Wednesday , 8 April 2020

POLITIKE

GEORGE FRENDO, MESAZHE TË FORTA NGA SHKODRA

Nga Shkodra, kryetari i konferencës ipeshkvnore të Shqipërisë, njëkohësisht arqipeshkvi i Tiranës, George Frendo, deklaroi se politika në Shqipëri duhet të mendojë më shumë për të mirën e përbashkët dhe jo për partitë e tyre. Gjithashtu Frendo i bëri thirrje palëve politike që sa më shpejt të ulen në dialog për të zgjidhur krizën politike sepse situata në Shqipëri po …

Lexo me shume

VONESA NË PAGAT E MËSUESVE, REAGON PD SHKODËR

Partia Demokratike dega Shkodër ka denoncuar dhunimin psikologjik që po i bëhet mësuesve të Shkodrës.Sipas PD Shkodër, mësuesit e qytetit të Shkodrës nuk kanë marrë akoma pagat e tyre, shpërblimin për muajin tetor.“Vazhdon dhunimi psikologjik, profesional dhe ekonomik i mësuesve të Shkodrës. Sot, data 8 nëntor, mësuesit e qytetit të Shkodrës akoma nuk kanë marrë pagat e tyre, shpërblimin për …

Lexo me shume

EMËRIMET E DREJTORËVE NË DREJTORITË RAJONALE TË SHKODRËS, REAGIMI I ULQINAKUT

Çështja e emërimeve të drejtorëve të rinj në drejtoritë rajonale të Shkodrës vijon të prodhojë debate në kryeqendren e veriut. Është ish-deputetja e PD Izmira Ulqinaku që ka reaguar sëfundmi për këtë çështje. Me anë të një postimi në facebook, Ulqinaku thotë se Edi Rama e përbuz Shkodrën dhe shkodranët, sepse nuk e mbështetën kurrë as atë dhe as partinë …

Lexo me shume

DREJTORËT E RINJ NË DREJTORITË RAJONALE SHKODËR, REAGON EDHE GURAKUQI

Mungesa e emërimeve të drejtorëve të rinj në drejtoritë rajonale në Shkodër vijon të prodhojë debate dhe akuza nga Partia Demokratike.Pas deklaratës nga Partia Demokratike dega Shkodër një ditë më parë, reagimi i radhës ka ardhur nga ish-deputeti i PD Shkodër, Romeo Gurakuqi.Nëpërmjet një postimi në profilin e tij në “facebook”, Gurakuqi shkruan:“Institucionet e Shkodres kane mbetun sot ne duart …

Lexo me shume

EMËRIMET E DREJTORËVE RAJONALË NË SHKODËR, DEKLARATË NGA PD SHKODËR

Partia Demokratike dega Shkodër ka reaguar për mungesën e emërimeve të drejtorëve rajonalë në Shkodër. Me anë të një deklarate për mediat, PD Shkodër thotë se kjo është një përdhosje që Edi Rama po i bën Shkodrës.“Është e turpshme dhe e dënueshme përdhosja që po i bën Edi Rama qytetit të Shkodrës. Pasi i turpëroi socialistët e Shkodrës duke i …

Lexo me shume

VENDIMI PËR KRYEBASHKIAKUN E VORËS, REAGON BASHA

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas vendimit të KQZ për të hequr mandatin e kyebashkiakut të Vorës Agim Kajmkaku. Basha tha se Kajmaku është fytyra e Edi Ramës dhe rasti i tij vërtetoi edhe njëherë se Rama qeveris me krimin.Basha përsëriti sërish kërkesën për zgjedhje të parakohshme, me një qeveri kujdestare për t’i kthyer pushtetin popullit.

Lexo me shume

KQZ I HEQ MANDATIN KRYEBASHKIAKUT TË VORËS

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka hequr mandatin kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmakut. Me 5 vota pro, anëtarët e KQZ, duke marrë në shqyrtim kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme, vendosën që Agim Kajmaku nuk duhet të jetë më në krye të Bashkisë së Vorës, pasi ka shkelur ligjin e dekriminalizimit, duke mos pasqyruar arrestimin e më pas hetimin nga autoritet …

Lexo me shume

LULZIM BASHA, TAKIM ME TË RINJTË E FRPD

Shqiptarëve nuk u mungon asgjë, por kanë një qeveri që i ka lënë në baltë dhe më shumë nga të gjithë rininë, kërkesa e parë e së cilës është largimi nga vendi. Kështu u shpreh kryedemokrati Lulzim Basha, teksa zhvilloi një takim me të rinjtë e FRPD. Sipas tij shqiptarët ikin nga vendi, sepse ndjehen të përjashtuar.Hapi i parë për …

Lexo me shume

DEBATE NE MBLEDHJEN E PS-se SHKODER

Me debate është shoqëruar mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste të Shkodrës ku ishte I pranishëm koordinatori Arben Pëllumbi dhe deputetet Senida Mesi dhe Luan Harusha. Në mbledhjen e zhvilluar me dyer të mbyllura debatet janë zhvilluar mes deputetës Senida Mesi dhe anëtarëve të Kryesisë të cilët kanë akuzuar Mesin se po përdorë metoda përcarsë brenda radhëve të PS. Ka …

Lexo me shume

“PRESIDENTI DUHET TË CAKTOJË NJË DATË PËR ZGJEDHJE TË PJESSHME NË SHKODËR”

Situata në Bashkinë e Shkodrës duhet të marrë një zgjidhje nga presidenti i Republikës, i cili duhet të caktojë tashmë një datë për zgjedhje të pjesshme në këtë bashki. Mundësi tjetër nuk ka. Kështu u shpreh i deleguari i PS për Shkodrën Arben Pëllumbi.Ai bëri me dije se me vendim të kryesisë së PS është shkrirë struktura drejtuese e kësaj …

Lexo me shume