POLITIKE

DEKRETI METES, SEANCA E PARE PARLAMENTARE ME 9 SHTATOR

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar mbledhjen e parë të legjislaturës së IX të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Seanca e parë do tyë mbahet në datën 9 shtator 2017 në orën 10.00.  Presidenti Ilir Meta ka dekretuar këtë datë për Parlamentin e ri të dalë pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Sipas rregullores, seanca e parë drejtohet nga deputeti më i vjetër …

Lexo me shume

OSJA: SHKODRA, PRIORITET I QEVERISE SE RE

Emerimi i Senida Mesit si zv/ kryeministre dhe rikonfirmimi i Ditmir Bushatit në krye te ministrise se Jashtme është një vlerësim për Shkodren. Deklarata ka ardhur nga kryetari i PS- se ne Shkoder Arvit Osja gjatë një interviste për televizionin Rozafa ku komentoi zgjedhjen e 2 dy deputetëve shkodran në postet e larta qëverisëse. Përvec vlerësimit të Shkodres nga ana …

Lexo me shume

GRAMOZ RUÇI NE KRYE TE PARLAMENTIT, REAGON SHOQATA “2 PRILLI

Prezantimi i Gramoz Ruçit ne krye te parlamentit ka sjelle reagimin e shoqates “2 prilli”. Kryetari i saj Brahim Bilali thote se partia e shperblej per 25 vite ne detyre sekretarin e saj, duke dhene mesazhin se komunistet jane ende ne udheheqje te vendit. Bilali tashme ka humbur çdo shprese se mund te kete drejtesi per vrasjet e masakres se …

Lexo me shume

BASHA REAGON PAS PUBLIKIMIT TE EMRAVE TE QEVERISE “RAMA 2”: THELLIM I SE KEQES

Kreu i Partisë Demokratike lëshoi një deklaratë pas publikimit të emrave të kabinetit qeveritar, duke theksuar se ky ishte kabineti i thellimit të sundimit privat të Edi Ramës. “Asgjë e re, vazhdim dhe thellim i së keqes.  Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit. Jo vetëm Edi Rama, por edhe Fatmir Xhafa, Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri e …

Lexo me shume

SENIDA MESI, ZEVENDESUESJA E RAMES NE QEVERI

Zv. kryeministre e qeverisë “Rama 2”, Senida Mesi padyshim eshte cilesuar si nje nga surprizat e kabinetit te qeverise se Rames ne mandatin e dyte. Senida Mesi ishte e treta në listën e kandidatëve për deputetë të Shkodrës, ish keshilltare socialiste ne bashkine e Shkodres. Në jetëshkrimin e saj në faqen zyrtare të PS, thuhet se Senida Mesi është lindur në …

Lexo me shume

RAMA PREZANTON QEVERINE E RE, zv. KRYEMINISTRE SENIDA MESI, RIKONFIRMOHET DITMIR BUSHATI

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar kabinetin e ri qeveritar për 4 vitet ardhshme. Qeveria e re do të përbëhet nga 13 ministra, 11 ministri dhe 2 ministra Shtetit pa portofol. Kabineti i ri është më i vogël se e mandatit të parë, pasi ka një ristrukturim dhe bashkim të disa ministrive. Kabineti i ri qeveritar do të përbëhet nga 50% …

Lexo me shume

RAMA: GRAMOZ RUÇI KRYETAR I RI I KUVENDIT

Kryeministri Edi Rama tha para anëtarëve të Asamblesë së Partisë Socialiste, se ky tani bashkëqeverisja e vërtetë me qytetarët, duke e konsideruar atë njësoj sikur me krijimin e një partie të re. Rama paralajmëroi largime në bllok të drejtorëve, ndërsa tha se do t’i shtrihet dora opozitë hap pas hapi, por pa e pritur atë pafundësisht. “Mandati ynë i ri kërkon …

Lexo me shume

KOÇIJANÇIÇ: NGA “RAMA 2” PRESIM ZBATIMIN E REFORMES NE DREJTESI DHE LUFTEN KUNDER KANABISIT

Brukseli kërkon nga qeveria e re ‘Rama 2’ që të fokusohet tek zbatimi i reformës ne drejtësi e në mënyrë specifike tek vetingu. Zëdhënësja e Bashkimit Europian, Maja Koçijançiç, thekson se BE pret nga qeveria Rama 2, përveç zbatimit te reformës ne drejtësi edhe luftën kundër drogës si dhe adresimin e çështjes se azilkërkuesve. “Tani ne presim një qeveri të …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK M.MADHE, DEBATE NE PIKAT E RENDIT TE DITES

Pas deshtimit para pak ditesh te mbledhjes se Keshillit Bashkiak Malesi e Madhe, kete te Premte eshte plotesuar numri i nevojshem i keshilltareve. Keshtu ne rendin e dites per miratim kane qene 8 pika. Pika qe ka ngjallur me shume debate ishte shperndarja e ndihmes ekonomike, ku keshilltari i djathte Luigj Gega akuzoi zyren se po heq familjet nga lista, …

Lexo me shume

RAMA: TE DIELEN EMRAT E MINISTRAVE TE QEVERISE SE RE

Qeveria e re “Rama II” do të ketë një ministër shteti ekskluzivisht për shqiptarët jashtë atdheut. E bëri të ditur kryeministri sot në takimin që zhvilloi me ambasadorët shqiptarë në ministrinë e Jashtme. Gjithashtu Rama zbuloi se të dielën, e 27 gushtit do të mësohen dhe emri i ministrit të ri të Jashtëm. “Diaspora është një potencial i pashfrytëzuar që nuk mund …

Lexo me shume