Breaking News

POLITIKE

KAMBERI: PA MARREVESHJE, PR- ja DO VIJOJE ABSTENIMIN

Kryetari i partise republikane dega Shkoder Namik Kamberi dhe grupi i keshilltareve te kesaj force politike ne nje deklarate per shtyp shpjeguan abstenimin ndaj paketes fiskale. Sipas Kamberit PR- ja do vijoj t abstenoj n mbledhjet e kshillit bashkiak deri sa PD dhe kryebashkiakja Voltana Ademi t zbatojn kontratn n mes PD dhe PR- s. Kamberi nuk la pa komentuar …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK, TE MAJTET BASHKOHEN ME TE DJATHTIT, VOTOJNE PAKETEN FISKALE

Prej me shume se 4 oresh ka zgjatur mbledhja e pare e keshillit bashkiak Shkoder per vitin 2016 ndersa jane diskutuar e me pas miratuar taksat dhe tarifat vendore te bashkise Shkoder. Kryebashkiakja Voltana Ademi ne hapje te mbledhjes shpjegoi fokusin e paketes fiskale per kete vit. Mendimet e keshilltareve mbi kete pakete kane qene te shumta ku u ndane …

Lexo me shume

BERISHA: ME 21 JANAR U BE PU PER TE MARRE PUSHTETIN

Edhe sot pas 5 viteve, q nga 21 janari i vitit 2011, ish-kryeministri i asaj koh, Sali Berisha i quan ngjarjet e asaj dite si pu dhe prpjekje pr t marr me dhun pushtetin.Nga foltorja e Kuvendit, Berisa bri fajtor pr krimin, kryeministrin aktual dhe kreun e opozits n at koh, Edi Rama. Po ashtu, ish-kryeministri tha se n kt …

Lexo me shume

BAMIR TOPI: HESHTJA PER 21 JANARIN, TREGON SE NUK KA DREJTESI

Fryma e Re Demokratike ka mbledhur sot Asamblen Kombtare. N fjaln e tij, kreu i ksaj force politike, Bamir Topi duke u ndalur tek reforma n drejtsi tha se duhet t shoqrohet me ndryshime n ligjin zgjedhur. Ai tha se heshtja pr 21 janarin tregon se drejtsia mungon. N lidhje me kolaicionet, Topi tha se FRD nuk sht n koalicion …

Lexo me shume

“DREJTESIA”, DIPLOMATJA E BE- se NE PD: REFORMA ME KONSENSUS

Drejtoreshapr Ballkanin Perndimor n Shrbimin e Jashtm Europian, Angelina Eichhorst sht takuar mesditn e ksaj t marte me krert e Partis Demokratike pr t biseduar pr Reformn n Drejtsi pr t ciln t dyja palt ran dakord se duhet t kryhet me konsensus pasi kjo hst zgjidhja e vetme.Nnkryetari i grupit parlamentar t PD, Eduard Halimi dhe zdhnsja e grupit …

Lexo me shume

BASHA: REFORMA NE DREJTESI, S’KA ALEANCE ME LSI

Lideri i opozits Lulzim Basha prjashtoi do mundsi pr nj ribashkim n aleanc mes Lvizjes Socialiste pr Integrim dhe Partis Demokratike, madje e cilson mendis primitive nj skenar t till.Gjat fjals s tij n mbledhjen e grupit parlamentar t PD-s, kryetari i opozitstha se pavarsisht se LSI-ja e ka kritikuar draftin e PS-s pr reformn n drejtsi, nuk do t …

Lexo me shume

PD: DREJTUESIT E OSHEE- se TE PA AFTE PER MENAXHIMIN E SITUATES

DEKLARATA PD- SHKODER “Operatori i Shprndarjes s Eneregjis Elektrike Shkodr po tregon edhe nj her pa aftsin pr menaxhimin e rrejtit t shprndarjes s energjis elektrike.Drejtues t sjell nga Tirana dhe q punn e bjn me korrepsondenc jan treguesi m i mir i ktij keq-menaxhimi. Dhjetra familje n Shkodr po detyrohen q n kto dit me temperatura t ulta t …

Lexo me shume

PD: GRABITJA NE LEZHE SHENJE QE SHTETI KA RENE

Grabitja spektakolare e nje supermarketi ne kryqezimin e Tales tregoi dhe njehere se qytetaret e Lezhes jane te pasigurte. Ky ka qene regaimi i selise blu ne Lezhe per ngjarjen, ku persona te maskuar si policise dhe te armatosur kryen nje grabitje dhe u larguan pa u shqetesuar nga askush. Sipas kreut te demokrateve te Lezhes, forcat e policise nuk …

Lexo me shume

RAMA HESHT PAS TAKIMIT ME KOORDINATORET E LEZHES DHE SHKODRES

Ka prfunduar takimi ikryeministrit Edi Rama dhe koordinatorve t PS-s s Lezhs dhe Shkodrs. Pas takimit kreu iqeveris ka refuzuar q t jap prononcim pr mediat. Sipas burimeve brenda PS-s, tem e diskutimit ka qen ristrukturimi istrukturave drejtuese t PS-s dhe funksionimi ityre n t ardhmen. N kt takim kan qen t pranishm ministrat, Cani, Kodheli, Nikolla dhe Sekretari i …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTESI, DRAFTI ME PROPOZIMET E LSI DHE PD NE VENECIA

Komisioni i Posam vendosi q ti dorzoj Venecias draftin e ekspertve t nivelit t lart, s bashku me opinionet e LSI-s dhe t Partis Demokratike.Pas 3 orsh mbledhje, PD ndryshoi qndrim dhe vendosi q t hnn t sjell opinionin e saj t shkruar pr ndryshimet kushtetuese q do t’i kalojn Venecias. Ndrsa prsa i prket LSI, nuk pati surpriza. Kjo …

Lexo me shume