Tuesday , 18 December 2018

POLITIKE

BASHA: BIZNESI I VOGEL ME TVSH, ÇMENDURI E MAZHORANCES

Duke iu referuar barometrit për Ballkanin, ku të dhënat flisnin për dëshpërim dhe pamundësi të përballimit të jetesës nga shqiptarët, kryetari i PD Lulzim Basha hodhi akuza të ashpra ndaj qeverisë dhe kyeministrit. Rama nuk ka raport llogaridhënie me qytetarët, sepse ka ardhur në pushtet me votë të blerë e të dhunuar, deklaroi Basha, ndërsa e quajti   “çmenduri” përfshirjen e biznesit …

Lexo me shume

BASHA: TAHIRI E SHULLAZI SINTONIZOHEN NE GJYQ

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka reaguar sot për “teatrin” që u luajt në Gjykatën e Krimeve të Rënda, gjatë dhënies së dëshmisë nga ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri për kreun e një bande kriminale, Emiljano Shullazin e ku Tahiri kërkoi të thirrej dëshmitar në vend të tij, ish-kryeministri Sali Berisha. “Sajmir Shullazi dhe Emiliano Tahiri – shkruan me ironi Basha …

Lexo me shume

RAMA NE LEZHE: INVESTIMET, NDËRTOJMË RRUGËN SHËNGJIN-VELIPOJË

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konsulim publik në Lezhë për buxhetin e vitit 2018. Rama u ndal gjerësisht te propozimi për vendosjen e TVSH-së për biznesin e vogël. Pikërisht kjo temë ka hapur edhe diskutime të forta politike, pasi opozita e ka cilësuar këtë masë si goditje ndaj sipërmarrjes. Kreu i qeverisë tha se TVSH-ja e biznesit do përkthehet …

Lexo me shume

BASHA: RAMA I SEMURE PSIQIK, LLOGARI PERPARA OPOZITES

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas mbledhjes së grupit parlamentar, që siç e tha edhe vetë, ka zgjatur pasi janë marrë vendime të rëndësishme. Gjatë fjalës së tij, Basha u shpreh se nuk do të ketë më përsëritje të veprimeve të Gramoz Ruçit me urdhër të Edi Ramës, pasi fjala e lirë nuk mund të mbyllet. Deklarata …

Lexo me shume

DER STANDARD: GRAMOZ RUÇI, SIMBOLI I KOMUNIZMIT NE KRYE TE KUVENDIT…!

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për gazetën e njohur austriake, ‘Der Standard’. Ai ka thënë për gazetaren Adelheid Woelfl se Bashkimi Europian nuk po tregohet i ndershëm me Shqipërinë, pasi nuk po hap negociatat. “Është sikur të na thuash: Duam të martohemi, por nuk flasim për martesë,” tha Rama. I pyetur nga gazetarja se përse presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude …

Lexo me shume

KRYEMADHI- RAMES: KRIMINELET QE KE NE KRAHE, NUK KANE PER TE MBROJTUR DOT

Pas fjalës së mbajtur nga Kryeministri Edi Rama në Asamblenë e Partisë Socialiste ditën e sotme, ku foli për degradim total në të gjitha institucionet dhe ministritë që u drejtuan nga LSI për 4 vjet, nuk ka vonuar edhe reagimi i Monika Kryemadhit. “Kriminelët që Rama ka zgjedhur për t’i patur në krahë, nuk kanë për ta mbrojtur dot. Epoka …

Lexo me shume

RAMA SULMON LSI: NE HIPOTEKA DHE BURGJE, LLUMI ME I MADH

Kryeministri Edi Rama iu drejtua me fjalë të thjeshta dhe shumë të qarta ish-aleatëve të tij në qeveri për 4 vitet e shkuara, Lëvizja Socialiste për Integrim duke i akuzuar për degradim total në të gjitha institucionet dhe ministritë që u drejtuan prej tyre për 4 vjet, për te cilat sipas tij do te mbajnë përgjegjësi. Rama e nisi nga …

Lexo me shume

XHAFAJ: NE 100 DITE PASTROJME VENDIN NGA KRIMI

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka prezantuar përpara anëtarëve të Asamblesë socialiste objektivat e dikasterit të tij në 100 ditë e para të qeverisë “Rama 2”. Xhafaj u shpreh se nisja e Vettingut në polici është kryefjalë e këtij 100 ditëshi me synim spastrimin e elementëve kriminalë nga radhët e policisë së shtetit. Paralelisht, tha Xhafaj, do vijojë puna e …

Lexo me shume

BE- SHQIPERISE: DUHEN REZULTATE NE LUFTEN NDAJ KORRUPSIONIT

“Duhen rezultate të prekshme, veçanërisht në zbatimin e Reformës në Drejtësi, verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”. Kjo u theksua gjatë takimit të 8-të të Komitetit të Stabilizim- Asociimit (SA) midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, takim i zhvilluar në Bruksel. Sipas deklaratës së shpërndarë nga Ministria e Jashtme, Komiteti i Stabilizim-Asociimit mori në konsideratë …

Lexo me shume

BASHA: POPULLI MUND TË MARRË NË DORË FATET E KUVENDIT

Kreu i opozitës Lulzim Basha ju ka bërë thirrje shqiptarëve që të marrin në dorë fatet e Kuvendit, pasi fjala e lirë dhe demokracia po rrezikohen. Deklarata e Bashës erdhi pas mbylljes së seancës plenare. ‘Edi Rama preu zërin dhe fihgurën. Ministri i sigurimit të shteti aplikoi metodat komuniste, duke ndaluar fjalën e lirë’-tha gjatë fjalës së tij jashtë sallës së parlamentit, …

Lexo me shume