POLITIKE

TË TJERË KRYEBASHKIAKË TË MAJTË ME TË KALUAR TË ERRËT? GURAKUQI: DO TË KETË SURPRIZA

Lista e kryebashkiakëve të majtë të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit me të kaluar të errët është shumë më e gjatë seç është deri tani, ku Pjetri dhe Kajmaku akuzohen për vepra të ndryshme penale. Një gjë e tillë theksohet nga ish-deputeti i PD, Romeo Gurakuqi, në një prononcim për Tv Rozafa. Ai paralajmëron se në ditët në vijim …

Lexo me shume

PD SHKODËR PËRKUJTON KRYENGRITJEN E POSTRIBËS

Partia Demokratike Shkodër përkujton Kryengritjen e Postribës. “Me 9 Shtator 2019 kujtojmë 73 vjetorin e kryengritjes së parë antikomuniste, atë të Postribës. 73 vite më parë rrethi i Shkodrës, si gjithmonë pararojë e ndryshimeve të mëdha nuk mund të duronte më gjatë komunizmin i cili po u përdhoste e shkelte në mënyrë brutale nderin, liritë e të drejtat e tyre. …

Lexo me shume

EDUARD NDRECA ZGJIDHET KRYETAR I QARKUT LEZHE

Pedagogu Eduard Ndreca është zgjedhur kryetar i ri i Qarkut Lezhë. Në mbledhjen e konstituimit të Këshillit të Qarkut Ndreca i cili është përfaqesues i Partisë Socialiste ishte kandidatura e vetme e propozuar për postin e kryetarit, dhe arriti të marrë 14 votat e anetareve të pranishem në mbledhje.Kreu i ri i qarkut të Lezhës Eduart Ndreca ka garantuar se …

Lexo me shume

TAKIMI I BASHËS ME KRERËT E PARTIVE ALEATE

Takimi i pasdites të së enjtes mes krerëve të partive të opozitës së bashkuar në selinë e Partisë Demokratike nuk prodhoi një datë konkrete për protestat që Lulzim Basha ka paralajmëruar për vjeshtën. Por, Basha tha se ky diskutim nuk ka munguar por nuk ka ende një date dhe theksoi se edhe largimi i Ramës nuk mjafton. Sipas Bashës, sot …

Lexo me shume

RAMA: RAPORTI I OSBE/ODHIR-it ÇERTIFIKOI ZGJEDHJET

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas publikimit të raportit të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit. Sipas tij, përpjekja për të ngritur një furtunë në gotë mbi Raportin e OSBE/ODHIR-it është e kotë, e gabuar dhe e dëmshme për vendin, e në radhë të parë për opozitën joparlamentare!“Raporti ka çertifikuar zgjedhjet si krejt legjitime e ka dhënë rekomandime në shërbim …

Lexo me shume

RAPORTI I OSBE/ODIHR, FLET EDHE MEDIU

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu tha se raporti i fundit i OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit konfirmoi se pushteti lokal është i paligjshëm. Ndaj, sipas tij shqiptarët duhet të votojnë sa më parë për një pushtet të ri lokal.“Raporti përfundimtar i ODHIR konfirmoj edhe njëhere se: 1-Në 30 qershor nuk kishte zgjedhje dhe për pasojë sot kemi një …

Lexo me shume

RAPORTI I OSBE/ODIHR PËR ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT

Raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR-it i rrjedhur në media përpara prezantimit zyrtar të datës 5 shtator rithekson ashtu si në raportin paraprak se zgjedhjet më 30 qershor u zhvilluan pa marrë parasysh interesin e elektoratit. Sipas ODIHR, klima e polarizuar politike, i la votuesit pa zgjedhje kuptimplotë politike. Në këtë situatë, misioni përmend faktin që Presidenti anuloi dekretin për zgjedhje më …

Lexo me shume

“RAPORTI I OSBE/ODIHR, AUTOPSIA E KUFOMËS SË SHTETIT TË SË DREJTËS”

Në një reagim për mediat, kryetari i PD-së Lulzim Basha thotë se raporti i OSBE/ODIHR është provë që prokuroria të nisë hetimet. Nga selia blu, kryedemokrati u shpreh se raporti zgjedhor ngjan me një raport për një ngjarje kriminale. Raporti provon se votimet e 30 qershorit ishin antikushtetuese, të paligjshme dhe të pandershme, një farsë moniste dhe e përfaqësimit politik …

Lexo me shume

BASHA: KUVENDI ËSHTË KTHYER NË NJË NOTER TË HAJDUTËRISË

Kryedemokrati Lulzim Basha priti këtë të mërkurë në një takim kryetaren e LSI Monika Kryemadhi. Në një prononcim për mediat pas takimit me Kryemadhin, Basha hodhi akuza edhe ndaj Kuvendit, duke e cilësuar një noter të hajdutërisë.Ndërkohë, pas takimit me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha në selinë blu, Monika Kryemadhi deklaroi se aksioni opozitar do të vazhdojë ashtu siç ka …

Lexo me shume

PD, MBLEDHJE PËR AKSIONIN E RI POLITIK

Kreu i PD, Lulzim Basha do zhvillojë një mbledhje pasditen e sotme me të deleguarit në qarqe. Mbledhja do mbahet në orën 18:00. Basha gjithashtu ka thirrur në takim aleatët opozitarë të enjten në orën 13:00 ku do të diskutohet e gjithë agjenda që do ndjekin në sesionin e ri politik.Basha ka paralajmëruar se në shtator do rikthehen sërish protestat …

Lexo me shume