Friday , 3 December 2021

POLITIKE

MBYLLET NUMERIMI NE SHKODER, PD FORCE E PARE LSI E DYTA!

Mbyllja e proesit t numrimit t votave pr kshillin bashkiak, solli surprizn e radhs n bashkin Shkoder. Demokratt arritn t mbajn edhe shumicn e kshillit bashkiak pasi fituan edhe kryetaren, duke marr n total 25.357 vota apo e prkthyer n 21 kshilltar, por surpriza ishte Lvizja Socialiste pr Integrim q arriti t dal forc e dyte me 11.800 vota apo …

Lexo me shume

PARTITE E VOGLA: NUMRIMI ME PARREGULLSI!

Ndrsa t mdhenjt i jane gezuar fitores, partit e vogla nuk kursejn akuzat pr vjedhje votash dhe proes t manipuluar. Menjehere pas perfundimit te procesit te numrimit, kryetari I partise ligj dhe drejtesi Armando Pali ka leshuar akuza per blerje dhe shitje votash me 21 Qershor dhe parregullsi gjate procesit te numrimit te votave ne KZAZ. Sipas Palit per keto …

Lexo me shume

KOALICIONI I DJATHT SIGURON 28 KSHILLTAR

Kzaz numr 2 vijon srish numrimin pr kshillin bashkiak. N kt kzaz ka edhe 60 kuti per tu numruar. Deri m tani sht mbyllur numrimi n kzaz numr 3, 4 dhe 5. Nga numerimi i prgjithshm kan dal edhe rezultatet paraprake t kshilltarve ku Partia Demokratike edhe n kshill mbetet forc e par duke arritur t siguroj 19 keshilltar prkatsisht …

Lexo me shume

MBYLLET NUMRIMI I VOTAVE EDHE PR KSHILLIN BASHKIAK N LEZH

sht mbyllur numrimi i votave pr antart e kshillit bashkiak t Lezhs q ka shpallur fitues koalicionin e majt q ka marr 22 mandate, ndrsa t djathtt kan marr 18 mandate dhe 1 mandat ka shkuar pr socialdemokratet qe garuan jashte koalicioneve. Surpriza e ketyre zgjedhjeve vendore mbetet partia Ora e Shqiperis e cila arriti te marre 5 mandate per …

Lexo me shume

UDIA E ZGJEDHJEVE, ORA E SHQIPRIS 5 MANDATE N LEZH

Vazhdojn udit me zgjedhjet lokale t 21 qershorit. Partia Ora e Shqipris, arriti t marr 5 mandate n Kshillin Bashkiak t Lezhs. sht e uditshme se si nj parti fare e panjohur, merr aq kshilltar sa ka edhe kryesuesja e koalicionit t majt, Partia Socialiste. Ora e Shqiperise po merr edhe nje mandat ne Shkoder. Nga ana tjetr ne Lezhe …

Lexo me shume

BROK: ZGJEDHJET VENDORE T FALSIFIKUARA!

Kryetari i komisionit t Punve t Jashtme t Parlamentit Europian Elmar Brok tha n njprononcim pr mediat se nse gjysma e raportit t OSBE sht e vrtet, ather si shprehet Brok, rrjedhimisht i bie q zgjedhjet jan t falsifikuara dhe do e ngrej kt shqetsim n rendin e dits javn e ardhshme n komisionin e punve t jashtme t Parlamentit …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODR AKSION PR HEQJEN E FLAMUJVE

Pas apelit nga Bashkia Shkodwr subjekteve politike pr heqjen e flamujve, banderolave apo do objekti tjetwr t vendosur gjat fushats elektorale nw metropolin verior tashm ka ndrmarrw aksion pr heqjen e tyre. Qytetart shkodran falenderojn bashkin pr aksionin e ndrmarrw ndrsa theksojn se ky aksion duhet t ishte ndrmarrw prej disa ditsh. Subjektet politike n bashkin e Shkodrws pas publikimit …

Lexo me shume

BASTIONET E MAJTA VOTOJN DJATHTAS

Duket se komunat t cilat deri n kt moment jan konsideruar si bastjon i s majts n Shkodr tashm kan ndrruar ngjyr. Velipoja ka nisur kryesimin ku nga nj zon e thekur e majt kt her Velipoja ka vendosur q t votoj djathtas pr Voltana Ademin. Po ashtu edhe komunat Rrethina ku nga nj komun q pretendimet kan qen t …

Lexo me shume

REZULTATET PR KSHILLIN BASHKIAK SHKODR

Numrimi i votave pr kshillin bashkiak t 4 kzaz-ve t bashkis s re t Shkodrs po ecin me ritme tejet t ngadalta. Ne zaz-n numr 2 numrimi sht ndrprer q pas mesnate duke mos filluar akoma. Ndrsa n kzaz-n numr 3 dhe 4 ka prfunduar numrimi por ende nuk ka nj shifr t sakt rezultati pasi nuk ka dal procesverbali …

Lexo me shume

KOMISIONERT NUK KAN RESPEKTUAR AFATET PARAPRAKE

Komisionert e forcave politike n metropolin verior nuk kan respektuar afatet ligjore. Kjo sht pohuar pr mediat nga kryetari i KZAZ-s numr 3 Gentjan Ibroja, ndrsa partit politike duhet t prgjigjen. M tej Ibroja pohon se materialet kan mbrritur t gjitha dhe se shprndarja e tyre do t bhet sipas ligjit, 16 or para nga nisja e procesit t votimit. …

Lexo me shume