POLITIKE

RAMA: NE SHTATOR AKSION MASIV NDAJ PERSONAVE ME REKORDE KRIMINALE

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi  një operacion masiv nga Policia e Shtetit ndaj personave me rekorde kriminale, të cilët ai i cilësoi feudë të kultivimit të kanabisit. Gjatë mbledhjes së Task Forcës së Zyrës Operacionale kundër Kanabisit, Rama deklaroi se aksioni i policisë do nisë menjëherë pas mbylljes së sezonit turistik, në muajin shtator. Kreu i qeverisë shtoi se policia ka informacionin …

Lexo me shume

HUMBJA E PD-se NUK KALON QETE NE LEZHE

Humbja e Partisë Demokratike në Lezhë në zgjedhjet e 25-qershorit nuk ka kaluar e qetë.Vetëm pak ditë pas zgjedhjeve Kryetari i Bashkisë Lezhë Fran Frrokajmësohet se ju kërkuar doreheqjen e të gjithë drejtoreve si dhe krereve të Njesive Administrative.Një pjese e tyre e kanë paraqitur doreheqjen me shkrim, ndërsa deri më tani vetem Administratori i Balldrenit është zevendesuar. Këtë njesi …

Lexo me shume

“RAMA 2”, NJE QEVERI ME E VOGEL. KONFIRMIMI NGA KRYEMINISTRI

Kabineti qeveritar “Rama 2” që pritet të jetë gati në gusht do të jetë një kabinet i vogël. Madje do të ketë një numër më të vogël të agjencive, inspektoriateve apo drejtorive. Në një intervistë dhënë për InTV kryeministri Rama deklaroi: “Do bëjmë një qeveri të vogël besoj, do punojmë që të zvogëlojmë numrin e agjencive, inspektoriateve, drejtorive, duke u mundur …

Lexo me shume

BASHA IRONIZON: DREJTORET E HIPOTEKAVE U EMERUAN NGA VETE RAMA

Kryetari i PD, Lulzim Basha e ka quajtur një farsë mesazhin e kryeministrit drejtuar krerëve të hipotekave. Në një reagim në profilin e tij në Facebook, Basha ka deklaruar se këta drejtues janë emëruar nga vetë Rama, i cili edhe i ka mbrojtur përsa i kanë shërbyer interesit të tij. “Edi Rama e ka ditur mirë dhe çdo ditë se kush …

Lexo me shume

RAMA-DREJTORËVE TË HIPOTEKAVE: JEPNI DORËHEQJEN, KENI NJË MAL ME AKUZA

Kryeministri Edi Rama mblodhi në një takim drejtorët e Zyrave të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, për tua thënë në sy që duhet të japin menjëherë dorëheqjen nga detyra. Një ndër arsyet e kësaj kërkese, sipas kreut të qeverisë, është mungesa e seriozitetit dhe e përgjegjshmërisë për t’iu përgjigjur ankesave të qytetarëve. Rama: Të firmosni dorëheqjen sot që të paktën të …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 25 QERSHORIT KUSHTUAN 6 mln DOLLARE

Zgjedhjet e 25 qershorit i kanë kushtuar buxhetit të shtetit 6 milionë dollarë. Kjo është shuma që ka shpenzuar Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nga dita e dekretimit të datës së zgjedhjeve nga ish-presidenti Nishani deri në certifikimin përfundimtar të rezultatit të zgjedhjeve. “Zgjedhjet e 25 qershorit kanë kushtuar rreth 6 milionë dollar. Kjo është shuma e domosdoshme për të përgatitur …

Lexo me shume

BASHA: MINISTRAT TEKNIKE, GATI DOREHEQJET

Vetëm pak ditë pasi u mandatua sërish nga demokratët në krye të PD, Lulzim Basha ka mbledhur në selinë e PD grupin e ri parlamentar për t’u dhënë porositë e aksionit opozitar. Gjatë një deklarate për mediat pas përfundimit të këtij takimi, Basha u shpreh ftoi për bashkëpunim me opozitën forcat e tjera politike, ndërsa u shpreh se ministrat teknikë …

Lexo me shume

NIKOLLA VIJON TURIN E DEGJESAVE PUBLIKE

Në vijim të turit të dëgjesave publike drejtuesja e politike e Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës Lindita Nikolla është ndalur në Njesitë Administrative Kolsh dhe Zejmen në Lezhë. Gjatë fjales së sajë para banoreve Nikolla u ndal tek puna e administrates publike e cila nuk ka qenë në nivelin e duhur, fenomon ky që do marrë fund. Banoret e …

Lexo me shume

KQZ SHPALL REZULTATIN PERFUNDIMTAR TE 25 QERSHORIT

Këtë të mërkurë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi me 7 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve të 25 qershorit. Por, opozita e konteston atë. Sipas përfaqësuesit ligjor të Partisë Demokratike, Ivi Kaso, procesi ishte i blerë.  Në një konferencë për media zëdhënësja e KQZ Drilona Hoxhaj u shpreh se procesi në përgjithësi ishte i qetë, …

Lexo me shume

AMBASADORI BRITANIK: NUK MJAFTOJNE NDRYSHIMET KUSHTETUESE, DUHET ZBATIMI I VETTINGUT

Ndryshimi i kushtetutes nuk eshte i mjaftueshem, aprovimi i ligjeve te reja duhet te shoqerohet edhe me zbatimin ne praktike te Vettingut-Mesazhi vjen nga Mbreteria e bashkuar ku Ambasadori Duncan Norman nga Shkodra tha se Vettingu duhet te nise sa me pare me rivlersimin  e gjyqtareve. “Reforma ne drejtesi eshte e rendesishme per Shqiperine,kemi qene te kenaqur qe kemi pare …

Lexo me shume