POLITIKE

BE- SHQIPERISE: DUHEN REZULTATE NE LUFTEN NDAJ KORRUPSIONIT

“Duhen rezultate të prekshme, veçanërisht në zbatimin e Reformës në Drejtësi, verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”. Kjo u theksua gjatë takimit të 8-të të Komitetit të Stabilizim- Asociimit (SA) midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, takim i zhvilluar në Bruksel. Sipas deklaratës së shpërndarë nga Ministria e Jashtme, Komiteti i Stabilizim-Asociimit mori në konsideratë …

Lexo me shume

BASHA: POPULLI MUND TË MARRË NË DORË FATET E KUVENDIT

Kreu i opozitës Lulzim Basha ju ka bërë thirrje shqiptarëve që të marrin në dorë fatet e Kuvendit, pasi fjala e lirë dhe demokracia po rrezikohen. Deklarata e Bashës erdhi pas mbylljes së seancës plenare. ‘Edi Rama preu zërin dhe fihgurën. Ministri i sigurimit të shteti aplikoi metodat komuniste, duke ndaluar fjalën e lirë’-tha gjatë fjalës së tij jashtë sallës së parlamentit, …

Lexo me shume

SHPERTHEN BERISHA: NE SHKODER PO I DOREZOHEN KRIMIT, BIZNESET!

Akuza të forta janë bërë nga ish-kryeministri Sali Berisha për krimin dhe bandat që kontrollojnë vendin. Berisha ka listuar disa nga qytetet më të rrezikuara nga kriminelët, që sipas tij, pas Elbasanit situata është e vështirë dhe në Shkodër e Vlorë. Duke shënjestruar direkt Edi Ramën, Berisha tha jashtë dyerve të Kuvendit se ai është në krye të Meduzës së …

Lexo me shume

ALIZOTI: KOMUNIZMI ESHTE RIKTHYER ME GJITHE SIMBOLET E TIJ

Nuk mund të bëhët dekomunistizimi I shoqërisë shqiptare nga komunistët, pasi tashmë komunizmi është kthyer në vendin tonë me gjithë simbolet e tij,  shprehet kështu Tomor Alizoti ish drejtues i departamentit të të përndjekurve politik në Partinë Demokratike. Alizoti shprehet se revolta e Spaçit nuk është festë, dhe se sot kemi hetues në drejtim të shtetit, por edhe ish ministrin …

Lexo me shume

DEPUTETI I PD, GURAKUQI REAGON PER DAR SHKODER

Ne prag të ndryshimeve në drejtim të Drejtorisë Arsimore Rajonale Shkodër, ku mësohet se nga posti I drejtuesit actual Kadri Ymeri do largohet për të zëvëndësuar, ka ardhur edhe reagimi I deputetit te Partisë Demokratike Romeo Gurakuqi I cili I kërkon Ministrisë së Arsimit që drejtimi I arsimit në qarkun Shkodër të mbetet në duart e profesionistëve. Në postimi e …

Lexo me shume

AKUZA E FORTE, AMBASADORI LU: 4 KLANE KRYESORE KONTROLLOJNE SHQIPERINE

Ambasadori i SHBA-së Donald Lu ka bërë sot një deklaratë të fortë. Duke folur në 20 vjetorin e Shkollës së Magjistraturës ambasadori Lu ka hedhur akuza të forta.  “Katër klane kryesore kontrollojnë 20 familje kriminale që menaxhojnë 20 familje kriminale që menaxhojnë operacionet kriminale,  ku përfshihen trafiku njerëzor, shantazhi, vjedhja e makinave dhe pastrimi i parave. Shqipëria ka një treg të …

Lexo me shume

BASHA: SOT KERCENOHET LIRIA E ZGJEDHJES

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se “sot na kërcënohet liria, në veçanti ajo e zgjedhjes”.  Pas vizitës në ekspozitën e hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së At Zef Pllumit, kreu i opozitës deklaroi se mesazhi i tij ka qenë se ia vlen çdo sakrificë për liri. “Bashkë me z Bumçi vizituam sot një …

Lexo me shume

DEKLARATA E FORTE, AMBASADORI LU: NQS QEVERIA NUK JU PERGJIGJET, RREZOJENI ATE!

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu ka lëshuar një apel të fortë për të rinjtë. Në një takim me të rinjtë në Rëshen  ambasadori në ikje deklaroi se ata duhet të rrëzojnë qeverinë nëse ajo nuk i përgjigjet kërkesave të tyre. “Ju jetoni në demokraci. Nëse e kërkoni atë, qeveria juaj duhet të përgjigjet. Ose ju do ta …

Lexo me shume

SATTLER: 4 VITET E ARDHSHME, VENDIMTARE PER SHQIPERINE

Shqipëria duhet të bëjë dëtyrat e shtëpisë dhe të plotësojë kushtet e kërkuara në procesin e integrimit të vendit. Deklarata ka ardhur nga ambasadori i Austrisë në vendin tonë Johann Sattler ku ishte i pranishem në pikën turistike të Razmës në kuadër të projektit “Të rizbulojmë malet e Shqipërisë”. “Unë jam këtu për të promovuar turizmin, për të ndihmuar shqiptarët edhe …

Lexo me shume

25 QERSHORI, OSBE/ODIHR PUBLIKON VËREJTJET DHE REKOMANDIMET

OSBE/ODHIR ka publikuar pasditen e sotme raportin përfundimtar të zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Sipas OSBE-së, shit-blerja e votës është problemi më i madh i këtyre zgjedhjeve, ndërsa kërkojnë që ky fenomen të rregullohet përmes mekanizmave ligjorë. OSBE/ODHIR jep edhe 8 rekomandimet kryesore për të eliminuar problemet e hasura, për zgjedhjet e radhës: 1. Autoritet duhet të ndërruarin reformë …

Lexo me shume