Tuesday , 29 September 2020
Breaking News

POLITIKE

BASHA: RAMA TALLET ME SHQIPTARET, MOHON EKSODIN!

Kreu i opozits Lulzim Basha thot se kryeministri Rama po tallet me fatkeqsin e shqiptarve, duke mohuar eksodin drejt Gjermanis, q sic tha ai sht pasoj e varfris s madhe n vend. Kto deklarata Basha i bri pasi kishte shkuar n Kuks pr ngushllim n familjen Harizaj, e cila humbi vajzn n nj aksident n Gjermani, ku kishte shkuar pr …

Lexo me shume

HETA: MUND TE KETE RRJEDHJE VOTASH, DO TE KETE ANALIZE

Pas konstituimit te keshillit bashkiak, perfundimit te votimit per anetaret e keshillit te qarkut jane prononcuar kandidati per kryetar te keshillit bashkiak nga maxhoranca Luan Heta dhe kryetari i zgjedhur Xhemal Bushati. Luan Heta e ka quajtur totalisht te pa rregullt procesin e votimit teksa tha se partia demokratike ushtroj kontroll mbi voten. Nga rezultati u pane qe shume vota …

Lexo me shume

7 ANETARET E KESHILLIT TE QARKUT TE PD-se

Keshilli I qarkut Shkoder ne perberje te tij do te kete 7 anetare te partise demokratike. Nga votimet e keshilltareve bashkiake ka rezoltuar se Filip Guraziu ka marre 28 vota, Greta Bardeli 31 vota, Maxhid Cungu 29 vota, Vildana Gushta 30 vota, Bujar Hoti 28 vota, Mark Rupa 30 vota dhe Mhill Prroni 28 vota kundrejt 21 vota te marra …

Lexo me shume

TOPALLI KERKON ZGJIMIN E PD- se! SHIGJETON BASHEN!

Ish kryetarja e Parlamentit dhe ish numri dy i Partis Demokratike, Jozefina Topalli, krkon reagimin e opozits n lidhje me zhvillimet e fundit politike dhe ekonomike n vend. Deputetja demokrate nprmjet nj statusi n FB l t nnkuptoj se opozita duhet ti prgjigjet situats duke mos ndenjur n heshtje, ndersa topalli ka shigjetuar kryetarin e Opozites. Ikin 150 milion euro …

Lexo me shume

ADMINISTRATORET E LEZHES DHE SHENGJINIT NISIN PUNEN

Administratoret e rinj te lezhes dhe shengjinit nisen zyrtarisht punen. Enver Hafizi si administrator i ri i qytetit te lezhes eshte prezantuar nga vete kreu i bashkise se lezhes Fran Frrokaj, sipas te cilit detyra e Hafizit perkon me nje moment delikat per qytetin i cili perballet me probleme te shumta,se fundmi jane permbytjet.Kthimi i qytetit te lezhes ne normalitet …

Lexo me shume

EMRAT E ADMINISTRATOREVE TE BASHKISE LEZHE!

Ndonese nuk jane bere ende publik, televizioni Rozafa ka mesuar emrat e administratoreve te ri te bashkise se lezhes te cilet nuk jane edhe shume te panjohur per publikun ne zonat e tyre. Burime prane bashkise se Lezhes kane prezantuar 9 nga 10 administratoret lokal, ndersa brenda javes qe vjen do te behet edhe publikimi i tyre. Qyteti i Lezhes …

Lexo me shume

BASHA: S KA MARTESE ME IFTIN RAMA- META!

Tre Jo t prera i ka dhn lideri i opozits Lulzim Basha nj koalicioni t mundshm t demokratve me Ramn ose Ilir Metn. N nj bashkbisedim t gjat me gazetart kt t mrkur, Basha tha se nuk ka n asnj skenar t tij nj martes me asnjrin prej dyshesh n pushtet, q ai i quajti ifti i rimartuar Rama-Meta. Un …

Lexo me shume

KONSTITUIMI, NGER NE MES PREFEKTURES DHE BASHKISE

Data e konstituimit t bashkis s re t Shkodres, ka futur n ngerc institucionin e prefektit me t zgjedhurit e ri. Prefektura ka akuzuar sekretarin e bashkis s Shkodres se ka vendosur mbajtjen e mbledhjes konstituese me 20 gusht pa u konsultuar me t gjitha palet. Sipas prfaqsuesit t qeveris n Shkoder, vendimi i bashkis s Shkodres I ngjason vendimeve …

Lexo me shume

LEZHE, PAS 15 VITESH KESHILLI QARKUT DREJTOHET NGA E MAJTA!

Zgjedhjet e 23 Qershorit kane ndryshuar balanca te forta politike ne qarkun e Lezhes. Demokratet thyejne bastionin e pretenduar ne bashkine e Lezhes, ndersa humbasin thelle ne Kurbin e Mirdite ku kryesojne socialistet. Keshillat vendore te dale nga keto zgjedhje ne 3 njesite e reja vendore kane mazhorance te majte, e kjo u ka dhene mundesine atyre per te patur …

Lexo me shume

LSI: JO KOALICION ME PD- ne!

Jo vetm Partia Demokratike, por edhe Lvizja Socialiste pr Integrim nuk sht e interesuar t bj koalicion mes tyre. Kjo prgjigje vjen nga kreu i grupit parlamentar t LSI, Petrit Vasili n nj konferec pr shtyp.Me mirkuptimin tuaj po e fillojm nga e dyta dhe shkojm tek e para sepse besoj se pyetja e dyt q lidhet me deklaratn e …

Lexo me shume