Thursday , 1 October 2020

POLITIKE

TAKSAT PER BIZNESIN E VOGEL, BASHA- RAMES: KOPJAC GJYSMAK!

Shefi i opozits, Lulzim Basha, akuzoi srish kryeministrin Edi Rama se po kopjon platformn e demokratve pr ekonomin. N nj postim n fb, Basha shkruan: Kopjac gjysmak e pa vizion q po e l pa gjum platforma jon. Por origjinali sht gjithmone superior. Pr m shume live nga PD n ora 17. Kryeministri Edi Rama lajmroi sot ndryshimin e taksave …

Lexo me shume

PD- LEZHE: SHFAQJA E RAMES E TURPSHME

Shfaqja e Kryeministrit Edi Rama dje n Lezh ishte nj turp i madh, pasi ai nuk ka mbajtur asnj premtim pr kt rajon. Kshtu u shpreh n nj dalje pr mediat kreu i Partis Demokratike n kt rreth Paulin Marku, duke deklaruar se kryeminstri lujti bilardo dhe nuk mori kuponin tatimor, madje n dalje ai prbuzi edhe gazetaret q e …

Lexo me shume

BARDELI: QEVERIA PO BLLOKON DECENTRALIZIMIN

Kryetarja e Keshillit te qarkut Shkoder Greta Bardeli ka dale ne nje deklarate per shtyp duke dale kunder vendimit te keshillit te Ministrave qe i heq kompetencat institucionit te Keshillit te Qarkut dhe ja kalon ne menyre te drejtperdrejte bashkise.Bardeli ne fjalen e saj i quajti keto shkelje te drejtperdrejta.   Nderkohe Bardeli tha se me kete vendim nuk po …

Lexo me shume

BLUSHI: KY PARLAMENT DUHET TI DOREZOHET DREJTESISE!

Une isha n Bruksel gjat takimit t dy parlamenteve dhe dua t them dy fjal: ajo q kuptova sht se Evropa krkon t na integroje por ne nuk duam.N fakt e krijova kt pershtyje duke par menyren sesi tolerojne defektet e sistemit ton, varferine ekonomike, korrupsionin, ineficencen e administrates shqiptare, padrejtesine, tendencen pr t ikur nga vendi si dhe mungesen …

Lexo me shume

REAGON OSBE, MIJATOVI: TE REFUZOHET PROJEKTLIGJI PER SHPIFJEN

Prfaqsuesja e OSBE-s pr Lirin e Medias, Dunja Mijatovic, shprehu sot shqetsimin pr projektndryshimet n Kodin Penal t Shqipris, dhe u bri thirrje antarve t parlamentit t hedhin posht projektligjin q parashikon dnim me burg pr shpifjen ndaj figurave publike. Institucionet dhe zyrtart publik nuk duhet t gzojn mbrojtje shtes ndaj deklaratave kritike, prkundrazi ata duhet t tolerojn nj shkall …

Lexo me shume

LSI- SHKODER, AKTIVITET ME TE RINJTE

Radht e lvizjes socialiste pr Integrim n Shkoder po shtohen dita dits dhe jan t shumt t rinjt q po prqafojn moton e ksaj forc politike. Pikrisht m t rinjve, atyre q i jan bashkuar s fundmi LSI-s ju dhurua kt t mrkur nj dit ndryshe n pikn turistike t Reit n Malsi t Madhe. N mnyr t organizuar …

Lexo me shume

STUDENTET PROTESTE PERPARA KRYEMINISTRISE

Pas rreth dy orsh t ulur kmbkryq prpara kryeministris studentt kan prfunduar protestn e tyre duke krcnuar me bojkotim t msimit nse nuk rishikohet reforma pr Arsimin.T vendosur pr kauzn e tyre ata kan shtuar se protestat do t vijojn dhe se do t jen srish t vendosur n sheshin e kryeministris nse asgj nuk ndryshon. Ne do t …

Lexo me shume

RADOVANI-ADEMI REPLIKA NE DISTANCE

Debatet ne distance mes Prefektit te qarkut Shkoder Paulin Radovani dhe Kryebashkiakes Voltana Ademi kane vijuar edhe kete te marte. Kete here ka qene prefekti Radovani i cili i eshte kunderpergjigjur kryebashkiakes Ademi, duke e cilesuar si mendim individual deklaratat e saj nje dite me pare ne keshillin e Bashkise. Radovani edhe nje here nuk ngurroi te jape mendimin e …

Lexo me shume

PD NUK IA DEL E VETME PA PARTITE ALEATE. MIRATOHEN 3 ANTARE TE BORDIT!

Nga 5 kandidatura per bordin mbikqyres te Vllaznise 3 prej tyre kane marre votat e vlefshme. Shpetim uku, Mark Laloshi dhe Admir Teli kane marre 24 vota. Komisioni ka propozuar rivotim per 2 te tjere por kane qene partite e vogla te djathta te cilat nuk kane pranuar kete gje pasi nuk mund te votojne per emra qe nuk moren …

Lexo me shume

ADEMI I KUNDERPERGJIGJET RADOVANIT: SULME POLITIKE!

Akuzave te prefektit Paulin Radovani i ka dhene pergjigje kryebashkiakia Voltana Ademi ne nisje te mbledhjes se keshillit bashkiak. Voltana Ademi i quajti sulme politike ato te bera mbi borxhet e trasheguara. Nje dite me pare prefekti Radovani leshoi akuza te drejteperdrejta ndaj argumentave te ngritura nga bashkia mbi borxhet e trasheguara nga 10 ish komunat, duke mos u pajtuar …

Lexo me shume