Monday , 30 November 2020

POLITIKE

VIZITA E RAMËS NË BY-PASSIN E SHKODRËS, REAGON PD SHKODËR

Pas vizitës së kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në Shkodër, teksa u ndal edhe në By-passin e këtij qyteti, ka ardhur edhe reagimi i Partisë Demokratike dega Shkodër. Kryetari i saj, Xhevdet Amuli, thotë se by-passi në 8 vite të qeverisë Rama nuk gjeti zhvillim, duke lënë me vite me radhë vetëm grumbuj zhavori. “Pasi shkatërroi ekonominë me …

Lexo me shume

RAPORTI I DASH PËR KORRUPSIONIN NË SHQIPËRI, REAGON PD

Partia Demokratike ka reaguar pas raportit të DASH, që e rëndit Shqipërinë si vendin më të korruptuar në Europë. Sipas ish deputetes Jorida Tabaku, korrupsioni i qeverisë në ikje largon investitorët amerikanë dhe mbyll vendet e punës për shqiptarët. Partia Demokratike thekson se ka në bazë të programit të saj konkurrencën e lirë dhe rikthimin e saj në çdo sektor …

Lexo me shume

AMBASADORJA E SHBA, YURI KIM, VIZITË NË BASHKINË SHKODËR

Nga Shkodra, teksa zhvilloi një takim me kryebashkiaken Voltana Ademi, ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim, u shpreh se udhëheqësit duhet të lënë ndasitë politike dhe të bashkohen për një kauzë të përbashkët. Ndërkohë, përsa i përket këshillit politik, ajo tha se do zhvillohen debate të shëndetshme dhe në fund do arrijmë një kompromis për popullin shqiptar. Ambasadorja …

Lexo me shume

BEQAJ: ME RAMËN MERREM VESH SY ME SY

Drejtuesi i ri politik i Partisë Socialistë në Qarkun Shkodër, Ilir Beqaj, ka zhvilluar këtë të marte një takim me strukturat e PS Shkodër për të nisur përgatitjet për zgjedhjet parlamentare të 2021. Për Beqajn është privilegj dhe përgjegjësi e madhe të rikthehet në Shkodër dhe tha se në raport me kryeministrin Rama ka një marrëdhenie sy me sy që …

Lexo me shume

PD SJELL VESHTIRESITE E FAMILJEVE TE PREKURA NGA TERMETI

Lezha ishte ndalesa e radhës e Partisë Demokratike për të denoncuar situaten në të cilen ndodhen familjet e prekura nga tërmeti i 26-nëntorit të vitit 2019. Sekretarja e degës së PD-së Alfrida Marku vizitoi dy familje të cilat kanë ngelur në qiell të hapur si shkak i dëmtimit të banesave. Familjaret u shprehen se institucionet shtetërore i kanë lënë në …

Lexo me shume

1 JAVË PARA FILLIMIT TË SHKOLLAVE, RAMA ME PREMTIM PËR MËSUESIT

1 javë para fillimit të vitit të ri shkollor, kryeministri Edi Rama, gjatë një takimi me disa mësues, shprehet se qeveria po mendon hartimin e një sistemi të ri të vlerësimit të tyre. Gjithashtu, në këtë takim Rama premtoi se do të ketë edhe rritje të pagave të tyre, pas mjekëve. Sipas Ramës, opsioni i mbylljes së mëtejshëm të shkollave …

Lexo me shume

PD: SHQIPËRIA, NJË VEND PARAJSË PËR PASTRIMIN E PARAVE TË PISTA

Shqipëria është kthyer në një vend parajsë për pastrimin e parave të pista. Akuza vjen nga Partia Demokratike që tregon bashkëpunimin e qeverisë me krimin. Sipas ish-deputetit, Enkelejd Alibeaj, paraja e pistë po mbyt biznesin e ndershëm dhe shtresën e mesme. Në vend që të luftojë pastrimin e parave, qeveria në ikje e Edi Ramës tentoi të bëjë amnisti fiskale …

Lexo me shume

18 PRILL, DATA E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE NË VEND?

Ashtu siç ishte parashikuar, këtë të premte përfaqësuesit e partive politike në vend kanë zhvilluar disa takime në presidencë me presidentin Meta për caktimin e një date për zgjedhjet. Pas takimit, kreu i PD, Lulzim Basha, tha se shumica e shqiptarëve kërkojnë zgjedhje sot, ndërsa për kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi, zgjedhjet duhej të ishin mbajtur që dy vite më …

Lexo me shume

META: ZGJEDHJET E LIRA E TË NDERSHME DO PASTROJNË POLITIKËN NGA KRIMI

Vetëm zgjedhjet e lira dhe të ndershme pastrojnë politikën nga elementë kriminale apo të korruptuar, të cilët për interesa grupesh të ndryshme, kërkojnë të mbajnë peng funksionimin e shtetit ligjor në mënyrë të plotë dhe europiane. Kështu shprehet presidenti Ilir Meta, një ditë pasi ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, u bëri thirrje krerëve të partive politike, për të mbajtur përgjegjësi …

Lexo me shume

PD DENONCON SITUATEN E VESHTIRE E SHKOLLAT E LEZHES

Partia Demokratike ka denoncuar situatën e vështirë në të cilen ndodhet arsimi ne Lezhe në prag të nisjes së vitit të ri shkollor. Duke ju referuar shkollës 9-vjeçare Gjergj Kastrioti e cila u demtua nga tërmeti dhe vijon të qëdrojë në këmbë, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Lindita Metaliaj, u shpreh se ende nuk është gjetur zgjidhje se ku do ta …

Lexo me shume