Tuesday , 16 August 2022

POLITIKE

MBYLLJA E VOTIMIT NË BASHKINË SHKODËR, AMULI: KISHTE BOJKOT MASIV

Pas mbylljes së proçesit të votimit ka reaguar edhe Partia Demokratike dega Shkodër. Nëpërmjet një deklarate për mediat, kryetari i PD Shkodër, Xhevdet Amuli tha se kjo situatë na sjell 30 vite mbrapa dhe ka pasur një terr të plotë në këto zgjedhje. Sipas Amulit kishte bojkot masiv.Anëtarët e PD Shkodër kanë shoqëruar përcjelljen e kutive të votimit pranë KZAZ-ve.

Lexo me shume

ARRESTIMET NE POSTRIBE, PD SHKODER DEKLARATE PER SHTYP

DEKLARATË PËR SHTYPVetë votuan dhe vetë po i numërojnë ashtu si në vitin 1945,kur baballarët e tyre shpallnin fitoren 100% ende pa filluar votimi dhe me 1 kandidat të vetëm. Historia përsëritet sot edhe më egër.Mëngjesin e sotëm me urdhër të Edi Ramës dhe Sandër Lleshit policia terrorizoi familje të tëra në Postrribë dhe në mbarë Shkodrën që në orët …

Lexo me shume

SKANDALI ME MANIPULIMIN E VOTAVE NË VAU DEJËS

Skandalet me manipulimin e votave kane prekur dhe Bashkinë Vau Dejës. Pas deklaratave të Kryetarit të Partisë Demokratikë Dega Vau Dejës Agim Bushati ku hodhi akuza ndaj KQZ për falsifikim të pjesëmarrjes së qytetarëve në proçesin e votimit, këtë të hënë një tjetër detaj ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve.Duke iu referuar të dhenave nga vetë KQZ- JA shihet sesi …

Lexo me shume

PROÇEDIM PENAL PER KRYEBASHKIAKEN VOLTANA ADEMIN

Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi e quan “vendim politik” të Edi Ramës procedimin penal që policia ndërmori sot me akuzën se pengon votuesit.Voltana Ademi: “Procedimi penal ndaj meje është vendimi politik i Edi Ramës i cili me çdo kusht kërkon të bëjë zgjedhje komuniste. Unë veproj vetëm në bazë të ligjit.”Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi e …

Lexo me shume

PD SHKODER: QYTETARËT BOJKOTUAN ZGJEDHJET, PËRQINDJA NUMËROHET ME GISHTA

Në Shqipëri po mbahen zgjedhjet vendore të cilat janë bojkotuar nga Opozita. Një vendim i marrë nga Opozita e Bashkuar, ku në disa qendra votimi ka pasur edhe përplasje mes palëve.Ndërkohë, Partia Demokratike, Dega Shkodër ka dalë në një deklaratë për shtyp, ku ka zbuluar arsyen e këtij vendimi, teksa ka dënuar ashpër vendimin për të nisur procedimin penal për …

Lexo me shume

12% PJESËMARRJE? ZGURI: SHIFRAT NUK JANË TË BESUESHME PA U KONFIRMUAR NGA KQZ

Kreu i KQZ, Klement Zguri është shprehur se shifrat e dhëna deri tani për pjesëmarrjen në zgjedhje janë të pabesueshme pa u konfirmuar nga KQZ.Zguri tha se këto shifra janë paraprake dhe vijnë vetëm përmes komunikimeve telefonike. Ndërsa shtoi se vetë ende nuk ka votuar.Klement Zguri: “Është e vërtetë përmes një deklarate nga zëdhënësja e komisionit janë raportuar shifra dhe …

Lexo me shume

SHPERNDARJA E MATERIALEVE ZGJEDHORE

Tashmë janë gati materjalet zgjedhore që të shpërndahen në qëndrat e votimit. Nga aan tjetër forca të shumta të policisë janë të angazhuara për të kryer përcjelljen e tyre. 4 KZAZ-të e Shkodrës janë të vendosura në shkollen e mesme “Arben Broci” të Shkodrës.Nga ana tjetër Bashkia e Shkodrës ka vendosur edhe lajmërimin në dyert e objekteve në administrim të …

Lexo me shume

SHQIPËRIA, NË HESHTJE ZGJEDHORE

Ka nisur prej mëngjesit të sotëm shpërndarja e materialeve zgjedhore nëpër 90 KZAZ-të në 61 bashkitë e vendit. Ndërkohë një ditë më parë policia deklaroi se janë trajnuar 7.779 punonjës të Policisë që do të angazhohen me detyra gjatë zgjedhjeve, sipas niveleve të menaxhimit policor, deri tek niveli bazë i veprimit policor. Efektivët do të jenë të angazhuar për sigurimin …

Lexo me shume

SHKARKOHET KRYEBASHKIAKU I VAU DEJES ZEF HILA

Shkarkohet nga detyra kreu i bashkisë së Vaut të Dejës, Zef Hila pas sulmeve të dhunshme të ndodhura në mbrëmjen e se enjtes në KZAZ nr. 6 në Bushat. Kryeministri Edi Rama ka bërë publik vendimin e marrë ditën e sotme, sipas të cilit Zef Hila jo vetëm do shkarkohet por edhe do të ndiqet penalisht. Rama paralajmëron se kush …

Lexo me shume

“VOTIMET E 30 QERSHORIT”

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri ka dalë këtë të premte me një deklaratë për shtyp, ku i cilëson “votime” dhe jo “zgjedhje” 30 qershorin. Ata kërkojnë që të dielën qytetarët shqiptarë të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në mënyrë të rregullt dhe paqësore. BE thotë ndër të tjera se, çdo veprim i dhunshëm apo çdo formë …

Lexo me shume