POLITIKE

LULZIM BASHA PREZANTON PLANIN EKONOMIK TË PD

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zbuluar planin ekonomik të PD që ka për synim të vendosë vetëm taksimin e sheshtë 9 % ku do të përfitojnë të gjithë punonjësit si në sektorin privat edhe në publik. Basha ka publikuar një video ku duken shembujt se si taksimi i sheshtë do të ndikojë pozitivisht në ekonominë e punonjësve, teksa …

Lexo me shume

“DUHET NGRITUR SA MË PARË GJYKATA KUSHTETUESE”

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, tha se i ka dërguar një shkresë kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, për një takim urgjent, pas raportit final të Komisionit të Venecias për Gjykatën Kushtetuese. Presidenti Meta tha se është i gatshëm për bashkëpunim për zbatimin kushtetues të Reformës në Drejtësi. Sipas Kreut të Shtetit, ngritja e Gjykatës Kushtetuese në mënyrë kushtetuese duhet të …

Lexo me shume

BASHA TAKON KREUN E KONFINDUSTRISË

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me kreun e Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku, dhe bashkëpunëtorët e tij, me të cilët ka diskutuar për situatën e rëndë ekonomike dhe financiare të bizneseve, të krijuar gjatë kësaj kohe pandemie të koronavirusit. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Basha thekson: “Mungesa e konkurrencës së lirë, korrupsioni endemik, burokracitë, taksat e larta …

Lexo me shume

PARTIA DEMOKRATIKE ‘BËHET GATI’ PËR ZGJEDHJE

Partia Demokratike fillon nga kjo e enjte përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë, duke shënuar kështu de facto edhe nisjen e fushatës elektorale. Kryesia e Partisë Demokratike miratoi mënyrën e përzgjedhjes se kandidateve për deputet, ku rolin kryesor e ka anëtarësia. Ky është një nga hapat më të rëndësishëm qe ndërmerr një parti politike në Shqipëri, bazuar në praktikat më të …

Lexo me shume

PD ANKIMON VENDIMIN E PROKURORISE PER 30 QERSHORIN

Partia Demokratikë në Lezhë ka ankimuar në Gjykatë vendimin e prokurorisë për mosfillimin e proçedimit penal për zgjedhjet vendore të 30-qershorit të vitit 2019-të. Sipas Sekretares të degës së PD-së Alfrida Marku përsonat e ngarkuar për adiministrimin e proçesit zgjedhor kanë kryer veprimë të kundraligjshme, por sipas saj prokuroria nuk ka vepruar për të hetuar këtë çështje, pavarësisht se ka …

Lexo me shume

BASHA SHPALOS PRIORITETET E PD PËR EKONOMINË

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e Shoqatës ‘Mikrofinanca Shqiptare’. Në këtë takim Basha konfirmoi si prioritete të qeverisjes së ardhshme fuqizimin e biznesit të vogël, hapjen e bizneseve të reja, kryesisht nga të rinjtë dhe punësimin i tyre, si mbështetjen e bujqësisë. Basha ndau shqetësimin për mungesën e likuiditetit dhe për krizën ekonomike. …

Lexo me shume

ULQINAKU: RAMA PO NEPERKEMB SHKODREN!

Nga Izmira UlqinakuEdi Rama po nëpërkëmb Shkodrën, qytetin që i dha vlera Shqipërisë! Për Edi Ramën Shkodra është qyteti që duhet zbehur dhe shkatërruar me çdo kusht! Vetëm këtë muaj janë ekzekutuar nga Edi Rama, në qytetin tonë dy veprime antiligjore: shembja e bizneseve në plazhin e Velipojës në fillim të sezonit veror, duke krijuar pengesë në ardhjen e turistëve …

Lexo me shume

LLESHAJ: KRIMI NË SHQIPËRI KA ULJE GALOPANTE NGA VITI NË VIT

Nga seanca e kuvendit, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, ka deklaruar se krimi në Shqipëri ka një ulje galopante nga viti në vit. Në përgjigje të deputetit të opozitës së re, Halit Valteri i cili thirri interpelancën, Lleshaj tha se krimi në Shqipëri është poshtë nivelit mesatar Europian. Leshaj foli edhe për aksionet e OFL dhe ato për anti-kanabis, ku …

Lexo me shume

PROKURORIA MBYLL HETIMET PËR KRYETARIN E BASHKISË MAT, REAGON PD

Pasi prokuroria e Matit mbylli hetimet për Agron Malajn, kryetarin e bashkisë Mat sa i takon çështjes së dekriminalizimit, vjen një reagim nga Partia Demokratike. Përmes një deklarate, sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në emër të selisë blu, kërkoi që Malajt t’i hiqej mandati. Sipas Bardhit, kjo do të sillte një kryebashiak të paligjshëm më pak.“EDHE NJË …

Lexo me shume

REFORMA ZGJEDHORE NË VEND

Presidenti Ilir Meta u bëri thirrje edhe njëherë palëve që të miratojnë sa më shpejt në parlament Reformën Zgjedhore, por opozita në parlament ka kushtëzuar votën me kërkesat për hapjen e listave dhe depolitizimin e administratës zgjedhore. Meta thotë se nuk zgjidhi gjithcka, por ishte një hap për të vijuar rrugën e dakordësimit mes palëve.Ndërkohë, i pyetur nëse do të …

Lexo me shume