POLITIKE

SHKODER, PRESIDENTI NISHANI URON PASHKET TE KRISHTEREVE

Presidenti I Republikes Bujar Nishani ka zgjedhur qytetin e Shkodres per te percjellur mesazhin e urimit per te gjithe besimtaret e krishtere. Pas vizites me presidentit e konferencs ipeshkvnore, njhersh arqipeshkv i Shkodres imzot Angelo Massafra, Presidenti Nishani theksoi se keto pashke jane te vecanta pasi perkojne edhe me shenjterimin e Nene terezes.   Ne kete dite, Nishani I ka …

Lexo me shume

SHKODER- LEZHE, BASHA URON BESIMTARET E KRISHTERE

Kreu i demokrateve Lulzim Basha i ka percjellur nga Lezha urimet e tij per te gjithe katoliket qe kremtuan sot Pashket, ngjalljen e Krishtit. I shoqeruar nga kreu i bashkise Fran Frrokaj, deputeti Bumci, dhe perfaqsues te tjere te se djathtes ne Lezhe, Basha iu bashkua besimtareve te shumte ne meshen e shenjte qe u zhvillua ne katedralen e Shen …

Lexo me shume

BASHA: QEVERIA E KA ZHYTYR VENDIN NE VARFERI

Kreu i Partis Demokratike Lulzim Basha, akuzoi qeverin se ka zhytur vendin n varfri ndrkoh sipas tij propagandon vende imagjinare pune. I pranishm n aktivitetin me rastin e 25 vjetorit t krijimit t Bashkimit t Sindikatave t Pavarura, Basha tha se vetm n muajt shtator -tetor t vitit 2015, jan pushuar nga puna rreth 75 mij punonjs. Basha: Problemit m …

Lexo me shume

HAFIZI: VENDIMI PER REFERENDUM TE SHPALLET I PAVLEFSHEM

Deputetja e Partis Socialiste Mimoza Hafizi ka dal kundr referendumit n PS pr mandatin e Edi Rams n krye t partis. Deputetja e Partis Socialiste Mimoza Hafizi duket se nuk sht e bindur me vendimin e kongresit t 19 Marsit pr referendumin mbi mandatin e kreut t PS. Ajo i ka br nj krkes Komisionit t Garancive Staturore n PS …

Lexo me shume

BASHA: EDI RAMA “AL CAPONE” I ULUR NE KARRIGEN E KRYEMINISTRIT

I sapo kthyer nga vizita disa ditore n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, lideri i partis Demokratike, Lulzim Basha tha sot n nj bashkbisedim me gazetart nga selia blu se ka marr garancin e SHBA-ve pr ngritjen e Byros Kombtare t Hetimit dhe realizimin e reforms n Drejtsi, sipas rekomandimeve t Komisionit t Vendecias. Basha deklaroi se krijmi i Byros …

Lexo me shume

SHTYHET KOMISIONI I DREJTESISE, BASHA MBLEDH GRUPIN E PD- se

Punimet e Komisionit t Reforms n Drejtsi jan shtyr pr her t dyt ditn e sotme, pasi kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur grupin demokrat pr t diskutuar me qndrimin q do t mbaj opozita lidhur me zhvillimet q ndodhn sot n Parlament.M hert gjat dits s sotme, Komisioni i posam u shty pr t vijuar punn pas …

Lexo me shume

AMBASADORI LU: MILIONA DOLLARE INVESTIME PER BYRONE E HETIMIT

Njsia antikorrupsion pjes e Byros s Hetimeve do t mbshtetet nga FBI amerikane pr t arrestuar T Paprekshmit shqiptar. Do t jet nj institucion i pavarur dhe llogaridhns vetm para popullit shqiptar dhe q do t luftoj korrupsionin dhe krimet e kryera nga zyrtar t lart. Pyetjespse duhet t besojn shqiptart q kta polic duhet t jen prtej ndikimeve t …

Lexo me shume

SULMET NE BRUKSEL, KRERET E SHTETIT: AKTE BARBARE

Presidenti Bujar Nishani ka dnuar sulmet terroriste n Bruksel t Belgjiks, duke i cilsuar akte barbare.Dshiroj t prfitoj nga ky rast q t shpreh n emrin tim, por edhe n emr t popullit shqiptar ngushllimet pr familjet e viktimave t shkaktuara nga akti terrorist n Bruksel si dhe gjithashtu solidaritetin e shqiptarve pr popullin belg! Ne do t jemi t …

Lexo me shume

BASHA: MORA MBESHTETJEN NGA SHBA PER ZGJEDHJE TE LIRA

N New York, gjat vizits s tij, kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha iu sht bashkuar besimtarve n Meshn e s Diels s Larit n Kishn Katolike Shqiptare. Po ashtu, Basha u prit nga Federata Panshqiptare e Ameriks Vatra ku, gjat bashkbisedimit, vuri n dukje se mori mbshtetje nga SHBA pr 3 shtjet kryesore.Kryetarit t Partis Demokratike iu rezervua dhe …

Lexo me shume

NDOCAJ: VOTA E EMIGRANTEVE, SHPRESE PER SHQIPERINE

Vota e emigrantve sht shpresa m e madhe e ktij vendi, deklarata sht br nga deputeti Eduart Ndocaj n emisionin De Facto t gazetarit Gjergj Figuri. Iden pr regjistrimin e adresave t emigrantve, deputeti Ndocaj e ka cilsuar si preteskt pr t penguar emigrantt pr t votuar n 2017- en. Gjat bashkbisedimit me gazetarin Figuri, Ndocaj sht ndalur edhe tek …

Lexo me shume