Friday , 3 December 2021

POLITIKE

BE: I KEMI SYTE NGA POLITIKA SHQIPTARE

Shpresa te medha per miratimin e reformes ne drejtesi kane vecanarisht nderkombetaret. Shefi i Operimeve te bashkimit europian ne vendin tone Yngve Engstroem tha se pas miratimit te reformes do te behet edhe vleresimi pararpak ne baze te te cilit do te shihet edhe ftesa e vendit tone per te qene pjese e Bashkimit Europian. Kritik ndaj reformave te qeverise …

Lexo me shume

GJOSHA: THIRRJE POLITIKES TE VOTOJE REFORMEN

Nga Shkodra Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha i ka bere thirrje opozites dhe mazhorances qe te bashkohen ne miratimin e reformes ne drejtesi si i vetmi elesper hapjen e negociatave. Kritike ndaj institucioneve qe nuk kane vullnet per reformen do te vijoj te jem tha Gjosha pasi ne keto momente nuk ka hapsire per tolerance.Ndersa akuzat e opozites i quaji …

Lexo me shume

PD: OSHEE E PA AFTE, PROVOKOI PARTINE DEMOKRATIKE

DEKLARATA E PD- se NDAJ OSHEE- se   Operatori I Shprndarjes s Energjis Elektrike si nj erdhe militantsh partiak, nuk mjaftohet nga pa aftsia e ktyre militantve pr t menaxhuar rrjetin e energjise elektrike, por provokon hapur. T gjith jemi dshmitar kur gjat fjals s Kryetarit t Partis Demokratike t Shqipris zotit Lulzim Basha para t rinjve dhe t rejave …

Lexo me shume

ARVIT BUSHATI KRYETAR FRPD-s DEGA SHKODER

Forumi Rinor i parties demokratike ka zgjedhur kryetarin e tijI cili eshte Arvit Bushati. Kane marre pjese 1230 te rinje ne votim ku 683 vota jane dhene per kandidatin fitues Arvit Bushati ndaj 525 vota te marra nga kandidatja Benardeta Syku ndersa 23 vota kane rezoltuar te pa vlefshme. Ne perfundim te votimit kryetar i ri i forumit rinor te …

Lexo me shume

BASHA: RAMA DHE META BYRO MAFIOZE, PO MBAJNE PENG VENDIN

Nga Shkodra ku merrte pjes n konfercn zgjedhore pr kreun e ri t FRPD- s, Lulzim Basha ka lshuar lum akuzash ndaj partis socialiste duke e cilsuar si nj fole t prsonave me rekorde kriminale ku kreu I saj Edi Rama po shtyp instrumentin e vetm q ka nj parti politike at t zgjedhjes me vot t lir. Sipas Bashes …

Lexo me shume

HAFIZI: TE RESPEKTOHET STATUTI, SKAM BERE PUBLIKE VOTEN

Nga Shkodra ne mbledhjen e kryesis socialiste t ksaj bashkie deputetja e PS- se Mimoza Haifizi ka riprsritur krkesn e saj pr nisjen e procedurave pr zgjedhjen e kryetarit t PS- s n kongresin e Marsit. Por pavarsisht ksaj deklarate Hafizi duke par edhe presionet e shtuara brenda PS- se ndaj prkrahsve t Blushit, ka deklaruar se pavarsisht ksaj krkese, …

Lexo me shume

FRPD SHKODER, AKUZA PER MANIPULIME LISTASH

Ne garen per kreun e te rinjve demokrate ne Shkoder ka nisur akuzat per manipulime listash. Ka qene kandidati per kryetar te FRPD- SE seksioni numer 4 I cili ka dale ne nje deklarate per shtyp ku ne emer te gjithe te rinjve demokrat ka shprehur shqetesimin se listat po manipulohen. Ky I fundit ka sjelle si shembull grupseksioni numer …

Lexo me shume

NIKOLIN MATUSHAJ KRYETAR FRPD- VELIPOJE

Forumi rinor i partise demokratike pas zgjedhjes se kryetarit te pergjithshem ka nisur punen per zgjedhjen e kryetareve ne rrethe dhe seksionet perkatese. Ndersa aktualisht jane konkretizuar kryetaret ne njesite administrative Velipoje, Vau I Dejes, Berdice, Daj, Bushat, Hajmel dhe Gur I Zi si dhe ne 6 seksionet ne Malesi te Madhe. Ne Velipoje me 9 vota diference ka fituar …

Lexo me shume

BASHA: GATI TE VOTOJME BYRONE, NQS NUK ESHTE NJE TRUK

Kryetari i opozits, Lulzim Basha e prshndeti miratimin e ligjit pr Byron Kombtare t Hetimit nga qeveria shqiptare. N mbledhjen e grupit parlamentar t PD ai tha se m n fund qeveria pranoi variantin e opozits dhe u trhoq nga vendimi i kryeministrit Rama pr ta miratuar ligjin si pjes t Reforms n Drejtsi, si u shpreh ai n parlament …

Lexo me shume

BYROJA E HETIMIT, QEVERIA MIRATON DRAFTIN

Byroja Kombtare e hetimit u miratua nga Kshilli i Ministrave si nj organ i ri q ngrihet pr hetimin e korrupsionit t zyrtarve t lart t shtetit dhe funksionarve t lart t administrats n vend.Sipas variantit t miratuar n qeveri Byroja Kombtare e hetimit do t jet n varsi t Drejtorit t Policis s Shtetit, por ndryshe nga projektligji i …

Lexo me shume