Thursday , 6 October 2022

POLITIKE

“VOTIMET E 30 QERSHORIT”

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri ka dalë këtë të premte me një deklaratë për shtyp, ku i cilëson “votime” dhe jo “zgjedhje” 30 qershorin. Ata kërkojnë që të dielën qytetarët shqiptarë të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në mënyrë të rregullt dhe paqësore. BE thotë ndër të tjera se, çdo veprim i dhunshëm apo çdo formë …

Lexo me shume

ZJARRI NE KZAZ-në NË VAU DEJËS

Sulmet në KZAZ-në e Bushatit të Bashkisë Vau Dejeës kanë bërë që 15 persona të bien në prangat e policisë së Shkodrës, mes tyre punonjës bashkie. Ndërkohë 3 janë proceduar në gjendje të lire dhe 8 persona të tjerë janë shpallur në kërkim.Mbështetësi e opozitës në Vau Dejës janë përplasur edhe me policinë, ku për pasojë janë plagosur 3 punonjës …

Lexo me shume

PROTESTA E PD PARA PALLATIT TË SPORTIT DHE SHKOLLËS “ARBEN BROCI”

Presidenti Ilir Meta dekretoi datën 13 tetor për zgjedhjet vendore në vendin tonë. Por, qeveria nuk ndalet për zhvillimin e zgjedhjeve me 30 qërshor. Kështu, pasditën e së enjtes kanë mbërritur në shkollën profesionale “Arben Broci” materialet zgjedhore. Në këtë shkollë u vendosën materiale të KZAZ-ve 2 dhe 3. Më herët, Partia Demokratike kishte paralajmëruar një protestë para pallatit të …

Lexo me shume

ZGJEDHJET ME 13 TETOR? REAGON RAMA

Pasi presidenti Ilir Meta tha në një konferencë për shtyp se zgjedhjet do mbahen më 13 tetor, ka reaguar menjëherë kryeministri Rama.Në një postim në Twitter, Rama u shpreh se kjo është çmenduria e dytë e Presidentit dhe se zgjedhjet do mbahen më 30 qershor.“A ju thashë prisni çmendurinë e dytë? Tani thjesht mëshirojeni! Data e nxjerrë nga filxhani i …

Lexo me shume

MBERRIJNE MATERIALET ZGJEDHORE NE LEZHE

Kanë mbërritur në KZAZ 12 dhe 13 në Lezhë materialet zgjedhore. Ato janë transportuar nga mjetet e ushtrisë, ndërsa shoqëroheshen nga forcat renea dhe shqiponja.Materialet zgjedhore janë marrë në dorëzim nga nga përfasuesit e KZAZ-ve të cilat ndodhen në shkollat “Besëlidhja” dhe “Hydajet Lezha”. Ndërkohë gjatë oreve të drekes policia Bashkiake ju drejtua dy kzaz për verifikuar nëse janë liruar …

Lexo me shume

“DREJTORET E SHKOLLAVE NE MES DY ZJARREVE”

Drejtuesit e shkollave në Shkodër ndodhen mes dy zjarreve. Në njërën anë është Bashkia e Shkodër si pronare e objekteve arsimore sic janë shkollat, kopështet dhe çerdhet. I ka kërkuar me anë të një shkrese Drejtorisë Rajonale Arsimore që mos lejohet aksesi në këto objekte nga persona të pa autorizuar nga Bashkia Shkodër. Në kërkesën drejtuar Drejtorisë Arsimore ndër të …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER, PADI PENALE SANDER LLESHAJ

Bashkia e Shkodrës, përfaqësuar nga kryetarja zj. Voltana ADEMI ka kallëzuar penalisht ministrin e brendshëm z. Sandër LLESHAJ dhe punonjës të Policisë së Shtetit për “shpërdorim detyre”. Padia është depozituar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe Bashkia e Shkodrës kërkon edhe “pezullim të ushtrimit të detyrës publike” për personat e kallëzuar penalisht.Në parashtrimin e saj, në kallëzimin penal drejtuar …

Lexo me shume

DATË E RE PËR ZGJEDHJET VENDORE

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka caktuar 13 tetorin si datën e re të zgjedhjeve vendore. Në një konferencë për mediat, pak minuta pasi kishte përfunduar takimet e ngjeshura me krerët e partive dhe ambasadorët e BE-së, kreu i shtetit i bëri thirrje kryeministrit të reflektojë. Gjithashtu, ai tregoi dy arsyet për marrjen e këtij vendimi.I pyetur se a do …

Lexo me shume

KRIZA POLITIKE/ METËS I SHKOJNË TË GJITHË NË ZYRË, PËRVEÇ RAMËS

Teksa i drejtohemi 30 qershorit, mbrëmjen e së mërkurës presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka bërë një lëvizje të fundit, duke i drejtuar një kërkesë për takim kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha. I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Ramës, që i ka kthyer përgjigje negative për shkak të angazhimit në fushatën zgjedhore. Ndërkohë e kundërta …

Lexo me shume

DEKLARATË PËR SHTYP E BASHKISË SHKODËR

Përmes mediave, kemi mësuar se drejt Qarkut të Shkodrës është nisur nga KQZ-ja bazë materiale.Siç kemi informuar edhe më herët KQZ-në, në zbatim të dekretit të Presidentit të Republikës, Kodit Zgjedhor, ligjit 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore”, nuk ka funksionuar asnjëherë dhe aq më shumë pas datës 10 qershor 2019, asnjë e ashtëquajtur KZAZ në territorin e Bashkisë së Shkodrës.Në asetet …

Lexo me shume