POLITIKE

PERKUJTOHET 25-VJETORI I RREZIMIT TE BUSTIT TE ENVER HOXHES

Demokratet anti-komuniste kane perkujtuar daten 13 dhjetor. 25-vite nga rrezimi I bustit te Enver Hoxhes. Shoqata politike anti-komuniste ka vendosur korora me lule tek memoriali I 13-dhjetorit. Ne fjalen e tij kryetari I kesaj shoqate Luigj Curri tha se kjo date do te kujtohet gjithmone nga bijte dhe bijat e ketij qyteti.Me pas kurora jane vendosur edhe prane memorialit te …

Lexo me shume

DUKA: BASHKITE E DJATHTA TE ZBATOJNE MARREVESHJEN ME PR

Zbatimi i marrveshjes n nivel lokal n mes partis demokratike dhe asaj republikane ka qn n qndr t diskutimeve gjat analizs s rezultatit t republikanve n zgjedhjet 21 Qershorit, ku prvec kryesis s PR- s n Shkoder ishin t pranishm Deputeti i republikanve Agron Duka si dhe N/ Kryetari i ksaj force politike Arjan Madhi. Ka qn deputeti Duka ai …

Lexo me shume

BASHA: MOSBINDJA CIVILE KA NISUR, ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!

Shefi i opozits e ka cilsuar protestn e sotme t thirrur nga demokratt, hapin e e par drejt nj qeverisje t re. Nga podiumi i vendosur para kryeministris Kryetari i PD-s Lulzim Basha deklaroi se mosbindja civile ka nisur dhe nuk do t ndalet deri kur t shporret qeveria Rama- Meta. Ai tha se e vetmja zgjidhje sht largimi i …

Lexo me shume

DEGJENERON PROTESTA E OPOZITES, BASHA: TE RREZOJME QEVERINE

Demonstrata e opozits pr 25-vjetorin e Lvizjes Studentore t 8 dhjetorit 1990 degjeneroi n dhun. Jasht do paralajmrimi pr nj marshim t qet dhe paqsor, protesta e Partis Demokratike shprtheu n dhun kundr kryeministris dhe institucioneve publike, si Ministria e Brendshme dhe ajo e Transporteve.Protestuesit t grumbulluar fillimisht para kryeministris qlluan selin qeveritare me gur, tymues blu, vez, shkopinj dhe …

Lexo me shume

DREJT TIRANES MBI 1 500 LEZHJANE

Te shumte jane qytetaret lezhjane qe i jane bashkuar prostes se opozites ne tirane. Nisja e tyre eshte bere ne menyre te organizuar qe ne mengjes heret, ndersa behet e ditur se autobuze me protestues jane nisur edhe nga njesite administrative te bashkise lezhe. Kreu i demokrateve te lezhes paulin marku ka deklaruar se lezhjanet do te protestojne sot per …

Lexo me shume

OBAJ: VETEM TE ORGANIZUAR 3000 PROTESTUES NGA SHKODRA

Rreth ores 7:00 te mengjesit mijera protestues jane nisur nga Shkodra drejt kryeqytetit per te protestuar. Perpara nisjes kryetari I partise demokratike Ramiz obaj tha se jane nisur me heret pasi kontrollet jane te imtesishme, ndersa numeri I protestuesve I ka kaluar 3000 vetem nga territori I qarkut Shkoder.Nisjet e protestesve kane qene ne menyre te organizuar ne cdo qytet. …

Lexo me shume

“GRUPIMI I DHJETORIT 90”: KY ESHTE SI DHJETORI I 1990- es

“Grupimi i dhjetorit 90” ka zhvilluar ne Shkoder nje takim ku kujtoj 8 dhjetorin e 25 viteve me pare. Kryetari i grupimit dhjetor 90 Beslim Ahmetaj tha se Shqiperia ka nje tjeter Hitler vecse kete here me trup me te gjate dhe mendje me te shkurter. Per deputeten Mimoza Hajdarmetaj njeheresh edhe studente e dhejtorit 90 Shkodra ka qene gjithnje …

Lexo me shume

MARKU: SHUME ARSYE PER TE KERKUAR RREZIMIN E QEVERISE

Lezhjanet do te jene ne proteste me 8 Dhjetor per te rrezuar qeverine e majte Rama- Meta pershkak te varferise, dhunes psikologjike te burgut, korrupsionit qe ka njohur vetem rritje ne keto 2 vite te kesaj qeverie, ndaj edhe interesi i banoreve te ketij rajoni pa asnje dallim poltik eshte rrezimi i qeverise rrenuese. Kjo ka qene deklarata e kreut …

Lexo me shume

BASHA: 8 DHJETORI, DITA E RREZIMIT TE QEVERISE RAMA- META

Gjat konvents s Forumit Rinor t Partis Demokratike, Kreu i PD-s, Lulzim Basha ka hedhur akuza t ashpra ndaj qeveris Rama-Meta. Gjat fjals s tij t mbajtur n konventn e FRPD-s s Tirans n takimin e 20 t votimit pr kreun e Forumit Rinor Demokrat, Basha u shpreh se 8 Dhjetori sht dita e rrzimit t qeveris Rama-Meta. N kt …

Lexo me shume

MDL: FTESE QYTETAREVE QE TE MARRIN PJESE NE PROTESTE

Mustafe Lici kryetar i Mendimit te Djathte Liberal nepermjet nje konference per mediat i ka bere thirrje qytetareve Shkodrane qe te dalin ne proteste me daten 8 Dhjetor per ti thene top qeverise se krimit ku sipas Licit ka uzurpuar vendin. Lici po ashtu ka komentuar edhe marrdhenien me koalicionin ne keshillin bashkiak te Shkodres teksa tha se nuk eshte …

Lexo me shume