POLITIKE

Demokristianet: Te largojme politiken e vjeter!

Zgjedhjet e fundit ne greqi duhet te jene nje reflektim edhe per votuesit shqiptare qe ne zgjedhjet vendore te qershorit. Nenkryetari i partisedemokristiane eduart ndocaj e komenton kete moment si nje alternative qe i zgjedhuri i qytetareve te lezhes te jete per qytetaret dhe jo seksere te politikes. Ndocaj ka bere te ditur se demokristianet shqiptare tashme kane mbeshtetjen e …

Lexo me shume

Korrupsioni, BE: Nė Shqipėri duhen institucione me integritet

“Korrupsioni ėshtė kriminal dhe imoral. Ėshtė vjedhje qė ju bėhet ju tė gjithėve dhe secilit qytetar shqiptar. Ata qė shfrytėzojnė besimin e publikut pėr pėrfitime personale duhet tė mbajnė llogari. Politikat qė mbėshtesin integritetin dhe qeverisjen e mirė duhet tė kenė pėrparėsi kyēe. Integriteti ėshtė thelbėsor pėr ndėrtimin e institucioneve mjaftueshėm tė forta pėr t’i rezistuar korrupsionit”, vuri nė dukje …

Lexo me shume

PD: Te henen fikni makinat ne oren 11-00!

“Nėse do mė shumė nga njė gjė, subvnecionoje atė, nėse do mė pak, atėherė taksoje”… Ky ėshtė njė mėsim i gjithėditur qė vjen nga zhvillimet e ekonomisė botėrore pėr tė gjitha qeverisjet, pėrjashto kėtu qeverisjen e  majtė qė ėshtė aktualisht nė pushtet. Nė vend qė tė zbatojė parimet bazė tė daljes nga kriza ekonomike (ulje tė taksave), qeverisja e majtė, …

Lexo me shume

PD: Tė hėnėn nė orėn 11.00, aksioni i parė kundėr tiranisė sė ēmimit tė karburantit

Partia Demokratike vijoi dhe sot me denoncimin e taksave tė larta nga ana e qeverisė.  Sipas Deputetes sė PD-sė, Voltana Ademi, ekzekutivi i drejtuar nga Kryeministri Rama, me politikėn e taksave tė larta e tė pėrsėritur, ėshtė pėrgjegjėsi dhe shkatari kryesor i cmimit tė lartė tė karburantit qė po varfėron shqiptarėt duke rritur koston e jetesės. “Qytetarėt e vendit, janė …

Lexo me shume

Emrat e PD- se per zgjedhjet e 21 Qershorit!

Nė prag tė zgjedhjeve lokale te 2015- es prane selise blu ne Shkoder kane nisur te qarkullojne emrat e pare te kandidatėve tė munshėm pėr postin e kreut tė Bashkisė. Burime nga qendra bėjnė tė ditur se janė duke u shqyrtuar disa kandidatura tė mundshme si kandidat nė zgjedhjet e 21 Qershorit. Sipas selisė blu Bardh Spahija ėshtė nėjri nga kandidaturat …

Lexo me shume

Ne zgjedhjet e 2015- es, PS kerkon Shkodren

E majta do tė fitojė shumicėn e 61 bashkive, mes tė cilave edhe Shkodrėn ka qėnė kjo deklarata e ministritė tė Mirėqėnies Sociale dhe Rinisė Erion Velisė gjatė njė takimi me tė rinjtė e FREESH- Shkoder.“ Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė fillojmė punėn sot qė 21 Qershori tė na gjejė fitues, duke punuar nė ēdo shkollė , nė ēdo …

Lexo me shume

PD Shkoder: Qeveria i uroi shkodranet me nje kartoline me qirinje!

Populli i Shkodrės nė natėn e ndėrrimit tė viteve dhe gjatė kėtyre ditevė vujati mungesėn e energjisė elektrike. Njė dhuratė e qeverisė sė bashku edhe me ēmimin e rritur tė energjisė elektrike. Njė katrolinė me qirinjė ishte ky urimi mė i veēantė i qeverisė e cila tregoj se sa pėr zemėr e ka popullin e Shkodrės. Zona tė tėra vuajten …

Lexo me shume

PD Lezhe: 85% e rrethit pa energji elektrike!

Mijėra banorė tė Lezhės e kanė kaluar natėn e ndėrrimit tė vitėve nė erresirė tė plotė, ndėrsa luhatjet e energjise kanė sjellė dėmė nė paisje elektroshtepika nė shumė familje. Kjo situatė ėshte denoncuar nga Partia Demokratike nė qytetin e Lezhės.Nė njė deklarate pėr mediat kreu i selisė blu  Paulin Marku, ka deklruar se 85 pėrqind e rrethit tė Lezhės ka …

Lexo me shume

Parlamenti miraton ndryshimet ne kodin penal!

Parlamenti ka votuar disa prej projektligjeve mė tė rėndėsishme, mes tyre edhe atė pėr ndryshimet nė kodin penal. Drafti pėr ndryshimet nė kodin penal, ishte mė i debatuari gjatė seancės sė sotme dhe u miratua me 84 vota pro dhe njė kundėr. Edhe projektligjet pėr Gjykatėn e Lartė si dhe Nėpunėsin Civil, janė miratuar me 84 vota pro, 1kundėr. Drafti …

Lexo me shume

Zgjedhjet lokale me 21 Qershor 2015

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar 21 qershorin si datėn e zgjedhjeve vendore tė 2015. Ėshtė Kodi Zgjedhor qė e detyron kreun e shtetit, qė tė caktojė ditėn kur shqiptarėt do ti drejtohen kutive tė votimit pėr tė zgjedhurit vendorė. Sipas Kodit Zgjedhor nė nenin 9, pėrcaktohet se Presidenti duhet ta shpallė datėn jo mė vonė se 9 muaj para mbarimit …

Lexo me shume