POLITIKE

KANDIDATURAT E 21 QERSHORIT, SONDAZHI NE www.rozafa.tv

Ndersa zyrtarizimi I kandidaturave po shkon drejt perfundimit per 5 bashkite e qarkut Shkoder, televizioni Rozafa zhvilloi nje sondazh mbi kandidatet potencial per bashkite Shkoder, konkretisht bashkite Vau Dejes,  Malesi e Madhe. Pjese e sondazhit jane bere me mijera votues te rrethit Shkoder dhe Malesi e Madhe ndersa jane  konkretizuar edhe emrat me te votuar. Ne sondazhin per kandidatin e …

Lexo me shume

GRATE NE POLITIKE, TAKIM ME KRERET E PARTIVE POLITIKE

Grate ne politike tashme jane nje detyrim ligjor. Kete ua ka prezantuar krereve te partive politike ne lezhe Alenka Verbole, Pėrfaqėsuese e Departamentit tė Demokratizimit tė OSBE nė Shqipėri. Gjate nje takimi me ta, ku merrnin pjese edhe gra dhe vajza, perfaqsuesja e OSBE-se ka bere te ditur se perkunder ligjit qe tashme eshte nje paracaktim, ka kerkuar pikerisht nga …

Lexo me shume

PD BRENDA SE MARTES ZYRTARIZON KANDIDATURAT

Brenda dy diteve pritet qe partia demokratike te zyrtarizoje edhe kandidaturen per bashkine e Shkodres. Ky lajm eshte konfirmuar nga kryetari I partise demokratike Shkoder Ramiz Ēobaj pas vizites qe beri ne kishen ortodokse. Nderkohe qe kandidatura e deputetes Voltana Ademi mbetet nder me te perfolurat. Kjo u pranua serish nga vete deputetja Ademi Partia demokratike deri ne keto momente ka …

Lexo me shume

PROTESTA E KOPLIKUT, DOSHI: NUK I KAM BORXH ASKUJT!

Deklarata per shtyp e deputetit Tom Doshi! Pėrmes mediave, jam njohur ditėn e sotme me disa aludime se unė, nė cilėsinė e njėrit prej aksionarėve tė Kompanisė “Beata” nė Koplik tė Malėsisė se Madhe, paskam borxhe ndaj disa banorėve tė zonės atje. Si i zgjedhur i mijėra banorėve tė Qarkut tė Shkodrės, nė pėrgjegjėsinė time deklaroj publikisht se unė nuk …

Lexo me shume

ZYRTARE, ANTON KOKAJ KANDIDATI I PD- se PER M. MADHE

Partia Demokratike ka zyrtarizuar emrat e kandidatėve pėr 2 nga bashkitė e qarkut tė Shkodres konkretisht pėr bashkitė Vaut tė Dejės dhe Malėsisė sė Madhe pėr zgjedhjet lokale tė 21 qershorit. Anton Kokaj ka marre mbeshtetjen e kryesisė sė partisė demokratike pėr tė kandiduar nė zgjedhjet e 21 Qershorit nėn siglėn e PD- sė. Anton Kokaj ka qėnė njė kandidaturat …

Lexo me shume

ZEF HILA KANDIDAT I PD- se PER BASHKINE E VAUT DEJSIT

Zef Hila do tė jetė kandidatura e partisė demokratike nė zgjedhjet e 21 Qershorit pėr postin e kryebashkiakut tė bashkisė sė Vaut Dejsit, emri I Hilės ėshtė zyrtarizuar mbrėmjen e sė premtės nga selia blu nė Tiranė. Kryekomunari I bushatit do tė kandidojė nėn siglen e partisė demokratike nė zgjedhjet lokale pėr njėsinė bashkiake tė Vaut Dejsit, pas propozimeve tė …

Lexo me shume

HAFIZI KONFIRMON 5 KANDIDATURAT E QARKUT SHKODĖR

Ndėrsa zgjedhjet lokale janė duke afruar, kryeministri Rama ka zhvilluar nje sėrė takimesh intensive me deputetėt socialistė tė qarqeve, pėr t’u konsultuar pėr pėrzgjedhjen e kandidatėve pėr kryetarė bashkish nė zgjedhjet lokale tė 21 qershorit. Pas pėrfundimit tė kėtyre takimeve janė konfirmuar edhe 5 kandidatėt e PS- sė pėr bashkitė e Shkodrės, Malėsisė sė Madhe, Vaut Dejsit, Pukės dhe Fushė Arrėzit. …

Lexo me shume

ADEMI: KRIMINALIZIMI MUND TĖ RREZIKOJĖ ZGJEDHJET

Zgjedhjet e 21 Qershorit janė njė sfidė pasi reforma territoriale ėshtė njė reformė politike. Deklarata ka ardhur nga deputetja e opozitės Voltana Ademi gjatė njė deklarate pėr mediat. Sipas Ademit PD do futet nė zgjedhje pėr tė tejēuar zėrin e qytetarėve nė mėnyrė qė tė fitojė 5 bashkitė e qarkut Shkodėr. Nga ana tjetėr Ademi ėshtė ndalur edhe tek dekriminalizimi …

Lexo me shume

BASHKIA: BAZHDARI PO MASHTRON!

Deklarata e Bashkise Shkoder! Dalim me kete deklerate per shtyp duke marre  shkas nga deklaratat e papergjegjshme dhe te paverteta te antares se keshillit bashkise  Keti  Bazhdari e cila sic duket ka dhe mungese te konsiderueshme informacioni  dhe te mjaftueshme per te gabuar. Kjo mungese informacioni vjen dhe nga mos frekuentim i i mbledhjeve te keshillit bashkiak nga zonja ne fjale …

Lexo me shume

XHINDI: NUK DO JEM KANDIDATE PER BASHKINE SHKODER

Nga Shkodra nėnkryetarja e bashkisė sė Shkodres Nevila Xhindi ka hedhur poshtė zėrat pėr njė kandidim tė mundshėm nė bashkinė e Shkodres. Deklarata ėshtė bėrė gjatė prezantimit tė platformės sė fushatės socilae nė zgjedhjet e 21 Qershorit  nė qytetin e Shkodres ndėrsa ėshtė theksuar se prioritet do te jete transparenca dhe aleanca me qytetarin. Sekretariati pėr shoqėrinė civile nė Partine …

Lexo me shume