POLITIKE

RAMA: 2 DIT Q PRES VENDIN E ORN PR T’U TAKUAR ME BASHN

Edi Rama dhe Lulzim Basha kan rn dakord n parim t takohen me njri-tjetrin n nj tryez dialogu. Kryeministri Rama e ka shprehur dakordsin pr tu ulur me Bashn dhe nj gj t tille, ai e pohoi edhe kt t enjte n Parlament. “Nuk flas sot as pr Qeverin teknike dhe as pr datn e zgjedhjeve se kam dy dit …

Lexo me shume

SATTLER: ZGJEDHJE ME TE GJITHA PALET, KUSHT I DEMOKRACISE

Ftesat ne distance mes Kryeministrit dhe kreut te opozites per dialog kane sjelle reagimin e nderkombetareve. Ambasadori Austriak ne vendin tone Johann Sattler u shpreh se keto jane zhvillime pozitive per vendin, pasi kur ka dialog ka edhe zgjidhje. “Ne po hyjme ne nje vit zgjedhor, viti elektoral jo vetem ne shqiperi eshte paksa me i veshtire sa vitet e …

Lexo me shume

BASHA MBLEDH ALEATET, DISKUTIME PER KRYEMINISTRIN E QEVERISE TEKNIKE

ryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar prsri sot nj mbledhje me aleatt e PD-s n lidhje me krizn politike n vend.Takimi i Bashs me aleatt opozitar u zhvillua n selin blu. Msohet se n mbledhje sht diskutuar konkretisht pr kushtin e vendosur tashm nga opozita, qeveria teknike, ku edhe sht projektuar figura e kryeministrit t ktij ekzekutivi t …

Lexo me shume

KONSTITUOHEN 5 KZAZ E BASHKIVE SHKODER DHE M. MADHE

Pa pranine e komisionereve te djathte kete te merkure ne Bashkine e Shkodres dhe Malesise se Madhe u konstituan 5 KZAZ. Ashtu sikurse kishte lajmeruar me heret komisioni qendror i zgjedhjeve eshte shperndarja e materialeve dhe eshte kryer mbledhja organike e komisionereve. Po ashtu jane jane zgjedhur edhe drejtuesit e ketyre komisioneve ne baze te shortit te hedhur per cdo …

Lexo me shume

BASHA- RAMES: DIALOG, JO PAZAR

Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha u shpreh sot se do t merrte pjes n do dialog politik me standarde europiane, por me kushtin q t mos kthehet n pazar politik. Deklarata u b nga adra e protests ku kreu i PD theksoi se e majta ka nisur komplote duke prfshir dhe politikan opozitar pr karriget e pushtetit q ai …

Lexo me shume

RAMA SFIDON BASHN PR DIALOG: CAKTOJE VET VENDIN DHE ORN!

Kryeministri Edi Rama ka ftuar kreun e opozits Lulzim Basha pr t dialoguar pr t zgjidhur krizn politike n vend. Rama n nj postim n rrjetet sociale shkruan: Lulzim ta kam thn kaher, jam i gatshm pr dialog sa her PD do dialog dhe pr gjithka, kudo e kurdo! Caktoje vet vendin dhe orn. M hert kryeministri Rama tha sevlerson …

Lexo me shume

PSM, ENDE NUK DIHET PJESE E CILIT KOALICION DO TE JETE

Situata politike mes Partise socialiste dhe levizjes socialiste per integrim ka sjelle pakenaqesi brenda koalicionit, ku disa parti te vogla kane nisur qe te bejne llogarite nese do te jene ne koalicionin e majte apo jo. Nje medyshje te tille shprehu edhe kryetari i partise socialiste te moderuar Gjergj Koja, i cili celi zyrtarisht fushaten elektorale ne metropolin verior. Koja …

Lexo me shume

ILIR META DUHET TE MBAJE NJE POZICION NDAJ PARTIVE POLITIKE

Deklarata e fundit e dhene nga kreu i LSI-se Iliri Meta, nje nate me pare, se vendi ka nevoje per qeveri besimi nuk eshte pritur mire nga qytetaret shkodrane. Keto te fundit shprehen per Tv Rozafa se kryetar i kuvendit duhet te mbaje nje qendrim ndaj dy forcave te tjera politike dhe jo te vazhdoje me sjelljet e tij te …

Lexo me shume

REAGON NE FB RAMA: IDEJA E METES KENAQ PD, GATI PER ZGJIDHJE KUSHTETUESE

Kryeministri Edi Rama ka reaguar n Facebook lidhur me deklaratn e partnerit t tij n qeveri, Ilir Meta. E vlersoj prpjekjen e bashkkryetarit t koalicionit qeveriss, Ilir Meta, pr t krkuar nj zgjidhje q knaq Partin Demokratike. Edhe un kam qn dhe mbetem i gatshm per cdo zgjidhje q i’a lehtson Partis Demokratike rrugn pr t’u kthyer n Kuvend; votuar …

Lexo me shume

BASHA- METES: MIRESEVJEN NESE JE I SINQERTE

Kryetari i opozits, Lulzim Basha, n fjalimin e tij t radhs nga adra e protests ka prshndetur qndrimin e mbajtur nga kryetari i LSI, Ilir Meta pr zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kryetari i PD, Lulzim Basha mirpriti deklaratn e Metspr zgjidhjen e krizs prmes nj qeverie besimi dhe i duke bere nje interpretim t fjales s kreut t LSI, e …

Lexo me shume