Saturday , 28 March 2020

POLITIKE

Permbytjet ne Lezhe, reagon PD: Pergjegjesi e qeverise!

Zonat e permbytura te lezhes jane inspektuar edhe nga deputeti i partise demokratike ne kete qark aldo bumci. Ai eshte perballur me zemeraten e banoreve te perfshire ne permbytje, duke u shprehur se kjo eshte hera e pare qe ndodhin permbytje te tilla vetem me nje nate rreshje shiu. Permbytjet ne lezhe nuk jane vetem per faj te natyres, por …

Lexo me shume

Bojkoti i mesimit, reagon Berisha dhe Topalli

Por pas protestes se nxenesve tė shkollės sė mesme tė pėrgjithshme “28 Nėntori” ka reaguar edhe ish kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha. Nė njė status nė FB, ish kryeministri thekson se “Gjimnazistet e Shkodres ne proteste ne mbrojtje te vlerave ne arsimin tone!” mė pas vijon: “sot te gjithe nxeneset dhe nxenesit e Gjimnazit 28 Nentori ne Shkoder braktisen bankat …

Lexo me shume

Qytetaret shkodrane: Opozita jo bojkotit!

Ndersa u diskutua per buxhetin e vitit 2015 dhe  paketen fiskale, opozita mungon ne parlament. Ky veprim nuk gjen mbeshtetje nga qytetaret shkodran, pasi shprehen se ne parlament duhet te diskutohet, debatohet dhe jo te bojkotohet. Kryeministri Edi Rama e ka cilėsuar projekt-buxhetin e vitit 2015 njė shpresė pėr tė nesėrmen. Nga salla e Kuvendit, shefi i qeverisė tha se …

Lexo me shume

Basha takon qytetaret: Te clirohemi nga tortura qeveritare!

Pėr qytetarėt e Shkodrės vizita e kreut demokrat Lulzim Basha ėshtė parė si njė mundėsi pėr t’i shprehur shqetėsimet e hallet e pėrditshme me tė cilat pėrballen…dhe ankesat kryesore kanė qenė ato kundėr qeverisė! Kryetari i Partisė Demokratike Lulzim Basha u ndal nė metropolin verior ku zhvilloi bashkėbisdim me qytetarėt pėr situatėn ekonomike nė vend. Banorėt i shprehėn kryedemokratit shqetėsimin e …

Lexo me shume

Reforma territoriale, KQZ miraton kerkesat per referendum!

135 Bashki dhe Komuna nė vend kanė nisur zyrtarisht betejen me qeverinė pėr ndarjen e re territoriale.Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur proēedurėn pėr miratimin e kėrkesave tė njėsive vendore pėr referendum lokale kundėrshtues mbi variantin qeveritar tė reformės administrative. Punimet nė Komisionin Qėndror tė Zgjedhjeve nuk kaluan pa debat mes palėve, pasi sociasistėt kėrkuan ndėrprerjen e kėsaj proēedure deri …

Lexo me shume

Debati Rama- Vucic, mediat serbe: Incident diplomatik!

Fjalimi qė kryeministri Rama mbajti nė konferencėn e pėrbashkėt me Vuēiē ka “lėnduar” pėrveē kryeministrin serb edhe mediat serbe, sidomos pjesa kur kryeministri Rama foli pėr Kosovėn, duke e konsideruar pavarėsinė e saj si njė realitet tė pamohueshėm. “Unė nuk prisja njė provokim nga Rama. Nuk do tė lejoja njė provokim kėtu nė Beograd”. Me kėtė titull e hap shkrimin …

Lexo me shume

RTS nuk perkthen fjalen e Rames!

Radiotelevizioni serb, ka ndaluar sė pėrkthyeri fjalimin e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, ndėrkohė qė ai po fliste pėr realitetin e krijuar nė Ballkan dhe pavarėsinė e Kosovės, shkruan gazeta Express. Rama ka folur mė shumė se 10 minuta, por shumica e serbėve, nuk e kanė marrė vesh fjalimin e tij, nė mungesė tė pėrkthimit.  Pas konferencės nuk u lejuan as …

Lexo me shume

Rama e thote shqip: Kosova eshte realitet i pamohueshem!

Pėrmendja e Kosovės nga ana e kryeministrit Rama duket se e prishi “magjinė” e mesazheve pėr bashkėpunim e paqe qė vinte direkt nga Beogradi. Deklarata e Ramės se Kosova e pavarur ėshtė tashmė njė e vėrtetė e pamohueshme, u cilėsua si provokim nga kryeministri serb Vuēiē, i cili u hodh nė mbrojte duke thėnė: “Sė pari nuk kam pritur njė provokim dhe …

Lexo me shume

Serbi, Arrestohen 3 persona. Dyshohen si atentator ndaj Rames!

Tre persona janė arrestuar nga policia serbe, pasi dyshohet se kishin planifikuar ti bėnin atentat kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatė vizitės nė Beograd mė 10 nėntor. Lajmi ėshtė transmetuar nga agjencia e lajmeve nga Presheva Jonė, e cila raporton se policia serbe ka arrestuar mbrėmjen e sė enjtes tre persona, anėtarė tė njė bande, qė kishin planifikuar njė atentat ndaj …

Lexo me shume

Kryeministeri Edi Rama ne Kelmend

Kryeministri Edi Rama ka qene I pranishem ne komunen e Kelmendit pėr tė inspektuar ecurinė e projekteve pėr kthimin e kėsaj zone nė njė nga atraksionet e mėdha turistike tė Shqipėrisė. Kryeministri u ndal nė Leqet e Hotit, ku ėshtė ndėrtuar edhe njė ndėr ballkonet panoramike, qė parasheh ndėrtimi i rrugės deri nė Tamarė. Kryeministri ėshtė ndalur nė njė nga …

Lexo me shume