POLITIKE

BASHA: S’BEHET ’97 PER PRAPANICEN E EDI RAMES

Basha është ndalur në deklaratat e Ramës bërë nga Gjirokastra ku kryeministri theksonte se ata që janë sot në çadër bënë vitin ’97. Kreu i PD tha se jo vetëm që ky vit nuk kthehet kurrë, por dita e hënë do të dëshmojë kush janë në të vërtetë njerëzit e çadrës. “Edi Rama ka paralajmëruar këto 48 orë dështimin e …

Lexo me shume

KQZ- PARTIVE: DOREZONI LISTAT E KANDIDATEVE PER DEPUTETE

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i kërkon partive politike zgjedhore të dorëzojnë listën e kandidatëve për deputetë brenda afatit ligjor, 29 prillit. Parti të regjistruara në zgjedhje janë PS, LSI, PDIU, disa parti të vogla, por edhe Partia Agrare, e cila bëri një kërkesë për çregjistrim, por që nuk ka vlerë ligjore. Koha nga 29 prilli deri më 5 maj, KQZ-së i …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA: O ME EUROPEN, O ME ÇADREN

Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Opozitës Lulzim Basha janë përplasur sërish në distancë me deklarata. Nga Gjirokastra ku Rama ndodhej në një takim me votues të rinj, kryeministri tha se protesuesit e sotëm në çadër (duke iu referuar opozitës) janë protagonistë të trazirave të vitit 1997. Rama u bëri thirrje mbarë shqiptarëve për të shembur murin e padrejtësisë dhe të mos …

Lexo me shume

PARTIA REPUBLIKANE, SHQIPTAREVE: BASHKOHUNI PROTESTES SE OPOZITES TE HENEN

“Partia Republikane i bashkohet fuqimisht protestës opozitare ditën e hënë.” Blendi Sula, kryetari i degës Tiranë, i bëri thirrje sot “republikanëve në Tiranë dhe në të gjithë Shqipërinë t’i bashkohen ditën e hënë protestës paqësore nga ora 11.00 deri në orën 12.00 duke bllokuar akset nacionale.” “Kjo thirrje, – tha Sula, –  shkon gjithashtu për çdo të ri dhe të …

Lexo me shume

PROPOZIMII RI BASHES: PRESIDENTI NGA POPULLI

Kryetari i Partisë Demokratike doli me një propozim tjetër për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. “Presidenti i Republikës nuk është as i PD-së, as i PS-së as i LSI-së dhe i asnjë partie. Ai është dhe duhet të jetë Presidenti i popullit, ndaj propozimi ynë është ta zgjedhim Presidentin nga populli”, thotë Basha. Kreu i PD shtoi se zgjedhja e Presidentit …

Lexo me shume

ZGJEDHJET, JA PER CILIN SUBJEKT DO TE KANDIDOJE TOM DOSHI NE SHKODER

Tom Doshi, ish-deputet i Partisë Socialiste, nuk ka ndërmend të largohet nga e majta.  Në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit ai do të kandidojë për deputet me siglën e Partisë Social Demokrate (PSD) të Skënder Gjinushit. Një fakt të tillë e ka pohuar vetë Gjinushi në “Opinion”. Sipas tij, Doshi do kandidojë për deputet në listën e PSD-së në qarkun e …

Lexo me shume

OPOZITA PERSHKALLEZON PROTESTEN. NIS BLLOKIMI I AKSEVE NACIONALE

Opozita, e udhëhequr nga Partia Demokratike, ka vendosur që të intensifikojë protestat në shërbim të kauzës për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kryetari i PD Lulzim Basha bëri me dije se krahas çadrës së lirisë në Tiranë, do të ketë protesta në të gjithë Shqipërinë, duke nisur që nga dita e hënë. “Në funksion të arritjes së këtij qëllimi madhor …

Lexo me shume

NE ZGJEDHJET E 18 QERSHORIT, PS- LSI PA KOALICION

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve hodhi poshtë pa një vendim formal kërkesën e pazakontë të hedhur nga dy partitë kryesore të maxhorancës qeverisëse, PS dhe LSI, për shtyrjen e afatit për krijimin e koalicioneve zgjedhore, duke sjellë efektivisht ndarje të koalicionit mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Mungesa e koalicionit pritet të sjellë ndryshime të shumta në rezultatin zgjedhor …

Lexo me shume

DIGJET DHE RAUNDI I DYTË PËR ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT,TË ENJTEN RAUNDI I TRETË

Konferenca e kryetarëve caktoi datën 27 prill si datë kur do të jetë raundi i tretë për zgjedhjen e presidentit të ri. Sot siç ishte parashikuar digjet dhe raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Seanca e mbledhur në orën 15:00 zgjati vetëm 5 minuta, dhe ishte thjesht formale, dhe u ezaurua pa asnjë kandidat të propozuar. Edhe …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA: NUK NEGOCIOJME QEVERINE

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Kuvend në seancën e së enjtes, deklaroi se qeveria nuk do të negociojë “mandatin që ka dhënë populli dhe që skadon në ditën e krijimit të qeverisë së re”. “Të gjitha përpjekjet për të goditur qeverinë dhe 18 qershorin, janë në thelb përpjekje për të goditur stabilitetin e vendit. Asgjë nuk do të …

Lexo me shume