Saturday , 18 January 2020
Breaking News

POLITIKE

“JAVËN E PARË NË PUSHTET HEQIM TRAUN E RRUGËS SË KOMBIT”

Në një proncimin nga Kukësi, ku po vijon takimet me qytetarët në kuadër të aksionit opozitar, kryedemokrati Lulzim Basha tha se i shpreh mirënjohjen e thellë të gjithë kuksianëve për refuzimin masiv që i bënë kryeministrit Rama më 30 qershor. Dua të shpreh vendosmërinë tonë që javën tonë të parë në qeveri do të heqim traun e rrugës së Kombit …

Lexo me shume

OPOZITA LETËR KOLEGJIT

Opozita e bashkuar i ka dërguar një letër Kolegjit Zgjedhor ku i kërkon pezullimin e mandateve për Këshillat Bashkiakë derisa Gjykata Kushtetuese të vendosë. Letra e opozitës është shkruar nga numri 2 i PD Gazmend Bardhi, para nisjes së shqyrtimit në kolegj të çështjeve për shpërndarjen e mandateve të këshilltarëve bashkiakë. Sipas opozitës, për këtë letër është informuar ODIHR, ONM, …

Lexo me shume

LULZIM BASHA TAKIM ME STRUKTURAT NE LEZHE DHE KURBIN

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloitakime informale me strukturat e kësaj force politike në Lezhë dhe Kurbin. Sipas kryepozitarit ajo që ka ndodhur në 30 Qershor, nuk ka ndodhur kurrë në 3 dekada. Braktisja dhe refuzimi i Edi Ramës ka qenë në proporcione masive. Askush nuk është refuzuar si Edi Rama dhe regjimi i tij. Në ketë refuzim gjejnë …

Lexo me shume

BASHA: DO TË HETOJMË GRABITËSIT E SHQIPËRISË

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një dalje për mediat u shpreh se kapja e ekonomisë nga krimi po sjell destabilizimin total të vendit. Nga selia blu, kreu i demokratëve tha se opozita sapo të vijë në qeveri do të ndërmarrë një operacion të gjerë për hetimin, zbulimin dhe ndëshkimin e vjedhjeve dhe grabitjeve që i janë bërë Shqipërisë. …

Lexo me shume

ADEMI: RAMA TE MOS FUSE DUART TEK EMERIMET NE GJYKATEN KUSHTETUESE

Shoqata e Kryebashkiakëve të Shqipërisë dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për ligjshmërinë e votimeve të 30 qershorit. Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se ankimi i dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese lidhet me mbajtjen e zgjedhjeve pa dekret të Presidentit dhe po ashtu edhe me regjistrimin e Bindjes Demokratike jashtë afatit. Ndërkohë Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht gjithë administratën zgjedhore që …

Lexo me shume

ADEMI: KRIM ELEKTORAL ME 30 QERSHOR

Kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi ka depozituar në prokurori padin ndaj shkeljeve të kryera ne 30 qershor që ajo i quan krim elektoral. Ajo shprehet se është kryer një krim elektoral dhe në dosjen e padisë janë të gjitha faktet që denoncojnë një gjë të tillë.Nga ana tjetër Ademi shprehet në lidhje me lirimin e zyrës pas 12 gushtit …

Lexo me shume

“KOHA QË TË MOS MBETEMI EDHE NË VJESHTË!”

Presidenti i vendit, Ilir Meta, i është rikthyer sërish 30 qershorit, duke u shprehur se iku si datë e përbashkët vetëm kalendarike. Meta shkruan në “Facebook” se tani është koha që të mos mbetemi edhe në vjeshtë, teksa risjell në vëmendje 17-18 tetorin, kur KE do të marrë vendimin për çeljen ose jo të negociatave me Shqipërinë.Duke iu drejtuar një …

Lexo me shume

“NJË QEVERI PËR NJERËZIT DHE JO PËR OLIGARKINË”

Partia Demokratike duket e vendosur në shpalosjen e denoncimeve dhe protestave ndaj qeverisë. Një gjë e tillë u përsërit nga kryedemokrati Lulzim Basha, teksa ishte në një takim në Berat. Basha tha se do të vazhdojmë me një ndërthurje të aksionit opozitar, me vazhdimin e qëndresës, denoncimit, protestave dhe shpalosjen e alternativës sonë, planit tonë për të ndryshuar vendin duke …

Lexo me shume

BASHA, TAKIME ME PRESIDENTIN META DHE ALEATËT

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar këtë të marte një takim kokë më kokë me presidentin Ilir Meta. Një takim që ka zgjatur rreth 40 minuta dhe më pas kryeopozitari ka mbledhur në takim në selinë blu aleatët opozitarë. Pas kësaj mbledhje, kreu i PD u shpreh i bindur se në 13 tetor duhet të ketë zgjedhje të reja. Ashtu siç …

Lexo me shume

PRESIDENTI ILIR META I KTHEN QEVERISË 2 LIGJE TË TJERA

Kjo e martë ka sjellur të tjera vendime që lidhen edhe me krizën politike në vendin tonë. Kështu, ditën e sotme Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka kthyer qeverisë dy ligje, të miratuara në seancën e 20 qershorit. Bëhet fjalë për ligjin për vetëqeverisjen vendore dhe ligjin për privatizimin dhe dhënien në përdorim shoqërive tregtare dhe institucioneve shtetërore të …

Lexo me shume