POLITIKE

BE JEP 10 mln EURO PER ZBATIMIN E “VETTING- ut”

Ministrja e Integrimit Europian, znj. Klajda Gjosha mori pjes n mbledhjen e Komitetit t Monitorimit t fondeve t Instrumentit pr Asistencn e Para-antarsimit (IPA). N kt mbledhje ishin t pranishm edhe prfaqsues t lart t Komisionit Europian. Gjat fjals s saj Ministrja Gjosha theksoi se prpjekjet e prbashkta pr t siguruar zbatimin e efektshm dhe n koh t projekteve t …

Lexo me shume

BASHA: PD NUK BOJKOTON ZGJEDHJET, DUAM VOTIM ELEKTRONIK

Udhheqsi demokrat Lulzim Basha u takua me drejtuesit e degve t Partis Demokratike pr t biseduar pr situatn politike dhe sfidat e opozits. Basha tha se detyra e par e Partis Demokratike sht tu propozoj shqiptarve njerz t denj t pastr moralisht. Brenda dats 15 Shkurt, antart e Partis Demokratike do t angazhohen n nj proces t hapur e qytetar …

Lexo me shume

RAMA NE KELMEND SHPENDAN NDIHMA PER BANORET

N Tamar, aty ku sht vendosur qendra e shprndarjes s ndihmave t Emergjencave Civile vijon shprndarja drejt zonave t thella t Malsis s Kelmendit ku qarkullimi ka pasur vshtirsi. Pr t ndjekur nga afr kt proces ishte Kryeministri Edi Rama, i shoqruar nga Ministri i Brendshm Saimir Tahiri. Vshtirsia e ktij dimri ka qen e madhe, nnvizoi Kryeministri, por mirkoordinimi …

Lexo me shume

PD- SHKODER: MINISTRJA NIKOLLA NISI FUSHATEN ELEKTORALE ME MESUESIT

PD Shkoder, prshndet t gjith msuesit dhe nxenesit dhe iu uron suksese ne kt fillim simestri t vonuar. Tashm pr t gjith eshte e qarte se mesimi nuk u shty per shkak t situates gripale, por pr pa aftesine e Qeverise per krijimin e kushteve optimale neper ambjentet shkollore publike t t gjitha niveleve. Por sot n diten e par …

Lexo me shume

OPOZITA NENSHKRUAN MEMORANDUM: NE ZGJEDHJE VETEM ME VOTA DHE NUMERIN ELEKTRONIK

Opozita konsolidoi sot qendrimin e saj pr zgjedhjet. Me an t nj memorandumi t nnshkruar nga partit e koalicionit opozitar, u theksua se votimi dhe numrimi elektronik sht nj kusht thelbsor pr garantimin e vots s lir e t ndershme. N mbledhjen e zhvilluar n selin blu, PD dhe aleatt e saj kan caktuar si kusht thelbsor pr zgjedhjet e …

Lexo me shume

VOTIMI ELEKTRONIK, OPOZITA BRAKTIS KOMISIONIN

Gjat mbledhjes s komisionit t posam parlamentar pr reformn zgjedhore, palt q tashm jan dakord pr votimin elektronik, diskutuan mbi mnyrn se si mund t aplikohet ky votim. Demokratt krkuan ekspertiz nga ekspertt e IT-ve, por pr kreun e grupit parlamentar t Lvizjes Socialiste pr Integrim, ekspertiza sht e gatshme, ajo e vitit 2012.Ai tha se duhet ekspertiz ndrkombtare pasi …

Lexo me shume

MEDIU: NQS NUK KA VOTIM ELEKTRONIK, DO BOJKOTOJME

Opozita nuk prjashton edhe skenarin e bojkotit t Kuvendit nse nuk plotsohet krkesa e saj pr votim e numromi elektronik. Pas takimit t thirrur nga ambasadorja e BE me partit e vogla parlamentare pr t diskutuar pr reformn zgjedhore, kreu i PR n emr t opozits n kt takim tha se cdo opsion mbetet I hapur me kushtin e vetm …

Lexo me shume

BASHA: ZGJEDHJET NE RREZIK NGA KRIMI

Opozita parlamentare ka dal me nj platform pr zgjedhjet e ardhshme parlamentare.Kreu i PD-s, Lulzim Basha, pas nj takimi n selin blu me aleatt, tha se n themel t ksaj platforme sht qndrimi i unifikuar q fatin e zgjedhjeve ta prcaktojn qytetart dhe jo krimi. “Kemi rastin t rikonfirmojm para qytetarve shqiptar qndrimin ton sa i prket zgjedhjeve t ardhshme …

Lexo me shume

RISTANI: SHTETI I RAMES BRAKTISE NJEREZIT E GODITUR NGA NGRICA

Arben Ristani pr gjendjen n vend dhe abuzimet e qeveris Situata e rnd nga moti n shum zona t vendit nuk ka shenja prmirsimi.Nga raportimet e qytetarve dhe strukturave t Partis Demokratike, msohet se vazhdojn t jen t izoluara dhjetra fshatra, n Dibr, n Tropoj, n Has, n Puk, n Malsin e Madhe, n Shkodr, n Kuks. Qeveria nuk sht …

Lexo me shume

PD: GJYSMA E VENDIT E IZOLUAR, RAMA TE LERE FJALET. TE SHKOJE PRANE NJEREZVE

Situata n vend sht e rnd, kemi zona t tra t izoluara, rrug t bllokuara dhe munges energjie elektrike.Strukturat e Partis Demokratike kan sjell informacion pr njsit dhe zonat m t goditura nga moti i keq.Edhe pse pritej nj mot i till, qeveria sht e paprgaditur dhe mungon ndrhyrja e saj. Esht tronditse ajo q u pranua edhe dje n …

Lexo me shume