Monday , 20 September 2021

POLITIKE

PROPOZIMI I ÇUDITSHEM PER VOTIMET

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, kush financon partitë nuk mund të marrë tendera që kalojnë shumën 10 milionë lekë për 3 vite me radhë. Krerët e partive politike në Shqipëri, krahas kërkesës për t’u regjistruar në zgjedhjet e ardhshme lokale, do të bëjnë edhe një deklaratë me shkrim, përmes të cilës do të përbetohen se nuk do të blejnë votat. Kështu …

Lexo me shume

NIS RIORGANIZIMI I PD-se NE LEZHE

Drejtimi i demokratëve të Lezhës edhe për një tjetër mandat është pretendimi i kreut aktual të kësaj force politike Paulin Marku.Në një deklaratë për mediat Marku ka deklaruar se është i gatshëm dhe me eksperiencën e nevojshme për të vijuar, por duke deklaruar se mbetet një garë e hapur për të gjithë dhe në çdo rast duke iu përmbajtur udhëzimit …

Lexo me shume

RIKANDIDIMI I KRYEBASHKIAKUT FRAN FRROKAJ

Përsonat që duan të kandidojnë për poste drejtuese në Partinë Demokratike, duke përfshire edhe kryebashkiaket e ardhshem, do të jenë pjese reflektive e kauzes së kësaj force politike.Kjo ka qenë deklarata e Kryetarit të Partisë Demokratike në Lezhë Paulin Marku, i pyetur nëse kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj gëzon mbështetjen e strukturave të partisë për rikandiduar për një mandat të …

Lexo me shume

TAKIMET ME STRUKTURAT NE PD MALESI E MADHE

Anton Kokaj nuk e fsheh dëshirën për të rikandiduar përsëri për kryetar të Partisë Demokratike në Malësi të Madhe. Por, sipas tij e rëndëëishme është që kandidati i PD të arrijë fitoren në zgjedhjet lokale. Partia Demokratike do të nis takimet me strukturat e kësaj force politike në Malësi të Madhe. Takimet do të nisin me banorët e zonës së …

Lexo me shume

FRAN FRROKAJ DREJT MANDATIT TE DYTE

Nuk më mungon dëshira për të kandiduar, por do të respektoj vendimin demokratëve të Lezhës. Kështu është shprehur kryebashkiaku demokrat i Lezhës Fran Frrokaj, i pyetur nëse do të rikandidonte sërish në zgjedhjet e ardhshme vendore. Frrokaj ka analizuar edhe takimet e mazhorancës në zona të Lezhës, që për opinionin publik janë një fushatë e hapur e kandidatit të së …

Lexo me shume

BUSHATI: OPOZITA KA FRIKE NGA KOMISIONI I VENECIAS

Opozita ka frikë nga Komisioni i Venecias dhe pasi ka humbur besimin e votuesve të saj tashmë po kthehet të gjejë se cfare mund të shpëtoje. ka qenë kjo deklarata e Ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati në lidhje me akuzat e opozitës mbi lidhjet e tij me grupet kriminale. Nga ana tjetër Bushati foli edhe për cështjen e integrimit të …

Lexo me shume

“PD ME FORCA TE REJA PER TE RREZUAR QEVERINE E ZHYTUR NE KRIM”

Të deleguarit e Partisë Demokratike në qarqet e vendit tonë kanë nisur punën për riorganizmin e kësaj partie. I deleguari i Partisë Demokratike në Shkodër, Flamur Noka, mori pjesë në mbledhjen e strukurave të PD Shkodër. Ai tha se në fund të këtij proçesi PD do të jetë një parti me forca të reja për të rrezuar qeverinë e zhytur …

Lexo me shume

AMBASADORJA GJERMANE: PROKURORIA DHE POLICIA DUHET TE PERMIRESOJNE PUNEN E TYRE

Shqipëria ka shënuar përmirësime, por duhet të bëjë më shumë përsa i përket luftës së krimit të organizuar. Deklarata erdhi nga qyteti i Shkodrës nga ambasadorja e Gjermanisë në vendin tonë, Susanne Schutz. Ajo shtoi më tej se prokuroria dhe policia duhet të përmirësojnë punën e tyre përsa i përket hetimeve të mëtejshme të rasteve të konstatuara. Sipas ambasadores, Gjermania …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KRYESISE SE PARTISE DEMOKRATIKE SHKODER

Këtë të enjte është organizuar mbledhja e rradhës e kryesisë së Partisë Demokratike Shkodër. Kryetari i Partisë Demokratike, dega Shkodër, Ramiz Çobaj, thotë se në ditët në vijim do të nis zgjedhja e kryetarvë të grup-seksioneve dhe do të mbyllet me zgjedhjen e kryetarëve të degës. Ai komenton edhe aksionin e fundit të forcave të FNSH dhe RENEA në Shkodër. …

Lexo me shume

BERISHA: BANDAT JANE SUPERFUQI, SEPSE KANE KRYEMINISTRIN ME VETE

“Bandat nuk janë supërfuqi por në këtë rast janë të tilla sepse kanë kryeministrin me vete.” Deklarata erdhi nga ish-kryeministri i vendit tonë dhe njëkohësisht deputeti i Partisë Demokratike, Sali Berisha. Pas mbledhjes së jashtëzakonshme në Shkodër, Berisha u shpreh se forcat politike dhe qytetarët duhet të përdorin çdo mjet për të larguar një qeveri kriminale siç është kjo që …

Lexo me shume