Thursday , 13 August 2020

POLITIKE

HAFIZI: VENDIMI PER REFERENDUM TE SHPALLET I PAVLEFSHEM

Deputetja e Partis Socialiste Mimoza Hafizi ka dal kundr referendumit n PS pr mandatin e Edi Rams n krye t partis. Deputetja e Partis Socialiste Mimoza Hafizi duket se nuk sht e bindur me vendimin e kongresit t 19 Marsit pr referendumin mbi mandatin e kreut t PS. Ajo i ka br nj krkes Komisionit t Garancive Staturore n PS …

Lexo me shume

BASHA: EDI RAMA “AL CAPONE” I ULUR NE KARRIGEN E KRYEMINISTRIT

I sapo kthyer nga vizita disa ditore n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, lideri i partis Demokratike, Lulzim Basha tha sot n nj bashkbisedim me gazetart nga selia blu se ka marr garancin e SHBA-ve pr ngritjen e Byros Kombtare t Hetimit dhe realizimin e reforms n Drejtsi, sipas rekomandimeve t Komisionit t Vendecias. Basha deklaroi se krijmi i Byros …

Lexo me shume

SHTYHET KOMISIONI I DREJTESISE, BASHA MBLEDH GRUPIN E PD- se

Punimet e Komisionit t Reforms n Drejtsi jan shtyr pr her t dyt ditn e sotme, pasi kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur grupin demokrat pr t diskutuar me qndrimin q do t mbaj opozita lidhur me zhvillimet q ndodhn sot n Parlament.M hert gjat dits s sotme, Komisioni i posam u shty pr t vijuar punn pas …

Lexo me shume

AMBASADORI LU: MILIONA DOLLARE INVESTIME PER BYRONE E HETIMIT

Njsia antikorrupsion pjes e Byros s Hetimeve do t mbshtetet nga FBI amerikane pr t arrestuar T Paprekshmit shqiptar. Do t jet nj institucion i pavarur dhe llogaridhns vetm para popullit shqiptar dhe q do t luftoj korrupsionin dhe krimet e kryera nga zyrtar t lart. Pyetjespse duhet t besojn shqiptart q kta polic duhet t jen prtej ndikimeve t …

Lexo me shume

SULMET NE BRUKSEL, KRERET E SHTETIT: AKTE BARBARE

Presidenti Bujar Nishani ka dnuar sulmet terroriste n Bruksel t Belgjiks, duke i cilsuar akte barbare.Dshiroj t prfitoj nga ky rast q t shpreh n emrin tim, por edhe n emr t popullit shqiptar ngushllimet pr familjet e viktimave t shkaktuara nga akti terrorist n Bruksel si dhe gjithashtu solidaritetin e shqiptarve pr popullin belg! Ne do t jemi t …

Lexo me shume

BASHA: MORA MBESHTETJEN NGA SHBA PER ZGJEDHJE TE LIRA

N New York, gjat vizits s tij, kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha iu sht bashkuar besimtarve n Meshn e s Diels s Larit n Kishn Katolike Shqiptare. Po ashtu, Basha u prit nga Federata Panshqiptare e Ameriks Vatra ku, gjat bashkbisedimit, vuri n dukje se mori mbshtetje nga SHBA pr 3 shtjet kryesore.Kryetarit t Partis Demokratike iu rezervua dhe …

Lexo me shume

NDOCAJ: VOTA E EMIGRANTEVE, SHPRESE PER SHQIPERINE

Vota e emigrantve sht shpresa m e madhe e ktij vendi, deklarata sht br nga deputeti Eduart Ndocaj n emisionin De Facto t gazetarit Gjergj Figuri. Iden pr regjistrimin e adresave t emigrantve, deputeti Ndocaj e ka cilsuar si preteskt pr t penguar emigrantt pr t votuar n 2017- en. Gjat bashkbisedimit me gazetarin Figuri, Ndocaj sht ndalur edhe tek …

Lexo me shume

QEVERIA NDAN FONDET, “MASAKROHET” BASHKIA E SHKODRES

Qeveria ka publikuar n fletoren zyrtare tabeln e ndarjes s fondeve pr pushtetin vendor gjat ktij viti. Tabelat nxjerrin n pah ndarjen e thell politik t fondeve, sipas t cils qeveria ka faborizuar dukshm bashkit e majta dhe ka diskriminuar ato q drejtohen nga opozita. Absurdi arrin deri aty sa q bashkit e majta me popullsi m t ult, marrin …

Lexo me shume

DEPUTETJA HAFIZI KUNDER REFERENDUMIT NE PS

Deputetja e Shkodrs, Mimoza Hafizi shprehet kundr referendumit t propozuar nga kryeministri Edi Rama n lidhje me zgjedhjet brenda partis.N nj analiz, pr referendumin e propozuar nga Edi Rama n PS, deputetja e Shkodrs, Mimoza Hafizi nxjerr n pah disa an kontradiktore t ides s Rams. Politikisht, thot ajo referendumi sht i gabuar pr situatn n t ciln ndodhet Partia …

Lexo me shume

BALLA: ZGJEDHJE NESE S’KA REFORME NE DREJTESI. BERISHA: DUHET ZGJIDHJE

PS ka artikuluar pr her t par qartazi vendimin pr t shkuar n zgjedhje t parkohshme n rast se nuk miratohet reforma n drejtsi. Sfidn ndaj PD e lshoi nnkryetari i grupit parlamentar Taulant Balla, ndrsa opozita kishte ln seancn plenare.N prgjigje t ktij qndrimi, ish kryeministri Sali Berisha nuk u shpreh n mbshtetje t zgjedhjeve t parkohshme, duke deklaruar …

Lexo me shume