Sunday , 16 February 2020

POLITIKE

KUKAN DHE FLECKENSTEIN: T VAZHDOJN NEGOCIATAT PER REFORMEN NE DREJTESI

Ne po i ndjekim nga afr zhvillimet e fundit n lidhje me reformn e sistemit t drejtsis n Shqipri. E kemi mbshtetur kt reform nga fillimi i saj dhe vazhdojm ta mbshtesim, duke inkurajuar partnert tan politik n Shqipri t gjejn nj zgjidhje kompromisi, n shrbim t standardeve m t larta pr nj reform t gjyqsorit, thuhet n njoftim pr …

Lexo me shume

LU SFIDE BASHA- RAMES: TE HENEN TE TAKOHEN, TE DALIN ME MARREVESHJE

Ambasadori amerikan n Tiran, Donald Lu, i bri thirrje kt t premte kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit t Partis Demokratike, Lulzim Basha q t takohen ditn e hn, pr t’i dhn zgjidhje reforms n drejtsi.Porosia e Lu ishte q dy lidert t mos ngrihen nga tryeza pa reformn n drejtsi. “EdiRama dhe Lulzim Basha t ulen prball ditn e hn …

Lexo me shume

BASHA: ZGJIDHJEN PER REFORMEN NE DREJTESI E KE MBI TRYEZE

Nuk ka vonuar dhe kreu i PD-s, Lulzim Basha i sht prgjigjur kryeministrit Edi Rama i cili mbajti nj konferenc pr median, rreth ors 13:00.Me nj shnim t shkurtr, Basha thot se konferenca e Rams ishte nj hipokrizi e mesdits. Rama nuk trhiqet nga bllokimi, por gjen pretekste pr ti ikur prgjegjsis dhe pr tju fshehur Venecias. Nse vrtet e …

Lexo me shume

RAMA: PD NA FTON NE LUFTE NDAJ SHBA- BE

Kryeministri Edi Rama u shpreh gjat konferencs pr shtyp se Partia Demokratike i ka shpallur luft Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimit Europian.Kreu i qeveris foli pr ofertn e fundit t mazhorancs, ndrsa la t kuptohej se PD s’do e pranoj as at.Rama tha se mazhoranca i ka ln n dor PD-s q t bj ndryshime n paketn e …

Lexo me shume

PETRIT VASILI: NUK VOTOJME REFORME DREJTESIE PA KONSESUS

Kreu i grupit parlamentar t Lvizjes Socialiste pr Integrim Petrit Vasili n nj komunikim me mediat ka thn sot se Reforma n Drejtsi nuk duhet t bhet me eksperimente, pasi Shqipria sht republik parlamentare ndrkoh q ka apeluar se ekspertt nuk duhet t mitizohen.Sakaq, ai ka shtuar se kjo reform duhet t miratohet me konsensus dhe sipas Komisionit t Venecias. …

Lexo me shume

KRISTIAN SHKRELI KRYETAR I PS NE VAUN E DEJES

Kristian Shkreli eshte kryetari i ri i Partise Socialiste ne Bashkine Vaut te Dejes. Pas deshtimit te procesit me 1 antare ku socialistet e Vaut te Dejes nuk i dhane miratim tashme selia roze vendosi qe ne kete bashki te kandidojne Mark Zhuri dhe Kristian Shkreli.ne votime kane marre pjese 60 anetare te asamblese se parties socialiste ne Bashkine Vaut …

Lexo me shume

PD SHKODER ME DEKLARATA SELEKTIVE, VETEM PER DREJTORITE E PS!

Por teksa Prefektura dhe Bashkia Shkoder kane marre pergjegjesite e tyre duke reaguar ne forma te ndryshme per punimet qe po behen ne Uren e Bahallekut . Ajo e cila nuk ka reaguar aspak mbi kete situate ka qene Partia Demokratike Dega Shkodrer. Selia blu ne Shkoder ka zgjedhur qe prioritet te kete gjobat ndaj bizneseve, edhe per kete kane …

Lexo me shume

PD: TATIMET PO FRIKESOJNE BIZNESIN E VOGEL NE SHKODER, PO GJOBITEN PADREJTESISHT

Deklarate Kjo qeveri dhe zyrtart e saj t korruptuar, t cilt nuk njohin asnj norm ligjore, I jan sulur srish biznesit t vogl n Shkodr. 3000 biznese jan gjobitur pa asnj paralajmrim nga dega e Tatim Taksave Shkodr! Nuk dihet se cila sht baza ligjore ku inspektort e Tatim Taksave jan mbshtetur pr t vepruar n kt mnyr. Kto veprime …

Lexo me shume

BASHA: TE GATSHEM PER REFORMEN NE DREJTESI SIPAS VENECIAS

Kryetari i PD-s Lulzim Basha i ka br t ditur Kryeministrit Edi Rama se opozita nuk do t trhiqet nga rekomandimi 88 i Venecias dhe deklaroi se nse edhe Rama sht pr kt, jemi gati t ulemi dhe ti japim shqiptarve zgjidhjen prfundimtare t ktij problemi.Basha pati nj takim me kryetarin pr shtjet Europiane n parlamentin Gjerman, q ndodhet pr …

Lexo me shume

MARK FRROKU: PO DENOHEM ME URDHERA POLITIKE

Ish-deputeti Mark Frroku ka deklaruar sot gjat procesit gjyqsor se nuk jam alien si m prshkruan prokurori dhesbashku me familjen kemi punuar me ndershmri.Jam i pafajshm, nuk kam lidhje me vrasjen tha ai, duke e pasur fjaln pr at q akuzohet: Vrasjen me paramendim n Belgjik n 1999 t nj shqiptari, pastrimin e parave, mosdeklarimin e pasuris. Avokati i tij …

Lexo me shume