Tuesday , 27 October 2020

POLITIKE

HAFIZI- BLUSHI, NISME PER NDRYSHIMET KUSHTETUESE

Dy deputett Mimoza Hafizi dhe Blen Blushi kan shpallur sot nismn e tyre pr disa ndryshime kushtetuese, ku sht mbshtetur edhe nga deputet t Partis Demokratike.Kt nism e kan mbshtetur katr kryetar partish dhe deputet t PS-s, PD-s dhe PDIU-s.Sipas ksaj nisme ata synojn q Presidenti t zgjidhetnga populli dhe Reforma n Drejtsi t vendoset prmes referendumit.Ka qen deputetja Mimoza …

Lexo me shume

PLATFORMA E PD-se PER EMIGRACIONIN, SPAHIA ZHVILLON TAKIME NE SHBA

Drejtuesi i Departamentit t Emigracionit dhe Diaspors, Bardh Spahia, zhvilloi nj vizit n SHBA, ku u takua me drejtues t diaspors, shoqatave t Emigracionit dhe prfaqsues t politiks amerikane n nivel qendror e lokal. Gjate takimit me senatorin e shtetit t New York, Marty Golden, Spahia vlersoi rolin e SHBA n kauzat e dekriminalizimit dhe Reformn n Drejtsi duke theksuar …

Lexo me shume

ASAMBLEJA E PR, BASHA: REFORMA NE DREJTESI, PJESE E FUSHATES SE PD

Kryetari i partis Demokratike Lulzim Basha teksa ka folur sn Asamblen Kombtare t Partis republikane, ka thn se Reforma n Drejtsi do t jet pjes e fushats s partis Demokratike n zgjedhje, me ose pa Edi Ramn. Sipas tij, qeveria e drejtuar nga Edi Rama krkon q t sabotoj Reformn n Drejtsi. Ky qndrim i demokratve mbshtetet edhe nga aleatt …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E ARSIMIT NE VENDIN TONE

Problematikat e arsimit ne vendin tone jane te shumta dhe prekin te gjitha nivelet e arsimit. Keshtu shprehet drejtori i departamentit te Arsimit, Shkences dhe Inovacionit ne Partine Demokratike, Luciano Boi. Sipas deputetit demokrat kjo qeveri po i ben reklame investimeve ne arsimin profesional, por harron qe problemin kryesor e ka ne heqjen e ketij arsimi nga Ministria e Arsimit. …

Lexo me shume

“DREJTESIA”, TOPALLI: S’MUND TA BEJNE NDERKOMBETARET POR SHQIPTARET

Ish-kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli deklaroi sot n Kuvend se nuk do t pranoj dhe nuk do t votoj kurr q reforma n drejtsi dhe procese t tjera t rndsishme kushtetuese t bhen nga ndrkombtart.Topalli theksoi se ndrkombtart duhet q t asistojn dhe t japin ndihmn e tyre, por jo q ndryshime kushtetuese t bhen prej tyre, por nga klasa …

Lexo me shume

HAFIZI PER NIKOLLEN: E PAAFTE, E PAPERGJEGJSHME DHE ARROGANTE

Prgjigjet e Ministres s Arsimit, Lindita Nikolla pr skandalin n kopshtin Diren, sipas deputetes Mimoza Hafizi hedhin terr dhe shprndajn prgjegjsin tek ata q nuk u takon. N nj status n rrjetet sociale Hafizi krkoi llogari nga Lindita Nikolla pr kontrollet q ka ushtruar ministria e saj mbi kopshtet pa licens. Skenat e dhuns mbi nj t mitur na kan …

Lexo me shume

BASHA- FMN: SHQIPERIA HUMB 1 miliard EURO NE VIT

Kryetari i PD-s Lulzim Basha i ka shpalosur sot FMN-s, planin e Partis Demokratike pr nxjerrjen e ekonomis nga kriza gjat takimi q ka pasur me prfaqsuesit e saj sot n Tiran. 1 miliard euro n vit humb Shqipria prej korrupsionit qveritar, deklaroi ai pas takimit.Basha tha se nga njra an bm konstatimin e gjendjes s tmerrshme ekonomike ku e …

Lexo me shume

“DREJTESIA”, BYLYKBASHI: MBLEDHJE TE NJEANSHME, DO MARRIM MASA

Deputeti dhe negociatori i Partis Demokratike pr reformn n drejtsi, Oerd Bylykbashi e ka quajtur t pavler mbledhjen e sotme t komisionit t posam pr reformn n drejtsi, q u zhvillua pa pranin e opozits.Duke folur pr mediat pas deklarats s kreut t komisionit Fatmir Xhafaj, deputeti demokrat bri t qart se ligjet q bhen n mnyr t njashme jan …

Lexo me shume

PARTITE E VOGLA KERKOJNE NDRYSHIM TE SISTEMIT ZGJEDHOR

Administrimi i t gjith procesit zgjedhor nga 2 ose 3 subjekte politike ka shkaktuar kt gjendje t politikes, ekonomis dhe t gjith situats s prditshme n vendin ton. Deklarata ka ardhur nga kryetari Eduard Abazi i PAD-s gjat takimit t organizuar nga partite e vogla n qytetin e Shkodres pr reformn zgjedhore. M I ashpr n qndrim ka qn kreu …

Lexo me shume

DRAFTI DREJTESISE NE KUVEND, BASHA: DJEGIM MANDATET NQS BLIHEN VOTA DEPUTETESH

Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha ka dnuar drgimin n Parlament n mnyr t njanshme nga mazhoranca t draftit me ndryshimet kushtetuese pr reformn n drejtsi.Kreu i demokratve akuzon Kryeministrin Rama se po bn mos q t kap drejtsi dhe riprsriti qndrimin e tij pr zbatimin e rekomandimit 88 t Komisionit t Venecias. Basha deklaron gjithashtu se do t djegin …

Lexo me shume