Thursday , 6 October 2022

POLITIKE

BASHA, THIRRJE BIZNESIT TE VOGEL TE NGRIHET NE PROTESTE

Në një tryezë të përbashkët, kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha i bëri thirrje biznesit të vogël që të ngrihet dhe të protestojë. Ai tha se qëllimi i kryeministrit Rama është të grabisë shumicën dhe fitimet tja japë pakicës. Këtu ka një element politik i cili bashkon këto akte kriminale, tvsh, taksa në rrugën e Kombit, shkatërrimi e teatrit kombëtar …

Lexo me shume

MINISTRI I JASHTEM BUSHATI FLET PER PROÇESIN INTEGRUES

Qeveria pret që me 17 prill Komisioni Europian të propozojë çeljen e negociatave për antarësimin në BE. Nga ana tjetwr opozita ka nisur pranveren. Nga Shkodra ministri i jashtëm Ditmir Bushati tha se pret që KE të konfirmojë reformat e bëra nga qeveria në Shqipëri ndërsa shpreson që opozita të rikthehet në rrugën e arsyes duke mos qenë dakord me …

Lexo me shume

VOLTANA ADEMI: NESER DO TE JETE RRADHA JUAJ TE BEHENI VIKTIME, PRANDAJ…

Per mos-bindjen civile ndaj qeverise ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi. Ne profilin e saj ne “facebook”, Ademi shkruan: “Sot 11 bashkëqytetarë mbetën në burg! Pasi u dhunuan nga policia, pasi u nxorrën zvarrë nga shtëpitë e tyre si kriminelë, sot u lanë në burg: Nuk duan të paguajnë 5 euro për kalimin në një rrugë, të cilën …

Lexo me shume

SHPERTHEN KREU I PD MALESI E MADHE: NUK DO I NDALNI MALESORET, QE NESER ME MOS-BINDJE CIVILE

Opozita e bashkuar eshte gati per te nisur valen e protestave ne te gjithe vendin. Qe neser do te kete bllokim te disa akseve rrugore ne vendin tone. Por, nderkohe, gjate dites se sotme ka ndodhur nje ngjarje e pakendshme ne Malesi te Madhe. Nga ora 10:00 deri ne 16:00 zona e Malesise se Madhe nuk ka pasur energji elektrike. …

Lexo me shume

NIS EDHE NE SHKODER MOS-BINDJA CIVILE NDAJ QEVERISE

Nga kjo e merkure edhe ne Shkoder do te nis mos-bindja civile deri ne ate moment qe qeveria te kaloje ne kolaps te plote. Deklarata erdhi nga kryetari i PD Shkoder, Ramiz Çobaj, gjate nje mbledhje te kryesise se Partise Demokratike Shkoder. Format e mos-bindjes civile do te jene nga mos-pagesa e taksave dhe deri ne bllokimin e rrugeve. Shkodra …

Lexo me shume

OPOZITA GATI PER MOS-BINDJEN CIVILE, TE ENJTEN DO TE BLLOKOJE DISA RRUGE

Partia Demokratike do të nisë të enjten mosbindjen civile. Protesta do të shtrihet në të gjithë vendin, ndërsa pritet edhe bllokimi i disa akseve rrugore. PD do të bllokojë disa nga akset kryesore nacionale në Tiranë, Vorë, Lushnje, Elbasan, Korçë, Lezhë. Mësohet se në selinë blu po zhvillohet organizimi për përcaktimin e nyjeve që do të bllokohen. Vendimi për mosbindje civile u …

Lexo me shume

NUK MBAN ME, OPOZITA KA NJE KERKESE PER QYTETARET

Opozita e bashkuar ka vendosur në mënyrë unanime mosbindjen civile si formë protestë kundër qeverisë. Pas mbledhjes së përbashkët të grupeve parlamentare të PD dhe LSI, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi njoftuan se organizimi i aksionit opozitar do të fillojë që prej mbrëmjes së hënë. Basha: Ne kemi patur një takim të zgjeruar të opozitës parlamentare dhe të strukturave drejtuese …

Lexo me shume

MBLEDHJE E GRUPEVE PD – LSI, JA KERKESA

Mbledhja e përbashkët e grupeve të PD dhe Lsi do të jetë periodike, dhe qëllimi i sotëm i saj ishte kërkesa për hapjen e negociatave. Kreu i PD-së, Lulzim Basha tha se pesë kushtet janë larg përmbushjes, por negociatat të çelen pë të ndihmuar shqiptarët të dalin nga udhëkryqi i rrezikshëm. “Fatmirësisht edhe ne sot jemi mbledhur për të njëjtën …

Lexo me shume

4 KESHILLTARE TE LSI-se I BASHKOHEN PARTISE SOCIALISTE

Të tjerë këshilltarë të LSI-së janë larguar drejt Partisë Socialiste. Kështu, pas Fierit, Vlorës, Elbasanit, këtë të enjte ka qenë rradha e Shkodrës. Kështu, katër këshilltarë të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Bashkinë e Shkodrës i janë bashkuar PS-së. Këshilltarët e larguar janë: Sokol Jubica, Elton Radovani, Mirjan Bletaj dhe Roza Dedvukaj. Në një deklaratë për mediat ata shprehen se …

Lexo me shume

KQZ, THIRRJE PER PARTITE POLITIKE

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka bërë thirrje të gjitha partive politike që të depozitojnë raportet e burimeve të financimit për partitë politike. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e KQZ, Drilona Hoxhaj tha se afati është deri në 31 mars. Por, kush shkel afatet do të gjobitet shtoi Hoxhaj. Mënyra e raportimit të financave duhet të bëhet sipas rregullave …

Lexo me shume