POLITIKE

NDOCAJ: TE ENJTEN DO TE MIRATOHET REFORMA NE DREJTESI

Parlamenti Shqiptare do ti hap rrug miratimit t reformes n Drejtsi, gjat seances t s enjtes. Kshtu u shpreh Deputeti i Qarkut t Lezhs Eduart Ndocaj nj dit para para sences plenare, pjes e s ciles do t jet dhe Reforma n Drejtsi. Duke folur nga Lezha Deputeti Ndocaj tha se politika shqiptare sht br pengese pr miratimin e reformes, …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTESI, KMSH: SHPRESOJME QE KUVENDI TE VEPROJE ME MATURI

Komuniteti Mysliman i Shqipris prmes nj deklarate pr mediat njofton se pret nga politika q t votoj reformn n drejtsi dhe q palt t arrijn konsensusin.Komuniteti Mysliman i Shqipris sht duke ndjekur me vmendje zhvillimet e fundit t punimeve pr reformn n drejtsi. Duke par rndsin e ksaj reforme, KMSH shpreson q Kuvendi i Shqipris do t reagoj maturisht dhe …

Lexo me shume

RAMA: REFORMA O DO VOTOHET…. O DO VOTOHET!

24 or prpara votimit t reforms n drejtsi n Kuvend, kryeministri Edi Rama ka shkruar n nj status n Facebook, se reforma do t votohet. Sipas kreut t qeveris, thirrja e reforms shemb do mur shurdhrie dhe Shqipria do t vijoj rrugtimin e saj drejt Europs. “Reforma o do votohet o do votohet! Historia nuk ndalet dot me manovra n …

Lexo me shume

KOMUNITETET E KRISHTERA: TE MIRATOHET ME KONSENSUS REFORMA NE DREJTESI

Komunitetet e Krishtera t Shqipris (Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, Kisha Katolike n Shqipri dhe Vllazria Ungjillore e Shqipris), n nj deklarat t shprndar pr mediat i ka br thirrje sot politiks shqiptare q t gjej konsensusin pr miratimin e Reforms n Drejtsi, ashtu si po krkon edhe faktori ndrkombtar.N njoftimin e shprndar pr mediat, ky komunitet thekson se, gjetja …

Lexo me shume

DEPUTETJA BREGU: REFORMA NE DREJTESI DUHET TE MIRATOHET TE ENJTEN

Deputetja e Partis Demokratike, Majlinda Bregu deklaroi se reforma n drejtsi duhet t miratohet t enjten. Ajo tha se besonte q do ambasador ishte me nj mision n Shqipri dhe nuk i besonte filmave me diversant. “do ambasador q vjen n Shqipri sht me nj mision t caktuar. N t njjtn mision kan qen edhe n Shqipri me dshirn e …

Lexo me shume

BASHA PRANON PROPOZIMIN HIBRID TE SHBA DHE BE PER REFORMEN NE DREJTESI

Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka pranuar propozimin hibrid t SHBA dhe BE, pr reformn n drejtsi. Kreu i PD tha se reforma sht drejt miratimit, ndrsa i bri thirrje mazhorancs q t jap konsensusin. “Mbledhja e grupit ka qen nj mbledhje jashtzakonisht produktive, ku grupi ka rrahur mendimet pr situatn aktuale. sht informuar pr situatn e djeshme dhe …

Lexo me shume

META: NEGOCIATAT TE HAPURA. DUHET TA MBYLLIM SA ME SHPEJT REFORMEN

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta njoftoi n nj konferenc shtypi se Kuvendi ka miratuar rendin e dits pr seancn plenare t s enjtes, q sht ajo e reforms n drejtsi.Meta theksoi se Kuvendi i s enjtes nuk do t mbyllet pa u votuar me konsensus reforma n drejtsi. Ai ftoi negociatort e partive politike q t arrijn marrveshjen ditn e …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTESI, BASHA FTON PER KONSENSUS PERSERI RAMEN

Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha ka shprehur srish gatishmrin pr t gjetur konsensusin me mazhorancn pas prishjes s marrveshjes q u arrit dje n Kuvend mes PS-PD-LSI. Gjat nj bashkbisedimi me gazetart n selin blu, Basha u shpreh se do ti prgjigjet pozivitisht krkess s Kryeministrit Edi Rama, i cili doli n nj deklarat pr mediat para bashkbisedimit t …

Lexo me shume

RAMA: PRES BASHEN DERI TE ENJTEN NE OREN 10-00

Kryeministri Edi Rama nuk sht trhequr nga ajo q ai e quan vija e kuqe n lidhje me negociatat me opozitn pr reformn n drejtsi.N nj deklarat pr mediat nga selia e Kryeministris, Rama u shpreh se marrveshja e arritur dje n Kuvend gjat takimit 3-palsh, u prish n orn 03:00 t mngjesit. Gjat fjals s tij, Kryeministri foli disa …

Lexo me shume

KREU I PD-se, BASHA FLET PAS TAKIMIT PER REFORMEN NE DREJTESI!

Kreu i PD-s Lulzim Basha ka folur pas takimit mes Ramn dhe Metn. Gjat fjals s tij, Basha u shpreh se sht rn dakord q t emrohet nga 1 negociator pr t rn dakord pr propozimin hibrit t Reforms n Drejtsi. S pari dua t falnderoj Kryetarin e Kuvendit, pr mundsin pr nj konsult me t tre faktort kryesor politik …

Lexo me shume