POLITIKE

PD LARGON NGA PROESI I ORGANIZIMIT ELEKTORAL JOZEFINA TOPALLIN

Partia Demokratike do t’i nnshtrohet nj tjetr procesi riorganizimi duke shtuar t paktn 14 deg n t gjith vendin.Ky sht vendimi i kryesis s Partis Demokratike, i cili u b publik nga kryetari i PD Lulzim Basha. Shefi i opozits tha se kjo bhet q strukturat e PD t jen m afr qytetarve, por kreu i opozits nuk prjashtoi faktin …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTESI DUHET MIRATUAR TANI

Reforma n drejtsi duhet t miratohet javt e ardhshme pasi do gj sht gati. Apeli ka ardhur nga a prfaqsuesi i delegacionit t Bashkimit Evropian, Jang Rudolph, gjate nj takimi pr t drejtat e romve n bashkin e Shkodres. Sipas prfaqsuesit t BE- s, reforma duhet miratuar brenda ksaj ver, pasi n t kundrt situata pr Shqiprin do t vshtirsohet …

Lexo me shume

LEZHE, MBIFATURIMET E ENERGJISE ELEKTRIKE. REAGON PD- LEZHE

Mbifaturimet nga OSHEE jane problematika me te cilen po perballen qytetaret lezhjane. Ne sportelet e kujdesit ndaj klientit vijne cdo dite dhjetra ankesa, por nuk marrin dot asnje pergjigje. Kete shqetesim e ka ngritur edhe zyrra e Partise Demokratike. Kreu i saj ne Lezhe Paulin Marku ishte ne zyrat e kujdesit ndaj klientit per tu njohur nga afer me problemin. …

Lexo me shume

DENIMI I BERISHES, GRUPI I PD- se BOJKOT PARLAMENTIT

Dnimi i Sali Berishs me 10 dit prjashtim nga Parlamenti ka br q PD t kushtzoj srish marrdhniet me Kuvendin. N mbledhjen e sotme t grupit parlamentar t PD sht vendosur t bojkotohet seanca parlamentare e s enjtes. Kujtojm se ditn e enjte ish-Kryeministri Sali Berisha bri thirrje nga salla e parlamentit t pajisen shqiptart me arm dhe m pas …

Lexo me shume

BASHA: ZGJEDHJET E ARDHSHME NEN MONITORIM TE RREPTE NDERKOMBETAR

Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka takuar banort e njsive administrative Fan, Kthell dhe Rubik, n rrethin e Mirdits. Banort e kan njohur kryetarin e opozits, me varfrin q sipas tyre ka pushtuar kto zona, papunsia e lart dhe pamundsin pr t paguar energjin ka br q shum familje t jetojn n errsir.zgjedhjet e ardhshme parlamentare do t jen …

Lexo me shume

DEMOKRATET PREZANTOJNE PLATFORMEN PER TE PERNDJEKURIT POLITIK

Demokratet kane vijuar te ftojne ne tryezen e bashkbisedimit ish te perndjekurit. Nje takim i tille qe kryesohej nga kreu i departamentit per te perndjekurit ne partine demokratike tomor alizoti u zhvillua edhe ne Lezhe. Prezantimi i platformes per te perndjekurit politik dhe marrja e mendimeve dhe alternativave nga kjo kategori ne menyre qe te arrihet ne nje program real …

Lexo me shume

ASNJE SOCIALIST NGA SHKODRA NUK PERFSHIHET NE KRYESINE E PS

Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi jane lene jashte nga kryesia e partise socialiste. Teksa kryeministri Rama lexonte emrat e anetareve te rinje te kryesise munguan dy deputetet te cilet se fundmi e kane kundershtuar fuqishem kryetarin e PS e po ashtu menyren e qeverisjes se majte. Po sot, Blushi dhe Hafizi dorzuan nj krkes n Asamble, mbi transparencn e referendumit …

Lexo me shume

BASHA TAKIM ME BANORET E RRESHENIT

Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha zhvilloi nj bashkbisedim me tregtar dhe banor t Rrshenit. Zoti Basha u njoh me shqetsimet e tyre q nga largimet abuzive nga puna, taksat e larta, rnia e fuqis blerse etj. Nj nga shqetsimet masive ishte energjia elektrike, mimi i s cils jo vetm sht rritur por krkohen detyrime t cilat jan paguar njher. …

Lexo me shume

HAFIZI: KERKUAM ZYRTARISHT HAPJEN E KUTIVE TE VOTIMIT

Grupi i deputetve socialistt, q kundrshtuan refrendumin pr mandatin e kryetarit t PS-s, Edi Rams, ka dorzuar sot krkesn zyrtare pr hapjen e kutive t votimit.Lajmin e dha deputetja Mimoza Hafizi, pas mbledhjes s Grupit Parlamentar ku ishte i pranishm edhe Kryetari Edi Rama. Kemi dorzuar sot zyrtarisht krkesn pr hapjen e kutive t referendumit n Komisionin Zgjedhor t PS-s, …

Lexo me shume

META: REFORMA NE DREJTESI, DO MIRATOHET SHUME SHPEJT

Reforma n Drejtsi do t miratohet shum shpejt dhe ajo sht sfida kryesore e Parlamentit. Kshtu ka deklaruar Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta n ceremonin e 25-vjetorit t Parlamentit Pluralist Demokratik nga ku ka theksuar se, Kuvendi ka luajtur rol n t gjith proceset transformuese, prmes debatit, dialogut, konsensusit, bojkotit. “Sot jemi prball nj sfide madhore q ka t bj …

Lexo me shume