POLITIKE

EMRAT E PERFOLUR PER KRYETAR TE PS- se SHKODER

Partia Socialiste nuk ka akoma nje date te sakte se kur do te organizoje Kongresin qe riperterin mandatet e skaduara tashme prej muajsh te kryetarit por edhe organeve te tjera drejtuese. Zyrtarisht, shkak per shtyrjen e pritshme te Kongresit- I parashikuar per muajin janar, jane vonesat ne baze te organizimit te zgjedhjeve ne forme kapilare nga organizatat deri ne propozimin …

Lexo me shume

MEDIU: PD DUHET TE ZBATOJE MARREVESHJEN PARAELEKTORALE!

artia Republikane zhvilloi mbledhjen e Asambles Kombtare. Kryetari i ksaj partie, Fatmir Mediu, gjat fjals s mbajtur u shpreh se, situata aktuale n Shqipri sjell nevojn e nj krijimi t domosdoshm t nj konfederate t djatht gjithprfshirse. Kjo, sipas tij, do t jet e vetmja mnyr pr t ndalur revanshin antiligjor t ksaj qeverie. Mediu gjithashtu shprehu domosdoshmrin e konsensusit …

Lexo me shume

KOKAJ: PD- ja NUK PO ZBATON MARREVESHJEN ME PR- ne

Ndrsa 38 kshiltar t majt dhe t djatht votun pro pakets fiskale t bashkis Shkoder, 4 kshilltar abstenuan, mes tyre 3 kshilltart e partis republikane dhe kshilltari I Ors s Shqipris. Ka qn kshilltari republikan gaspr Kokaj ai I cili ka komentuar votat e republikanve, q sipas tij ka t bj me mos respektimin e marrveshjes n mes PD dhe …

Lexo me shume

KAMBERI: PA MARREVESHJE, PR- ja DO VIJOJE ABSTENIMIN

Kryetari i partise republikane dega Shkoder Namik Kamberi dhe grupi i keshilltareve te kesaj force politike ne nje deklarate per shtyp shpjeguan abstenimin ndaj paketes fiskale. Sipas Kamberit PR- ja do vijoj t abstenoj n mbledhjet e kshillit bashkiak deri sa PD dhe kryebashkiakja Voltana Ademi t zbatojn kontratn n mes PD dhe PR- s. Kamberi nuk la pa komentuar …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK, TE MAJTET BASHKOHEN ME TE DJATHTIT, VOTOJNE PAKETEN FISKALE

Prej me shume se 4 oresh ka zgjatur mbledhja e pare e keshillit bashkiak Shkoder per vitin 2016 ndersa jane diskutuar e me pas miratuar taksat dhe tarifat vendore te bashkise Shkoder. Kryebashkiakja Voltana Ademi ne hapje te mbledhjes shpjegoi fokusin e paketes fiskale per kete vit. Mendimet e keshilltareve mbi kete pakete kane qene te shumta ku u ndane …

Lexo me shume

BERISHA: ME 21 JANAR U BE PU PER TE MARRE PUSHTETIN

Edhe sot pas 5 viteve, q nga 21 janari i vitit 2011, ish-kryeministri i asaj koh, Sali Berisha i quan ngjarjet e asaj dite si pu dhe prpjekje pr t marr me dhun pushtetin.Nga foltorja e Kuvendit, Berisa bri fajtor pr krimin, kryeministrin aktual dhe kreun e opozits n at koh, Edi Rama. Po ashtu, ish-kryeministri tha se n kt …

Lexo me shume

BAMIR TOPI: HESHTJA PER 21 JANARIN, TREGON SE NUK KA DREJTESI

Fryma e Re Demokratike ka mbledhur sot Asamblen Kombtare. N fjaln e tij, kreu i ksaj force politike, Bamir Topi duke u ndalur tek reforma n drejtsi tha se duhet t shoqrohet me ndryshime n ligjin zgjedhur. Ai tha se heshtja pr 21 janarin tregon se drejtsia mungon. N lidhje me kolaicionet, Topi tha se FRD nuk sht n koalicion …

Lexo me shume

“DREJTESIA”, DIPLOMATJA E BE- se NE PD: REFORMA ME KONSENSUS

Drejtoreshapr Ballkanin Perndimor n Shrbimin e Jashtm Europian, Angelina Eichhorst sht takuar mesditn e ksaj t marte me krert e Partis Demokratike pr t biseduar pr Reformn n Drejtsi pr t ciln t dyja palt ran dakord se duhet t kryhet me konsensus pasi kjo hst zgjidhja e vetme.Nnkryetari i grupit parlamentar t PD, Eduard Halimi dhe zdhnsja e grupit …

Lexo me shume

BASHA: REFORMA NE DREJTESI, S’KA ALEANCE ME LSI

Lideri i opozits Lulzim Basha prjashtoi do mundsi pr nj ribashkim n aleanc mes Lvizjes Socialiste pr Integrim dhe Partis Demokratike, madje e cilson mendis primitive nj skenar t till.Gjat fjals s tij n mbledhjen e grupit parlamentar t PD-s, kryetari i opozitstha se pavarsisht se LSI-ja e ka kritikuar draftin e PS-s pr reformn n drejtsi, nuk do t …

Lexo me shume

PD: DREJTUESIT E OSHEE- se TE PA AFTE PER MENAXHIMIN E SITUATES

DEKLARATA PD- SHKODER “Operatori i Shprndarjes s Eneregjis Elektrike Shkodr po tregon edhe nj her pa aftsin pr menaxhimin e rrejtit t shprndarjes s energjis elektrike.Drejtues t sjell nga Tirana dhe q punn e bjn me korrepsondenc jan treguesi m i mir i ktij keq-menaxhimi. Dhjetra familje n Shkodr po detyrohen q n kto dit me temperatura t ulta t …

Lexo me shume