POLITIKE

PERFORMANCA E UJËSJELLËS-KANALIZIMEVE

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur këtë të premte në kryeministri sërish krerët e bashkive, ku në fokus ishte performanca e sektorit të ujësjellës-kanalizimeve. Rama ka qenë i drejtpërdrejt me kryebashkiakët kur i tha që ujësjellësit në të gjithë Shqipërinë janë një piramidë që gllabërojnë para. Ne rrisim investimet ju rrisni humbjet iu drejtua Rama. Kryeministri i paralajmëroi kryebashkiakët se qeveria …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E PJESSHME LOKALE NË VEND, GJIKNURI: JEMI GATI QË SOT TË HYJMË PËR TË FITUAR ZGJEDHJET

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, ka folur pas mbledhjes së kryesisë në selinë e PS, ku tha se kjo forcë politike është gati që sot të hyjë për të fituar zgjedhjet e pjesshme lokale. Sa i takon zgjedhjeve lokale të pjesshme, ato sipas Gjiknurit duhet të shpallen nga presidenti Meta jo më larg se 45 ditë nga …

Lexo me shume

LESKAJ: TË RINJTË TË JENË PJESË AKTIVE E POLITIKËS

Politika duhet të jetë e hapur për përfshirje të gjithë shoqërisë, ndërsa problemet që përballen shqiptarët nuk janë thelbi i debatit në politikë. Kështu u shpreh nga Shkodra, ish deputetja Valentina Leskaj, e cila theksoi se politikanët flasin më shumë për veten, sesa për njeriun. Sipas Leskaj, gjuha e urrejtjes që përdor politika ndikon tek brezat e ardhshëm dhe për …

Lexo me shume

BASHA AKUZA NDAJ RAMËS, THUMBON EDHE ILIR METËN

Nuk kanë munguar as këtë të enjte akuzat e Lulzim Bashës në kuvend në drejtim të kryeministrit Edi Rama. Por, përveç Ramës, Basha thumboi edhe presidentin Ilir Meta dhe ish kryeministrin Sali Berisha. Në fjalën e tij, Basha duke iu drejtuar Ramës, i tha se ai kërkon të ketë përballë Metën dhe Berishën se e ka frikë atë pasi e …

Lexo me shume

“AUSTRIA KA MBËSHTETUR SHQIPËRINË NË RRUGËN DREJT BE”

Austria gjithmonë ka mbështetur Shqipërinë në rrugën drejt BE. U shpreh kështu nga Shkodra, ambasadori austriak në vendin tonë, Christian Steiner, i cili shtoi se kemi marrëveshje me Shqipërinë për shumë bashkëpunime. Sipas Steiner, vendet e BE mbeten investitorët më të mëdhenj në Shqipëri. Ndër të tjera, Steiner theksoi se marrëdhëniet e Austrisë me Shqipërinë janë shumë të ngushta.

Lexo me shume

MOS-NGRITJA E KOMISIONIT HETIMOR “BECCHETTI”

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Partia Demokratike kërkon të drejtën për ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për çështjen “Becchetti” në Gjykatën Kushtetueses. Këtë të hënë, nënkryetarja e PD Grida Duma dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi kanë dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese padinë për mosngritjen e komisionit hetimor për çështjen “Becchetti”, për vendimin e Kuvendit që e cilësojnë antikushtetues. Në …

Lexo me shume

SHQIPTARËT NË MAL TË ZI, FLET NIKOLLË CAMAJ

Nikollë Camaj, kryetari i lidhjes demokratike të shqiptarëve në Mal të Zi, u shpreh nga Shkodra se pozita e shqiptarëve nuk ka ndryshuar në Mal të Zi. Rruga jonë drejt Europës çalon theksoi Camaj. Për Camaj, ‘Open Ballkan’ ngadalëson integrimin në Europë dhe bën një Serbi të fuqishme ekonomike. Ndër të tjera, Camaj vlerësoi projektin për rrugën Shkodër – Ulqin.

Lexo me shume

DEPUTETI KAMBERI: VUÇIÇ LUAN ROLIN E PAQEBËRËSIT BALLKANIK

Nga Shkodra, Shaip Kamberi, deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, foli për Luginën e Preshevës dhe të drejtat e shqiptarëve në Serbi. Ai tha se Lugina e Preshevës po përballet me diskriminim të Serbisë. Sipas Kamberit, Vuçiç luan rolin e paqebërësit ballkanik, por bota serbe dhe ballkani i hapur janë në kundërshtim me njëri-tjetrin, ndërsa Serbia po cenon paqen. Ai …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KRYESISË SË PS

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur këtë të premte Kryesinë e Partisë Socialiste. Pas mbledhjes, Rama deklaroi se punësimet dhe drejtoritë nuk janë pronë e PS, por e popullit shqiptar dhe se kjo vijë e kuqe do të garantojë kalimin në një nivel tjetër të vetë cilësisë dhe të qasjes së administratës shtetërore. Rama shtoi për Reformën në Drejtësi se nuk …

Lexo me shume

RAMA I PËRGJIGJET AKUZAVE TË BASHËS

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit iu përgjigj akuzave të Lulzim Bashës. Rama tha se kemi të bëjmë me një krizë energjetike globale që ka prekur gjithë botën. Ato 200 milionët nuk janë borxh, janë garanci për të mbrojtur familjet shqiptare shtoi Rama. Kreu i qeverisë tha se po përballemi me një krizë të asaj natyre sa do të …

Lexo me shume