POLITIKE

SUEDIA, MBESHTETESE E FORTE E INTEGRIMIT TE SHQIPERISE

Suedia eshte nje mbeshtetese e forte e integrimit te Shqiperise ne Bashkimin Evropian. Deklarata erdhi nga ambasadori i Suedise ne vendin tone, Johan Ndisi, teksa ishte i pranishem kete te Marte ne qytetin e Shkodres. “Suedia eshte nje mbeshtetese e forte e integrimit te Shqiperise. Te gjithe ne po presim raportin e javes tjeter per Shqiperine dhe besoj qe te …

Lexo me shume

PD SHKODER, NE REPARTIN E DIALIZES TE SEMURET ME HEPATIT C

Partia demokratike dega Shkoder ka hedhur nje lum akuzash ndaj menyres se menaxhimit te shendetesise nga qeverisja e majte. Kryetari i partise demokratike Shkoder Ramiz obaj e quajti deshtim check-upin. “Shembulli konkret i mashtrimit sht gjoja rritja e investimit dhe prmirsimi i shrbimit n shndetsi, nprmjet Check-Up-it t dshtuar, ku Qeveria koht e fundit, pa asnje argument teknik e …

Lexo me shume

BASHA: MBULIMI I VENDIT ME KANABIS, PER TE BLERE ZGJEDHJET

Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha dgjoi dhe bashkbisedoi me drejtues t strukturave t Partis Demokratike t Matit. N kt takim, zoti Basha u njoh me shqetsimin e madh t banorve pr kultivimin e drogs. Trafikantt i marrin grat dhe t rinjtsi skllevr me sy t mbyllur dhe i ojn t punojn n arat e kanabisit, nn mbrojtjen e drejtuesve …

Lexo me shume

PS SHKODER, MBLEDHJE ME STRUKTURAT. NUK MUNGOJNE DEBATET

Partia socialiste Shkoder ka nisur mbledhjet rutine me qellim organizimin e kesaj force politike ne zgjedhjet e ardhshme.I pranishem ka qene edhe koordinatori per shkodren Ditmir Bushati. Mbledhja u zhvillua ne dy sance, ne fillim Bushati mblodhi te gjithe strukturen, ndersa me pas ne nje mbledhje te dyte e cila zgjati perreth 30 minuta te pranishem ishin vetem drejtoret e …

Lexo me shume

BASHA: KRIMI DHE KORRUPSIONI PO SHKATERROJNE SHQIPERINE

Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha priti sot Bashkraportert e Komisionit t Monitorimit t Asambles Parlamentare t Kshillit t Europs, z. Andrej Hunko dhe z. Joseph OReilly.Basha ndau me reportert e Kshillit t Europs shqetsimin pr drogn, krimin, korrupsionin, shkeljen e lirive dhe t drejtave t njeriut, liris s medias dhe mungesn e vullnetit t qeveris pr zgjedhje t lira …

Lexo me shume

PS NIS PERGATITJET PER FUSHATEN ELEKTORALE TE 2017- es

Partia Socialiste ka nisur praktikisht fushatn intensive dhe konkrete n terren pr zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kryetari i PS-s, Edi Rama e nisi me nj mbledhje mes 61 kryetarve t degve, 12 koordinatort e qarqeve dhe sekretart, raporton shqiptarja.com.Pr seciln nga degt, zyrat qendrore t PS-s kishin printuar listat zgjedhore t rifreskuara e t grupuara sipas Zonave t Administrimit Zgjedhor. …

Lexo me shume

M. MADHE, BASHA: KREDIA NUK ESHTE ZGJIDHJE PER FERMERET POR SUBVENCIONET

Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha u takua me fermer t Gruemirs n Malsi t Madhe. Fermert, t cilt merren kryesisht me kultivimin e sherebels, than se prej tre vitesh nuk kan marr asnj lek subvencionim. Vendin e sherebels e ka zn hashashi, thon fermert, sipas t cilve mimii kulturave bujqsore sa vjen e ulet duke mos mbuluar as kostot. …

Lexo me shume

AMBASADORI SATTLER: MIRATIMI I REFORMES NE DREJTESI, HAP I RENDESISHEM PER VENDIN

Miratimi I reforms n drejtsi sht nj hap I rndsishm pr Shqiprin, por kaq me rendsi sht edhe zbatimi i saj. Deklarata erdhi nga amabsadori i Austris n vendin ton Johan Sattler gjat aktivitetit t organizuar n Shkoder n kuadr t fests s Austris. Diplomati austriak shpreson q pezullimi q i bri gjykata kushtetuese Vettingut t marr zgjidhje sa m …

Lexo me shume

RAMA: ANULUAM 6 PROJEKTE PER HEC- e NE THETH

Kryeministri Rama, n seancn e sotme parlamentare ka folur edhe pr shtjen e HEC-eve n disa zona t vendit, ku sipas tij jan shkaktuar nj sr plagsh nga qeverisja e kaluar.Ish-kryeministri nga Valbona do ndrtonte aty 11 HEC-e. Edhe n Theth vendosi t ndrtoj 5 HECE-e. Jan plagt q ju shkaktuat me keqqeverisjen tuaj, ka thn Rama. Gjasht HEC-et e …

Lexo me shume

PD: BASHKIA TE BEJE TRANSPARENTE PROJEKTIN E “XHABIJES”

Partia Demokratike Dega Shkoder i ka kerkuar Bashkise Shkoder qe te beje transparente projektin e rikualifikimit te lagjes “Xhabije” se bashku me shumen dhe afatet kohore te percaktuara.“Ne si Parti Demokratike, inkurajojm kt administrat q t sqaroj deri n fund do banor pr hartimin e ktij plani, miratimin dhe financimin e tij, n prmbushje t detyrimeve t saj pr informim …

Lexo me shume