POLITIKE

BLUSHI: KY PARLAMENT I KA ORET E NUMERUARA

Un shpresoj q t gjendet. Kjo q po ndodh sht qesharake, klas politike e paprgjegjshme. T jesh antar i Parlamentit. Kjo q ndodhi dy ditt e fundit sht e turpshme. Shpresoj q t kaloj. Rndsi ka q t kaloj. Un do t votoj do rast. Kam ardhur pr t votuar sot, kam 6 muaj q pres. Do t votoj reformn …

Lexo me shume

META: VOTOJ REFORMEN PA KONSENSUS DHE JAP DOREHEQJEN

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka mbajtur fjalim t fort n Parlamentin e Shqipris duke sfiduar ambasadorin amerikan Donald Lu, Kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e opozits Lulzim Basha q t takohen t gjith n kto momente pr ti dhn zgjidhje situats s krijuar. Q n nisje t seancs, Meta deklaroi se do t lr momentalisht drejtimin e Kuvendit, pr …

Lexo me shume

“DEPUTETI DIXHITAL”: RAMA NUK DO TE VOTOJE REFORMEN NE DREJTESI

Kryeministri Edi Rama nuk do ta votoj reformn n drejtsi dhe po mbledh votat pr mocion pr t shpallur zgjedhjet e parakohshme. Ky sht denoncimi i br n Facebook-un e ish-Kryeministrit Sali Berisha nga nj deputet i Parlamentit t Shqipris. Statusi n Facebook i ish-Kryeministrit Sali Berisha: Deputeti dixhital njofton: Rama nuk do votoje reformen. Ai po lufton te siguroje …

Lexo me shume

META NXEHET ME XHAFAJN NE KUVEND. XHAFAJ: IKU KOHA E DASHURISE

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta sht shfaqur tejet i nervozuar me Partin Socialiste gjat mbledhjes s Konferencs s Kryetarve t nisur n orn 09:00. N mbledhje munguan deputett e PS, pasi n mbledhje duhet t miratohet drafti pr reformn n drejtsi t arritur me marrveshje, n mnyr q t kaloj pr votim n Parlament. Meta ka krkuar nga Fatmir Xhafaj …

Lexo me shume

BASHA: ASNJE KUSHT I RI NGA PD. TA VOTOJME REFORMEN

Sot i bj thirrje t gjitha palve ta votojm kt marrveshje. Pr fat t keq kjo marrveshje sht vn n dyshim. E para, ka pasur mirkuptim prej kohsh se pr 4 institucionet do t aplikohej e njjta formul. T hnn kjo marrveshje sht konfirmuar nga PS. sht pretenduar dje se Basha ka prezantuar kushte t reja pasi sht prezantuar koj …

Lexo me shume

MANJANI: NEGOCIATORI I RAMES RA NJEHERE DAKORT PER FORMULEN E NULAND

Vazhdojn deklaratat n lidhje me Reformn n Drejtsi dhe at q po ndodh n ort e fundit. Pasi antart socialist bojkotuan komisionin e reforms dhe komisionin ad-hoc, negociatori i LSI-s, Ylli Manjani ka konfirmuar se negociatori i kryeministri Edi Rama ka rn dakord pr formuln e t gjitha institucioneve. Agai ra dakord q formula e zonjs Nuland t jet e …

Lexo me shume

BYLYKBASHI: DEPUTETET E PS REFUZOJNE MIRATIMIN E DRAFTIT

Pas rreth dy orsh q kurse ishte lajmruar mbledhja e komisionit pr reformn n drejtsi, seanca ka nisur vetm me pranin e deputetve t opozits dhe kreut t grupit parlamentar t Lvizjes Socialiste pr Integrim, Petrit Vasili. N seanc mungojn deputett e Partis Socialiste. Sipas deputetit t opozits, Oerd Bylykbashi, mos ardhja e deputetve t majt pr miratimin e draftit …

Lexo me shume

KONSENSUSI PER REFORMEN ZGJEDHORE NE PIKEPYETJE

Kur u mendua se gjithka ishte n rregull dhe nesr do t kryhej votimi me konsensus, brenda pak orsh ndodhi nj kthes e madhe:N orn 22:00 ambasada e SHBA-se del me nj deklarat ku akuzon se kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka paraqitur krkesa t reja, q sipas ambasads jan t papranueshme dhe q synojn bllokimin e reforms. Washingtoni …

Lexo me shume

RAMA: PD PRANOI VULLNETIN E HEKURT TE POPULLIT!

N nj deklarat pr shtyp kryeministri Rama prshndeti arritjen e nj marrveshjeje pr miratimin e reforms n drejtsi ditn e nesrme n Kuvendin e Shqipris, por kmbnguli t theksonte se vijat e kuqe t vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian, ishin dhe mbetn vija t kuqe deri n momentin e fundit. Rama theksoi se, ndryshe nga far reklamoi …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTESI, BASHA: DO E VOTOJME!

Kryetari i Partis DemokratikeLulzim Basha me an t nj deklarate urgjente pr median ka br publike se m n fund sht arritur edhe zgjidhja pr dy shtjet q kishin mbetur pezull. sht rn dakord se roli i Misionit ndrkombtar OMN do t jet vetm rekomandues, vendimmarrja e shqiptarve dhe kjo do t mishrohet n Kushtetut.Nuk do t prjashtohet asnj shqiptar …

Lexo me shume