Wednesday , 29 June 2022

POLITIKE

NDREGJONI: 26 NENTOR STARTOJNE PROTESTAT

Ish te perndjekurit politik jane te paret te cilet do te marshojne kunder klases politike dhe atyre te cilet sot qeverisin vendin. Kjo u be e ditur per Tv Rozafa nga Presidenti i unionit mbarekombetar te ish te perndjekurve Besim Ndregjoni i cili tha se parlamenti duhet te shkrihet. Ndregjoni pas takimeve te zhvilluara ne te gjithe vendin tashme ka …

Lexo me shume

BERISHA: NA DREJTOJNE SHULLAZET!

Ish-kryeministri Berisha hodhi akuza t forta ndaj mazhorancs duke e etiketuar si qeveri e “shullazve”. ”Arben Frroku sht n Tiran, – tha ish-kryeministri – dhe u la t arratisej ditn q kishte gjyqin. Gjyqtart q e liruan Arben Frrokun morn secili nga gjysm milioni euro. Arben Frroku i liruar u shndrrua n aleat t PS dhe n takimin publik q …

Lexo me shume

SULMET NDAJ TERRORIZMIT DOMINOJNE AXHENDEN E BE- se

Sulmet e tmerrshme terroriste q tronditn Parisin dhe t gjith botn, dominojn axhendn e punve t Bashkimit Europian. Ka qn kjo deklarata e shefit te seksionit politik, ekonomik dhe informacionit n delegacionin e BE n Shqipri Jan Rudolph ndrsa ishte n Shkoder n prezantimin e gjetjeve t progres raportit. Prfaqsuesi i lart i BE-s i kujtoi klass politike se vendi …

Lexo me shume

KREU I PMDL- se MUSTAFA LICI NE AUTOCHTHONOUS

Partia Demokratike duhet t pyes dhe t konsultohet me aleatt n kshillin bashkiak pasi vetm n kt mnyr kemi nj mirfuksionim t mazhorancs n kt kshill. Ka qn kjo deklarata e kryetarit t partis mendimi I djatht liberal dh njkohsisht kshilltar I ksaj force politike Mustafa Licit gjat emisionit Autochthonous n ekranin e televizionit Rozafa. Gjat bashkbisedimit me gazetarin Elvis …

Lexo me shume

BASHA: PARA DREJTESISE MINISTRAT DHE DEPUTETET E KORRUPTUAR

Pas takimit me ambasadorin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks Donald Lu, kryetari i Partis Demokratike ka folur pr gazetart para selis s PD. Sipas kreut t demokratve, jan tre shtje t rndsishme q duhen zgjidhur; dekriminalizimi, korrupsioni dhe ekonomia. Basha deklaroi se do t vazhdojn kauzn e tyre t dekriminalizimit, dhe si tha ai do t krkojn dnimin dhe …

Lexo me shume

TAKSAT PER BIZNESIN E VOGEL, BASHA- RAMES: KOPJAC GJYSMAK!

Shefi i opozits, Lulzim Basha, akuzoi srish kryeministrin Edi Rama se po kopjon platformn e demokratve pr ekonomin. N nj postim n fb, Basha shkruan: Kopjac gjysmak e pa vizion q po e l pa gjum platforma jon. Por origjinali sht gjithmone superior. Pr m shume live nga PD n ora 17. Kryeministri Edi Rama lajmroi sot ndryshimin e taksave …

Lexo me shume

PD- LEZHE: SHFAQJA E RAMES E TURPSHME

Shfaqja e Kryeministrit Edi Rama dje n Lezh ishte nj turp i madh, pasi ai nuk ka mbajtur asnj premtim pr kt rajon. Kshtu u shpreh n nj dalje pr mediat kreu i Partis Demokratike n kt rreth Paulin Marku, duke deklaruar se kryeminstri lujti bilardo dhe nuk mori kuponin tatimor, madje n dalje ai prbuzi edhe gazetaret q e …

Lexo me shume

BARDELI: QEVERIA PO BLLOKON DECENTRALIZIMIN

Kryetarja e Keshillit te qarkut Shkoder Greta Bardeli ka dale ne nje deklarate per shtyp duke dale kunder vendimit te keshillit te Ministrave qe i heq kompetencat institucionit te Keshillit te Qarkut dhe ja kalon ne menyre te drejtperdrejte bashkise.Bardeli ne fjalen e saj i quajti keto shkelje te drejtperdrejta.   Nderkohe Bardeli tha se me kete vendim nuk po …

Lexo me shume

BLUSHI: KY PARLAMENT DUHET TI DOREZOHET DREJTESISE!

Une isha n Bruksel gjat takimit t dy parlamenteve dhe dua t them dy fjal: ajo q kuptova sht se Evropa krkon t na integroje por ne nuk duam.N fakt e krijova kt pershtyje duke par menyren sesi tolerojne defektet e sistemit ton, varferine ekonomike, korrupsionin, ineficencen e administrates shqiptare, padrejtesine, tendencen pr t ikur nga vendi si dhe mungesen …

Lexo me shume

REAGON OSBE, MIJATOVI: TE REFUZOHET PROJEKTLIGJI PER SHPIFJEN

Prfaqsuesja e OSBE-s pr Lirin e Medias, Dunja Mijatovic, shprehu sot shqetsimin pr projektndryshimet n Kodin Penal t Shqipris, dhe u bri thirrje antarve t parlamentit t hedhin posht projektligjin q parashikon dnim me burg pr shpifjen ndaj figurave publike. Institucionet dhe zyrtart publik nuk duhet t gzojn mbrojtje shtes ndaj deklaratave kritike, prkundrazi ata duhet t tolerojn nj shkall …

Lexo me shume