Friday , 15 December 2017

POLITIKE

PD NIS PERGATITJET PER PROJEKTLIGJIN PER DEKOMUNISTIZIMIN

Partia Demorkatike ka nisur punën mbi përgatitjen e projektligjit të dekomunistizimit në Shqipëri.Për këtë qëllim deputetët Aldo Bumci dhe Enkelejd Alibeaj zhvilluan një takim me kreut Shoqatës Antikomuniste dhe Ish të Dënuarve Politik, Nebil Çika.  “Ajo që ne këmbëngulim është implementimi, qoftë si qasje apo inisiativë ligjore e rezolutës së BE për njësimin e krimeve të komunizimit me ato të …

Lexo me shume

REAGON N/ KRYETARI I LSI- se, LUAN RAMA: TRAFIKANTET NE PUNE, SHTETI FLE GJUME

Nënkryetari i LSI-së Luan Rama ka reaguar në një postim në Facebook lidhur me mosfunksionimin e sistemit të radarëve në vëzhgimin e hapësirë sonë detare, ku shpreh shqetësim për mosreagimin e Prokurorisë. “Radarët të fikur, trafikantët në punë, shteti fle gjumë!…”, e nis Rama statusin e tij, duke u shprehur se pavarësisht se ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka deklaruar …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA FUQIZON EDHE ME SHUME ZV/ KRYEMINISTREN MESI

Zëvendëskryeministrja Senida Mesi është ngarkuar me një detyrë specifike të përhershme nga kryeministri i vendit, Edi Rama. Ajo është caktuar si anëtare e përhershme e Konferencës së Kryetarëve, duke u komanduar si përfaqësuese e Këshillit të Ministrave për Marrëdhëniet me Parlamentin. Senida Mesi do të marrë pjesë në të gjitha mbledhjet e Konferencës së Kryetarëve, aty ky hartohet axhenda e …

Lexo me shume

VETTINGU, BASHA: TE NISE NGA RAMA DHE MINISTRAT E TIJ

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka përsëritur akuzat ndaj qeverisë dhe kryeministrit Rama për lidhje me krimin. Në këto rrethana, ka vlerësuar Basha, procesi i vettingut duhet të fillojë nga rangjet më të larta të shtetit. “Kur krimi i veshur me pushtet dhunon vetë policinë, vettingu duhet të nisë nga kryeministri, ministri i Brendshëm e kryebashkiakët të bërë njësh me …

Lexo me shume

BASHA: 3 KUSHTET PER REFORMEN ZGJEDHORE

Lulzim Basha ka njoftuar të hënën se Partia Demokratike ka nisur sot përpjekjen për reformimin e sistemit politik në vend. Në një prononcim për mediat, Basha ka deklaruar se politika është burimi i gjithë të këqijave në vend, ndaj dhe opozita ka nisur këtë betejë, e cila sipas tij nuk do të jetë vetëm politike, por edhe qytetare. “Shqipëria meriton …

Lexo me shume

SHEMBJA E KULLES SE PREKE CALIT, BASHA: U GODIT SIMBOLI ANTI- KOMUNIST

Partia Demokratike dënon shembjen e kullës së Prek  Calit, njeriu që kryesoi revoltën anti-komuniste në fillim të ’90-ës. Selia blu akuzon kryeministrin Rama po hakmerret ndaj prijësit legjendar. Deklarata e kreut te PD- se Lulzim Basha:  “Fadromat ne kullen e​ Prek Calit goditen sot  simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. Ato mure ne kullen …

Lexo me shume

PS, NUK DO TE KETE ZGJEDHJE NE BASHKINE SHKODER

Partia Socialiste ne Bashkine Shkoder nuk do te futet ne zgjedhje per kryetarin e saj. Lajmi eshte konfirmuar nga burime zyrtare, te cilat thone se do te strukturohen vetem organizatat socialiste. Sipas udhezimeve te konventes se partise socialiste behet me dije se: do te zgjidhet kryetari dhe sekretari e me pas do te konstituohen Keshillat Socialiste  te Njesive Administrative. Keto …

Lexo me shume

GURAKUQI: QEVERIA VJEN PA NJE BILANC TE KALUAR

Deputeti I Partisë Demokratike Romeo Gurakuqi shprehet se qevria Rama 2 erdhi në këtë mandate katër vjecar pa bërë një bilanc të katër viteve të shkuara dhe se I gjithë program qeverisës është shumë sipërfaqësor dhe I pa studjuar. Gurakuqi shton se PD do insistoi në përmbushjen e reformave dhe në zbatimin e tyre në praktikë, sic është reforma në …

Lexo me shume

RAMA: SAIMIR TAHIRI KOORDINATOR KOMBETAR PER BASHKEQEVERISJEN

Kryesia e Partisë Socialiste ka vendosur Saimir Tahirin, koordinator Kombëtar për bashkëqeverisjen me njerëzit për mandatin e dytë të qeverisjes. Kështu, pavarësisht se nuk u emërua ministër nga Rama, ish-ministri i Brendshëm mandatin e kaluar, do të drejtojë bashkëqeverisjen me njerëzit. “Do të emërojmë një koordinator kombëtar për bashkëqeverisjen, i cili është Saimir Tahiri. Njerëzit duan shërbim, pastrim të gjithë parazitëve nga administrata” …

Lexo me shume

BERISHA AKUZA RAMES, RUÇI E UL NE VEND

Në seancën parlamentare të kësaj të marte, ish-kryeministri Berisha ka përsëritur akuzat ndaj pasardhësit të tij sa i takon kultivimit të drogës.  Në fillim të fjalës së tij, Berisha i ka bërë Ramës një ftesë aspak të zakontë. “Hajde të shkojmë të bëjmë bashkë testin e drogës, ku të duash”, ka thënë Berisha, i cili më pas ka vijuar akuzat. …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin