Thursday , 6 October 2022

POLITIKE

DEKLARATË PËR SHTYP NGA SELIA E PARTISË DEMOKRATIKE, DEGA SHKODËR

Të nderuar bashkëqytetarë!Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë dhe Partia Demokratike e Shkodrës ju bën thirrje të na bashkoheni në protestën paqësore të organizuar sot në orën 20:00,para KZAZ 2 tek Pallati i Sportit “Qazim Dervishi” në Shkodër.Të gjithë bashkë në mbrojtje të kushtetueshmërisë, demokracisë dhe vlerave të cilat na bashkojnë. Të gjithë bashkë kundër të keqes që ka kapluar …

Lexo me shume

VIJON PUNA NE KZAZ-te 12 DHE 13 NE LEZHE

Ambjentet e shkollave “Hydajet Lezha” dhe “Besëlidhja janë marrë në ruatje nga Policia e Shtetit, pas urdherit të Bashkisë për të liruar këto ambjentet që administrohen nga kjo e fundit.Tek hyrja e KZAZ-ve qëndrojnë efektivet e policisë, ndërsa brenda vijon puna për përgatetjen e proçesit zgjedhor të 30 qershorit. Ndërkohë në disa prej objekteve që administrohen nga Bashkia Lezhë janë …

Lexo me shume

“PENGOI ZGJEDHJET NGA EKRANI” PROÇEDOHET FRAN FRROKAJ

Policia e Lezhës ka proçeduar penalisht në gjendje të lirë kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj, për veprën penale “Pengimi i subjekteve zgjedhore”. Në njoftimin e policisë thuhet se kryebashkiaku Frrokaj “gjatë një emisioni televiziv dyshohet se ka konsumuar elementët e veprës penale “Pengim i subjekteve zgjedhore”.Kjo pasi ai ka deklaruar se në 30 qershor do të mbroj pronat nën administrimin …

Lexo me shume

BASHA: OPOZITA NUK DO LEJOJË VOTIME FARSË

Në një dalje për mediat këtë të mërkurë, kryetari i PD-së, Lulzim Basha deklaroi se opozita nuk do të lejojë votime të paligjshme dhe farsë. Nuk do të lejojmë që në Shqipëri të instalohet përfundmisht regjimi autokratik kriminal i Edi Ramës tha Basha.Për vendimin e Kongresit të Autoriteteve Rajonale e Lokale të Këshillit të Europës për të anulluar dërgimin e …

Lexo me shume

KiE ANULON DELEGACIONIN PËR VËZHGIMIN E ZGJEDHJEVE TË 30 QERSHORIT

Një prej institucioneve të angazhuara për monitorimin e zgjedhjeve në Shqipëri ka vendosur të tërhiqet vetëm pak ditë nga zhvillimi i procesit të votimeve të 30 qershorit. Një email i rrjedhur në media tregon se Vendimi është marrë nga Kongresi i Autoriteteve Rajonale e Lokale të Këshillit të Evropës, në përputhje me rregullat e Asamblesë. Ky vendim i papritur vjen …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT, FLASIN QYTETARET E KOPLIKUT

Qytetarët e Koplikut në Bashkinë Malësi të Madhe shprehën të shqetësuar për krizën politike në vend. Por, ato ndajnë mendime të ndryshme lidhur me datën 30 qershorit, ku janë parashikuar të mbahen zgjedhjet vendore. Njëri prej tyre shprehet se me 30 qershor nuk do ketë zgjedhje dhe që nuk e shohin normale të bëhen pjesë e votimeve në këtë gjëndje.Në …

Lexo me shume

KËSHILLTARI KOKAJ, ME KËRKESË TË VEÇANTË NDAJ INSTITUCIONEVE

Pasditën e së hënës është organizuar mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak Shkodër. Një mbledhje që u shty për shkak të mungesës së këshilltarëve në ditën që kryeministri Rama zhvilloi takimin elektoral në Shkodër, ndërkohë opozita një protestë. Por, para diskutimit të pikave të rendit të ditës, këshilltari Gasper Kokaj, propozoi për hartimin e një rezolutë ku ti bëhet thirrje …

Lexo me shume

MEDIU, THIRRJE PËR SOCIALISTËT

Në një dalje për mediat, kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, i bëri thirrje socialistëve që besojnë tek liria dhe demokracia që të bashkohen me të gjithë shqiptarët për të shmangur konfliktin civil që po përgatit Rama, nëpërmjet një proçesi zgjedhor fals.Në 30 qershor nuk duhet dhe nuk do ketë zgjedhje të ligjshme shtoi Mediu.Sipas Mediut, jemi i vetmi vend …

Lexo me shume

META: ZGJEDHJET ME 30 QERSHOR, IMAGJINARE

Këtë të marte, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta organizoi një tjetër konferencë të jashtëzakonshme për mediat. I pyetur nëse do të ketë një ndërhyrje përsëri për të gjetur një zgjidhje të kësaj situate, Meta tha se do të jetë i duruar dhe shpreson që të gjendet një zgjidhje.Në Shqipëri i vetmi institucion që vendos për datën e zgjedhjeve është Presidenti. …

Lexo me shume

BASHA KËMBËNGUL: NUK KA ZGJEDHJE ME 30 QERSHOR

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar këtë të marte një takim në selinë e PD, ku priti zëvendës ambasadoren e SHBA në Shqipëri, Leyla Moses-Ones. Në përfundim të këtij takimi, Basha nuk diskutoi atë që u fol në takim, por ripërsëriti faktin se nuk ka zgjedhje me 30 qershor, ndërkohë tha se votime bëhen edhe në Korenë e …

Lexo me shume