Tuesday , 16 August 2022

POLITIKE

OPOZITA I RIKTHEHET PROTESTAVE NDAJ QEVERISE

Në përfundim të mbledhjes, kryesia e re e Partisë Demokratike ka vulosur datën 16 shkurt për të mbajtur protestën e madhe opozitare, e para që organizohet pas zgjedhjes së strukturave të larta të Partisë Demokratike. Protesta do të nisë në orën 11:00, ndërsa do të paraprihet nga protesta të tjera në qytete të ndryshme të Shqipërisë. Deputeti i PD në …

Lexo me shume

ANETARET E RINJ TE KRYESISE SE PARTISE DEMOKRATIKE

Janë bërë publike rezultatet e votimit të Këshillit Kombëtar të PD për zgjedhjen e 15 anëtarëve të rinj të Kryesisë së kësaj force politike. Kështu, nga 355 anëtarë të Këshillit Kombëtar, për zgjedhjen e kryesise kanë votuar 328. Emrat e fituesve i lexoi kreu i komisionit zgjedhor në PD, Jemin Gjana. Ai sqaroi se bazuar në nenin 9 pika 5 …

Lexo me shume

KESHILLI KOMBETAR I PARTISE DEMOKRATIKE

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në fjalën e tij para anëtarëve të Këshillit Kombëtar të PD, tha se kjo forcë politike ka si detyrë historike të kthejë besimin e shqiptarëve se Shqipëria mund të kthehet në një vend normal. Ndryshimi i politikës është sot mision kombëtar: nuk mund të ketë më as vonesa dhe as shtirje, makiazhe dhe fasada. Fasadat …

Lexo me shume

ARRESTIMI I BALILIT, META: NDERKOMBETARET KANE BERE PRESION

Presidenti Ilir Meta foli nga Lezha edhe për dekretimin e kryeminstri Rama si Minister i Jashtem.Ai tha se do të ketë një përgjigje të qartë, të përgjegjshme, shteruese, me qetesi por pa dashuri brenda afateve kushtetuese për dekretimin ose jo te kryeministrit si përfaqsuesi i diplomacisë Shqiptare.Sa i përket arrestimit të Klement Balilit, presidenti Meta ka falenderuar agjensite ligjzbatuese dhe …

Lexo me shume

28-VJETORI I THEMELIMIT TE PD-se NE LEZHE

U mblodhen te gjithe, themelues, ish deputete e deputete te tanishem, ish drejtues dhe kreret aktuale, anetare e simpatizane. Kjo ka qene menyra me te cilen demokratet e lezhes kremtuan 28 vjetorin e themelimit te partise se pare opozitare ne vend. Kryetari i PD-se ne Lezhe Zef Gjoka u shpreh se kjo froce politike eshte e vetmja shprese per ndryshimin …

Lexo me shume

NDRYSHIMET NE QEVERI

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar ministrat e rinj të kabinetit të propozuar nga kryeministri ndërsa ka dekretuar edhe shkarkimin e ministrave të mëparshëm. Ajo që bie në sy është se jo të gjithë ndryshimet janë dekretuar nga kreu i shtetit. Në listën e dekreteve të publikuara janë emërimi i Erion Braçes si zëvëndëskryeministër, i Elisa Spiropalit si ministre …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKU I LEZHES FLET PER HERE TE PARE PER ARRESTIMIN

Kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj ka folur për herë të parë për akuzat e ngritura ndaj tijë në lidhje me tjetersimin e pronave në zonen e ranës së hedhun në Shëngjin.Gjatë një komunikimi me gazetaret Frrokaj i ka quatur banale akuzat e ngritura ndaj tijë, ndërsa është i bindur në pafëjsi në lidhje me çështjen në fjalë.Proçesi gjyqësor nuk e …

Lexo me shume

21 PRILL, AFATI PER REGJISTRIMIN E PARTIVE POLITIKE PER ZGJEDHJET

Në një kohë kur kanë ngelur edhe pak muaj nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Komisioni i Qendror i Zgjedhjeve ka një apel për partitë politike. Në një dalje publike, zëdhënësja e KQZ-së Drilona Hoxhaj në emër të institucionit që përfaqëson, iu bëri thirrje partive që të regjistrohen në këtë proçes.Sipas KQZ, afati për regjistrimin që iu është lënë në …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA NDRYSHON KABINETIN QEVERITAR

Kryeministri Edi Rama ka zyrtarizuar ndryshimet në kabinetin qeveritar. Lindita Nikolla, Arben Ahmetaj, Ditmir Bushati, Damian Gjiknuri janë larguar nga kabineti qeveritar. Kështu, Ministrinë e Arsimit do ta drejtojë zëvëndësministrja aktuale Besa Shahini. Ministre e re e Financave do të jetë Anila Denaj drejtuesja aktuale e Fondit të Shërbimit Kombëtar Shëndetësor. Ministri i ri i Jashtëm do të jetë zëvëndësministri …

Lexo me shume

PROTESTA E STUDENTEVE, QEVERIA MERR VENDIME

Qeveria shqiptare ka bërë publik dokumentin e plotë të Paktit për Universitetin, duke u ndaur tek të gjitha kërkesat e studentëve. Krahas tyre, janë bërë publike edhe vendimet e marra nga Këshillimi i Ministrave për secilën kërkesë. Kryeministri Rama u shpreh se për të gjitha vendimet që janë marrë nuk do të ketë ndryshim të buxhetit, pasi financimi është i …

Lexo me shume