POLITIKE

AKSIONI ANTI-DROGE NE VELIPOJE, REAGON LULZIM BASHA

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas aksionit antidrogë të zhvilluar ditën e sotme në Velipojë, ku u bllokuan 1.5 tonë kanabis dhe u arrestuan 5 persona, mes të cilëve dhe një polic. Basha akuzon kryeministrin Edi Rama, ish-ministrin Saimir Tahiri dhe ministrin Fatmir Xhafaj se e kanë mbushur policinë me trafikantë droge. basha hedh akuza të forta …

Lexo me shume

ORGANIZIMI I PROÇESIT TE ANALIZES SE ZGJEDHJEVE TE 25 QERSHORIT

Edhe ne Malesi te Madhe, ashtu si ne te gjitha deget e tjera te Partise Demokratike ne vend, ka nisur organizimi i strukturave dhe percaktimi i grupit te punes qe me pas vijon me kryerjen e analizes se rezultatit te zgjedhjeve te 25 qershorit ne kete bashki. Mbledhja u zhvillua pasditen e se Premtes ne ambjentet e selise se PD-se …

Lexo me shume

BASHA- RAMA, AKUZA PER MEDIAT

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u ka dalë edhe njëherë tjetër në mbrojtje gazetarëve, ku ka cilësuar si kriminale fjalimin e djeshëm të Kryeministrit Rama.  “Fjalimi i djeshëm i Edi Ramës kundër gazetarëve është fjalim kriminal.Me fjalime të tilla, ai është duke nxitur përditë urrejtjen dhe dhunën ndaj gazetarëve.Klima që krijon Edi Rama inkurajon pikërisht kriminelët që të sulmojnë …

Lexo me shume

BE- RAMES: DUAM FAKTE PER VETTINGUN!

Nisja e Vetingut në letër për gjykatësit dhe prokurorët nuk mjafton për hapjen e negociatave të Shqipërisë. Edi Ramës i kërkohen rezultatet konkrete dhe jo thashetheme, u shpreh Komisioneri për Zgjerimin i BE, Johanes Hahn. “Kur flasim për procesin e negociatave, ky bazohet në meritë. Kjo do të thotë se bazohet në fakte dhe jo në thashetheme, jo në hamendësime. …

Lexo me shume

ÇELJA E NEGOCIATAVE, RAMA: NE DHJETOR TAKOHEM ME JUNCKER

Kryeministri Edi Rama do të takojë në fillim të dhjetorit Presidentin e Komisionit Europian Jean-Claude Juncker. Lajmin e ka bërë të ditur vetë shefi i qeverisë shqiptarë gjatë konferencës së përbashkët me komisionerin Johanes Hahn. Edhe vetë Rama e pranoi një gjë të tillë, duke thënë se  ka marrë një ftesë nga Presidenti  dhe në qendër të diskutimeve do të …

Lexo me shume

RAMA: TASKE- FORCE E POLICISE ME FBI KUNDER KRIMIT TE LIDHUR ME POLITIKEN

Në policinë e shtetit do të ngrihet një task-forcë, operacionet e së cilës do të jenë të fshehta për të luftuar krimin e organizuara. Në kohën  kur policia e shtetit atakohet me akuza të rënda të përfshirjes në trafikimin e lëndëve narkotike, Kryeministri Rama synon të rris besimin tek uniformat blu teksa lajmëroi që në mbledhjen e qeverisë në ditën e …

Lexo me shume

BASHA: TAHIRI E SOTA UDHETUAN JASHTE VENDIT SEBASHKU, KALUAN NGA MURIQANI

Kreu demokrat, Lulzim Basha, ka hedhur akuza të forta ndaj Ramës e Tahirit, teksa shkruan se këtij të fundit po i del boja gjithnjë e më shumë si i lidhur me krimin e përfituesit e tij. Basha deklaron se ish-ministri Tahiri dhe biznesmeni Sota janë bashkëpunëtorë në trafikun e milionave të drogës dhe po përpiqen të fshehin provat.  Sipas kreut …

Lexo me shume

KRYEMADHI: KRIMI PO MBYT EKONOMINE E VENDIT

Që pas zgjedhjeve të 25 qershorit Lëvizja Socialiste për Integrim e ka ridimensionuar pozicionin e saj si një forcë aktive në opozitë, por shtyllat kryesore të aksionit të saj politik do të përcaktohen në Konventën Kombëtare të së dielës. Monika Kryemadhi, e cila mblodhi kryesinë, nuk paralajmëroi surpriza, kur përkufizoi qeverisjen e Ramës dhe reagimin e LSI-së përballë saj. “LSI e …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA PREZANTON PREFEKTET E RINJ. NE SHKODER EMEROHET KOLONELI NË REZERVË ÇESK MILLJA

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Kryeministri Rama doli në konferencën per shtyp ky zyrtarizoi vendimin e marrë në mbledhjen e qeverisë së ditës së merkure për lirimin nga detyra të 12 prefektëve në vend. Rama tha se jemi në fazën e çeljes së një faze të re qeverisëse dhe pritshmëritë që njerëzit kanë nga kjo qeveri është një qasje e re. …

Lexo me shume

VENDIMI, KRYEMINISTRI RAMA SHKARKON PREFEKTET, IKEN EDHE RADOVANI

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra të gjithë prefektët e vendit dhe ka emëruar të rinjtë. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e qeverisë. Ne mesin e prefekteve te shkarkuar eshte edhe prefekti i qarkut shkoder paulin radovani i cili mbante kete detyre prej 4 vitesh Sipas këtij vendimi, largohen nga detyra të 12 prefektët në 12 qarqet e …

Lexo me shume