Monday , 17 December 2018

POLITIKE

KUVENDI KOMBETAR I PARTISE DEMOKRATIKE

Në fjalën e tij në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike të mbajtur këtë të shtunë, kryedemokrati Lulzim Basha, ftoi kritikët të bëhen pjesë e PD. Basha tha se në partinë demokratike bëhen zgjedhje të vërteta dhe në muajt e ardhshëm kjo parti do vendosë një standart të ri për politikën shqiptare. Çdokush mund të kontribuojë për partinë demokratike theksoi ai. …

Lexo me shume

“TURQIA MBESHTET ANETARESIMIN E SHQIPERISE NE BE”

Republika e Turqisë mbështet Shqipërinë dhe vendet e Ballkanit për anëtarësimin e tyre në Bashkimin Europian. Kështu u shpreh nga Shkodra ambasadori turk në Shqipëri Ahmet Murat Yoruk. Ai tha se Turqia ka qenë mbështetësja kryesore për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Deklaratat e ambasadorit turk erdhën gjatë një aktiviteti përkujtimor dhe ekspozite të organizuar nën përkujdesin e ambasadës së …

Lexo me shume

“AUSTRIA PO NDIHMON SHQIPERINE PER INTEGRIMIN NE BE”

Një ndër qëllimet e Austrisë është integrimi i ballkanit perëndimor dhe veçanarisht Shqipëris në Bashkimin Europian. Por, sot ballkani perëndimor përballet me 3 pengesa kryesore. Kështu u shpreh nga Shkodra, ambasadori i Austrisë në vendin tonë, Johan Sattler, teksa mori pjesë në promovimin e librit të profesor Mariano San Nicolo me titull “Administrimi austro-hungarez i Shqipërisë 1916 – 1918”. Ndërkohë, …

Lexo me shume

VOTIMET, ZGJEDHJET VENDORE NE 2019/ JA SA SHQIPTARE MUND TE VOTOJNE

Ministria e Brendshme ka publikuar ekstraktin e parë të listave zgjedhore për zgjedhjet vendore, të datës 30 Qershor 2019. Nga të dhënat paraprake të gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile, rezulton se të drejtën e votës e kanë 3.549.909 shtetas. Ndër ta, 50.5 % e zgjedhësve janë djem dhe burra dhe 49.4 % gra dhe vajza. “Nga lista …

Lexo me shume

LEZHE, GARA PER KREUN E PD-se, RIKTHEN TE VJETRIT

E konsideruar një garë tejet e fortë, zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demokratike në Lezhë evidentuan një fakt të ri, dominimin e kandidatit Zef Gjoka. Për herë të parë në zgjedhje morën pjesë më shumë se 90% e votuesve. Interesimi ishte maksimal, madje edhe i atyre që ishin distancuar nga PD prej kohësh për të vijuar rrugëtimin individual. …

Lexo me shume

ZEF GJOKA ZGJIDHET KRYETAR I PD-se NE LEZHE

Zef Gjoka është zgjedhur Kryetar i Partisë Demokratike në Lezhë.Gjoka fitoi garen me një diference të konsiderueshme votash ndaj kreut të deritanishem të kësaj force politike Paulin Marku.Në zgjedhjet për kreun e degës Zef Gjoka mori 213 vota ndërsa Paulin Marku 88 vota.Në përfundim të proçesit dy kandidatet shtërnguan duart me njëri tjetrin, duke përvcjellë mesazhin e bashkimit. Duke folur …

Lexo me shume

XHEVDET AMULI ZGJIDHET KRYETAR I RI I PD SHKODER

Xhevdet Amuli është kryetari i ri i Partisë Demokratike dega Shkodër. Amuli triumfoi në zgjedhjet e kësaj të shtune ndaj ish-kryetarit Ramiz Çobaj me një diferencë prej 2 votash. Pas fitores, Amuli u shpreh se na duhet një bashkim me njëri-tjetrin në luftën ndaj Partisë Socialiste. Ndërsa për ish-kryetarin Çobaj, pavarësisht humbjes, kjo garë e nxjerr PD-n edhe më të …

Lexo me shume

NOKA: RAMA KA NDESHKUAR SHKODREN, SEPSE QYTETARET NUK E SHESIN VOTEN

Teksa mori pjesë në kuvendin zgjedhor të Partisë Demokratike për zgjedhjen e kryetarit të ri të kësaj force politike në Shkodër, deputeti i PD dhe njëkohësisht i deleguari për Qarkun e Shkodrës, Flamur Noka, tha se kryeministri Rama është hakmarrë ndaj Shkodrës, duke i hequr investimet. Rama ka ndëshkuar Shkodrën, vetëm se qytetarët nuk pranuan të shesin votën theksoi Noka. …

Lexo me shume

BEHAR HAXHIU RIZGJIDHET KRYETAR I PD-se KURBIN

Behar Haxhiu është rizgjedhur Kryetar i Partisë Demokratike në Kurbin.Haxhiu fitoi garen me një diference të konsiderueshme votash ndaj rivalit të tijë Marjan Tuci.Në përfundim të proçesit Behar Haxhiu u shpreh se “rimandatimi në krye të degës se PD-së Kurbin e inkurajon për të punuar me qëllim për ti rikthyer fitoren kësaj force politike në zgjedhjet e ardhshme vendore si …

Lexo me shume

AGIM BUSHATI, KRYETAR I PD VAU DEJES

Dega e Partisë Demokratike në Vau Dejës, është ndër degët e para e cila përfundon procesin e zgjedhjeve në selinë blu. Pas diskutimeve dhe procesit që ka nisur që nga grupseksionit, gjatë kësaj të diele është zhvilluar edhe kuvendi I dëgës së Partisë Demokratike në Vau Dejës, ku unanimisht është rizgjedhur si Kryetar i Partisë Demokratike, Agim Bushati. Në këtë …

Lexo me shume