kerkeses se vazhdueshme qe banoret kishin …

Lexo me shume