POLITIKE

ISH- KRYEBASHKIAKU I LEZHES NE “DE FACTO”

Pėr herė tė parė pas rezultatit tė 21 Qershorit, ish kryebashkiaku i Lezhės Viktor Tushaj ka komentuar humbjen ne emisionin “De Facto” tė gazetarit Gjergj Figuri ne televizionin Rozafa. Sipas Tushajt kjo periudhe paszgjedhore I ka shėrbyer pėr rikuperimin e forcave pėr sfidat e ardhshme. Kreu i LSI- sė nė qarkun e Lezhės, Viktor Tushaj ka folur edhe rreth rikandidimit …

Lexo me shume

DEKRIMINALIZIMI BASHKON MAXHORANCEN ME OPOZITEN!

Kuvendi i Shqipėrisė miratoi me votat e pėrbashkėta tė opozitės dhe mazhorancės ligjin pėr dekriminalizimin dhe  ndryshimet kushtetuese tė nevojshme pėr zbatimin e kėtij ligji tė rėndėsishėm. Me 131 vota pro deputetėt votuan nenet e kėtij ligji qė pengon futjen nė politikė dhe nė administratėn publike tė pesonave tė dėnuar. Ky ligj hyn nė fuqi menjėherė. Ishte kryetari i Kuvendit …

Lexo me shume

RAMA- BERISHA, DEBAT NE PARLAMENT

Medalja dhėnė Shyqyri Ēokut nga qeveria e majtė njė vit mė parė, ėshtė vėnė nė qendėr tė debateve nė Kuvend mes kryeministrit Edi Rama dhe paraardhėsit tė tij Sali Berisha. Pėrballė sulmeve tė deputetit demokrat por edhe tė pėrfaqėsuesve tė tjerė tė sė djathtė nė Kuvend, shefi i mazhorancės tha se qeveria ka marrė vendim pėr tė tėrhequr tė gjitha medaljet …

Lexo me shume

BLUSHI: NE KEMI NJE QEVERI TEKNIKE!

Deputet i Partisė Socialiste Ben Blushi e ka konsideruar si “qeveri teknike”, qeverinė e Kryeministrit Edi Rama sot nė Kuvend dhe i ka propozuar qartazi opozitės,  rrugėn ligjore pėr ta rrėzuar nga pushteti pa dhunė, pra, duke mos zgjedhur tė veprojė si nė protestat e  14 Shtatorit apo 21 Janarit. Mirėpo, ja ē’zgjidhjeje i afroi Blushi, PD-sė, pėr ta pėrmbysur “qeverinė …

Lexo me shume

BASHA: PROTESTA JONE PA DHUNE, TE LARGOJME RAMA- METEN

Partia Demokratike mbajti protestėn e radhės kundėr qeverisė. Protestė u zhvillua nė dy kampe, jashtė godinės sė Kuvendit tė Shqipėrisė ku qytetarėt u udhėhoqėn nga njė pjesė e deputetėve tė djathtė dhe lideri i opozitės Lulzim Basha, ndėrsa deputetėt e tjerė tė PD zhvilluan betejėn e tyre nė sallėn e seancave plenare kundėr buxhetit tė vitit 2016. Lideri i partisė …

Lexo me shume

MIRELA FERRACAKU, DEPUTETJA ME E RE E QARKUT SHKODER

Numri 3 nė listėn zgjedhore tė Partisė Kristian Demokrate, Mirela Ferracaku, e cila bėhet automatikisht deputete, pasi numri 2 nė listėn e kėsaj partie, Arben Frroku ėshtė nė arrati. Po kush ėshtė zonja Ferracaku? Sipas CV-sė sė saj, Ferracaku ka lindur nė fshatin Trush tė Shkodrės. Arsimi i saj ėshtė i mesėm dhe 3-vjeēaren e fakultetit tė Infermierisė.Deri nė vitin …

Lexo me shume

CUTILLO: PROTESTAT E OPOZITES TE MOS DEGJENEROJNE NE DHUNE

Njė ditė pėrpara protetės sė opozitės ka reaguar nga Shkodra amabasadori i Italisė nė vendin tonė Alberto Cutillo, i cili ka qenė i drejtpėrdrejtė, kur ka thėnė se vetė opozita nuk duhet tė lejojė qė protestat tė kalojnė nė akte dhune. “Protestat janė pjesė e demokracisė dhe jetes demokratike tė njė vendi, mjafton qė kėto protesta tė mos degradojnė dhe tė …

Lexo me shume

KRYETARI I PD SHKODER I FTUAR NE “AUTHOCHTHONOUS”

Kryetari i PD Shkoder Ramiz Ēoba ka qene i ftuari i rradhes ne emisionin “Authoctonous” ne Tv Rozafa  nga gazetari Elvis Nabolli ku eshte diskutuar gjeresisht mbi protesten e organizuar nga opozita me 8 dhjetor. Gjithashtu Ēobaj foli edhe per protesten e rradhes qe do te jete ajo e 17 Dhjetorit. Nderkohe Ēobaj deklaroi se ne rast mosreflektimi nga qeveria, …

Lexo me shume

RAMA “MEA CULPA”: PER DEKORIMET FAJIN E KA SALIU!

Pėr herė tė parė kryeministri Rama ka reaguar pėr dekorimin e xhelatėve tė kohės sė komunizimit, duke i kėrkuar ndjesė publikė tė gjitha familjeve qė janė prekur nga dekorimi i torturuesėve tė At Zef Pėllumbit, Sami Repishtit por edhe tė tjerėve. Edi Rama e ka gjetur fajtorin pėr dekorimin e ish-nomenklaturės komuniste. Sipas tij, “fajin e ka Saliu qė ka …

Lexo me shume

VIZITA E KRYEMINISTRITE RAMA, BLINDOHET SPITALI

Vizita e kryeministritė Edi Rama nė qytetin e Shkodres ėshtė shoqėruar me masa tė rrepta sigurie si asnjwherw tjetwr. Fillimsiht shefi I qeverise ka vizituar spitalin rajonal tė Shkodres I cili ishte rrethuar me forca tė shumta policie dhe gardistė, madje edhe duke ruajtur lartėsitė e tij. Shkak i kėtyre masave ishin informacionet e policisė sė Shkodres se kryeministri Rama …

Lexo me shume