POLITIKE

ZGJEDHJET, NIS PROESI I VERIFIKIMIT TE LISTAVE ZGJEDHORE

Bashkia Shkodr n baz t Kodit Zgjedhor ka filluar procesin e verifikimit t cdo qendre votimi lidhur me numrin e lejuar t zgjedhesve. Pr qendat e votimit me mbi 1000 zgjedhes eshte realizuar ndarja sipas ligjit n dy Qendra . Me miratimin e dats s zgjedhjeve, m 5 Dhjetor nga Presidenti, jan prcaktuar tashm dhe afatet q kishin n dispozicion …

Lexo me shume

BASHA: PESEFISHIM I SIPERFAQES SE MBJELLE ME DROGE

Lulzim Basha tha se siprfaqja e mbjell me drog n vitin q lam pas sht pesfishuar. N nj postim n Facebook, Basha shkroi: Sot nuk ka dy t vrteta pr drogn. Ka vetm nj: pesfishim i siprfaqes s mbjell n vitin 2016; Nuk ka dy t vrteta pr bost e krimit. Ka vetm nj: nuk kapen dhe kt nuk e …

Lexo me shume

ZGJEDHJET, NIS PUBLIKIMI I LISTAVE ZGJEDHORE

Bashkia Shkoder ka nisur punen per publikimin e listave zgjedhore. Ne rrjetet sociale Bashkia ben me dije se n baz t udhzimit Numer. 671 Dat, 06.12.2016 “Pr procedurat e hartimit t standarteve t zgjedhjeve pr zgjedhjet e Kuvendit 2017”, pika 14, Bashkia e Shkodrs ka nisur procesin e publikimit t listave paraprake t zgjedhsve. Kshtu n t Njesit administrative t …

Lexo me shume

DEDA: INVESTIME PER QENDRAT, NE PERIFERI BANORET E IZOLUAR

Nuk sht aspak normale q t investohen pr Qendren e qytetit t Rrshenit 1.7 milion euro n nj koh q t gjitha Njestit Administrative t Mirdites jan t izoluara prshkak t rrugve t shkatrruara. Kshtu sht shprehur deputetja Partis Demokratike Albina Deda sipas t ciles banoret e fshtrave t Mirdites po jetojn mes skamjes dhe izolimit, pasi si pushteti qndror …

Lexo me shume

TAHIRI: SHQIPERIA VEND ME I SIGURTE, POLICIA NE SHERBIM TE QYTETARIT

Ministri i Brendshm Saimir Tahiri ka vlersuar pozitivisht vitin 2016 duke br nj bilanc t puns s Policis dhe situats s siguris n vend.Shqipria n vitin 2016 ishte m e sigurt, me m pak ngjarje kriminale, policia ishte n shrbim t qytetarit, besimi tek policia u rrit, u shpreh Tahiri. Por sic thot ministri, fitorja m e madhe kan qen …

Lexo me shume

2016, VITI I VETTINGUT E DOSJEVE T BUJSHME!

Nga nisja n prfundim t tij, viti 2016 kaloi n ankthin e t konsideruarit Dosja Vetting. Pas miratimit n parlament, pr disa jav rresht ky ligj u ngri s funksionuari, pasi pas politiks, edhe gjyqtart e ankimuan n Kushtetuese, duke krkuar shpalljen e tij si t papajtueshm me ligjin themeltar t vendit dhe si nj proces q cenonte t drejtat …

Lexo me shume

RAMA: ASKUSH NUK KA DYSHIME SE KUSH FITON NE 2017- en

Kryeministri Edi Rama nuk ka asnj dyshim se kush do t’i fitoj zgjedhjet parlamentare t 18 qershorit.Gjat konferencs s fundvitit me gazetart, Rama iu drejtua prfaqsuesve t medias se edhe ata e din q kjo qeveri do t rikonfirmohet n pushtet pas 6 muajsh.”As ju nuk dyshoni se kush do t’i fitoj zgjedhjet e ardhshme sikurse nuk dyshoj as un“, …

Lexo me shume

AMBASADA E SHBA- se: HEQJA E MANDATEVE, MESAZH PER TE GJITHE KRIMINELET…

Menjher pas vendimit t KQZ-s pr heqjen e mandateve t Elvis Rroshit, Shklqim Selamit dhe Dashamir Tahirit, ka reaguar ambasada e SHBA-s n Tiran.Me nj mesazh publik, ambasada e SHBA thot se ky sht nj mesazh pr t gjith kriminelt q mund t mendojn se mund t jen kandidat n zgjedhjet e 18 qershorit. Reagimi i plot i ambasads s …

Lexo me shume

DEKRIMINALIZIMI, KQZ HEQ 3 MANDATET E PARA

KQZ-ja ka vendosur sot shpalljent pavlefshm dheprfundimin eparakohshm t mandatit t kryebashkiakut t Kavajs, Elvis Rroshi si dhe t dy deputetve: Shklqim Selami dhe Dashamir Tahiri. Tre vendimet hyjn n fuqi menjher dhe publikohen n Fletoren Zyrtare. Vendimetjanlexuar para medias ngakryetari i KQZ-s, Denar Biba, pasi komisioni ishte trhequrpr t votua dhe passhqyrtimit dhe argumentimit ligjor q i bn secilit …

Lexo me shume

BUSHATI: MUNGESA E DREJTESISE KA SJELLE VETGJYQESI

Ministri i jashtem Ditmir Bushati ka shfrytezuar aktivitetin e fundvitit me femijet e ngujuar per te shigjetuar drejtesine shqiptare. Duhet te punohet me zbatimin e reformes ne drejtesi qe qytetaret te vendosin besimin tek institucionet e se drejtes dhe jo tek vegjyqesia. Prej zbatimit te ligjit te vettingut ne do te kemi nje besim me te madh te qytetareve tek …

Lexo me shume