Friday , 3 December 2021

POLITIKE

KONSTITUIMI, NGER NE MES PREFEKTURES DHE BASHKISE

Data e konstituimit t bashkis s re t Shkodres, ka futur n ngerc institucionin e prefektit me t zgjedhurit e ri. Prefektura ka akuzuar sekretarin e bashkis s Shkodres se ka vendosur mbajtjen e mbledhjes konstituese me 20 gusht pa u konsultuar me t gjitha palet. Sipas prfaqsuesit t qeveris n Shkoder, vendimi i bashkis s Shkodres I ngjason vendimeve …

Lexo me shume

LEZHE, PAS 15 VITESH KESHILLI QARKUT DREJTOHET NGA E MAJTA!

Zgjedhjet e 23 Qershorit kane ndryshuar balanca te forta politike ne qarkun e Lezhes. Demokratet thyejne bastionin e pretenduar ne bashkine e Lezhes, ndersa humbasin thelle ne Kurbin e Mirdite ku kryesojne socialistet. Keshillat vendore te dale nga keto zgjedhje ne 3 njesite e reja vendore kane mazhorance te majte, e kjo u ka dhene mundesine atyre per te patur …

Lexo me shume

LSI: JO KOALICION ME PD- ne!

Jo vetm Partia Demokratike, por edhe Lvizja Socialiste pr Integrim nuk sht e interesuar t bj koalicion mes tyre. Kjo prgjigje vjen nga kreu i grupit parlamentar t LSI, Petrit Vasili n nj konferec pr shtyp.Me mirkuptimin tuaj po e fillojm nga e dyta dhe shkojm tek e para sepse besoj se pyetja e dyt q lidhet me deklaratn e …

Lexo me shume

ZGJEDHJET 2015, KQZ ERTIFIKON REZULTATIN

Komisioni Qndror i Zgjedhjeve ertifikon rezultatin prfundimtar t zgjedhjeve vendore duke prmbyllur procesin zgjedhor t 21 qershorit Vendimi u miratua me 7 vota pro. Kryetarja e KQZ e quajti proces kompleks zgjedhjet vendore t 2015 megjithat eci mire dhe ku u dshmua profesionalizm dhe prgjegjshmri individuale dhe kolegjiale. N prfundim t mbledhjes pr certifikimin e rezultatit t zgjedhjeve t …

Lexo me shume

KONSTITUOHET KESHILLI I BASHKISE LEZHE

Fran Frrokaj ka marre detyren si kreu i ri i bashkise se madhe te Lezhes. Menjehere pas konstituimit te keshillit me mazhorance te majte qe do te kryesohet nga Gjok Noka, pasi te djathtet nuk paraqiten asnje kandidature dhe nuk moren pjese ne votim, ne sallen e mbledhjes ka mberritur edhe kreu i ri i bashkise Fran Frrokaj. Ai ka …

Lexo me shume

PD: POLICIA E SHKODRES ESHTE KTHYER NE APARAT DHUNE!

Dhun ndaj gazetarve, dhun ndaj fermerve t duhanit, e s fundmi edhe dhun ndaj puntorve t thjesht, kjo sht siguria publike q Policia e Shkodrs I ofron qytetarve t saj. Ky sht zbatimi I ligjit nga xhandart e ksaj qeveri t cilt jan kthyer n apart dhune, n shkels t lirive dhe t drejtave elementare t shtetasve Shqiptar. Bahri Malja …

Lexo me shume

PALOKA: ASNJE SHANS PER KOALICION ME PS OSE ME LSI!

Opozita ka nj mision t qart, e ky sht zgjimi i reagimit qytetar prball veprimeve t fundit t qeveris. Numri dy i Partis Demokratike Edi Paloka e lidh kt situat me aktin e fundit t qeveris pr uljen e shpenzimeve n buxhet. Sipas tij, vendimi sht marre n kundrshtim t procedurave ligjore, e kjo me nj synim t qart, pr …

Lexo me shume

REAGON KRYETARI I PD LULZIM BASHA PAS AKSIONI T POLICIS NE RUS

  N lidhje me incidentin e nj dit m par ndrmjet policis dhe fshatrve t cilt po tregtonin duhanin n lagjen Rus ka reaguar dhe kryetari I Partis Demokratike Lulzim Basha. Basha nprmjet profilit t tij n facebook shprehet : Pasi i mashtroi fermert se do tu rrisnin cmimin e duhanit, Edi Rama i ndrseu sot taksidart e tij t …

Lexo me shume

PUKE, SHTYHET KONSTITUIMIT I K. BASHKIAK, PS- LSI SHKAKU KRYESOR

Mos arritja e konsensusit paraprak n mesin e Partis Socialiste dhe Levizjes Socialiste pr Integrim duket se ka qen shkaku kryesor pr shtyrjen e konstituimit t Kshillit bashkiak. Ceremonia ishte planifikuar t zhvillohet sot n oren 11:00 ne sallen e kshillit bashkiak t Puks pr t cilin ishin shprndar dhe njoftimet, por sic duket ka qn prefekti I qarkut t …

Lexo me shume

PS- SHKODER, NIS ANALIZEN E HUMBJES

Partia Socialiste, nuk do t humbas koh pr t kaluar n sit, rezultatin e 21 qershorit, duke i hapur udh analizs, q nga fillimi i javs s ardhshme.Msohet se nga e hna Asamblet n Rrethe t PS, do t bjn nj bilanc t arritjeve dhe dobsive t partis m t madhe n pushtet, pr tI paraparir kshtu zgjedhjeve t brendshme …

Lexo me shume