Thursday , 6 October 2022

POLITIKE

PARAPRGATITJET E ZGJEDHJEVE NISIN ME MOSMARRVESHJE MES INSTITUCIONEVE

Nisja e paraprgatitjeve pr zgjedhjet e ardhshme sht shoqruar me mosmarrveshje mes institucioneve. Ndonse sot mes antarve t subjekteve politike ishte rn dakord q t bhej konsultimi i kzaz-ve, drejtori i shkolls Xheladin Fishta ka refuzuar n mnyr t prer q KZAZ-ja nr 4 t vendoset pran ambjenteve t shkolls q ai drejton.Gjon Voci, inspektori i kqz-s u shpreh pr …

Lexo me shume

KANDIDATURAT E 21 QERSHORIT, SONDAZHI NE www.rozafa.tv

Ndersa zyrtarizimi I kandidaturave po shkon drejt perfundimit per 5 bashkite e qarkut Shkoder, televizioni Rozafa zhvilloi nje sondazh mbi kandidatet potencial per bashkite Shkoder, konkretisht bashkite Vau Dejes, Malesi e Madhe. Pjese e sondazhit jane bere me mijera votues te rrethit Shkoder dhe Malesi e Madhe ndersa jane konkretizuar edhe emrat me te votuar. Ne sondazhin per kandidatin e …

Lexo me shume

GRATE NE POLITIKE, TAKIM ME KRERET E PARTIVE POLITIKE

Grate ne politike tashme jane nje detyrim ligjor. Kete ua ka prezantuar krereve te partive politike ne lezhe Alenka Verbole, Prfaqsuese e Departamentit t Demokratizimit t OSBE n Shqipri. Gjate nje takimi me ta, ku merrnin pjese edhe gra dhe vajza, perfaqsuesja e OSBE-se ka bere te ditur se perkunder ligjit qe tashme eshte nje paracaktim, ka kerkuar pikerisht nga …

Lexo me shume

PD BRENDA SE MARTES ZYRTARIZON KANDIDATURAT

Brenda dy diteve pritet qe partia demokratike te zyrtarizoje edhe kandidaturen per bashkine e Shkodres. Ky lajm eshte konfirmuar nga kryetari I partise demokratike Shkoder Ramiz obaj pasvizites qe beri ne kishen ortodokse. Nderkohe qe kandidatura e deputetes Voltana Ademi mbetet nder me te perfolurat. Kjo u pranua serish nga vete deputetja Ademi Partia demokratike deri ne keto momente ka …

Lexo me shume

PROTESTA E KOPLIKUT, DOSHI: NUK I KAM BORXH ASKUJT!

Deklarata per shtyp e deputetit Tom Doshi! Prmes mediave, jam njohur ditn e sotme me disa aludime se un, n cilsin e njrit prej aksionarve t Kompanis “Beata” n Koplik t Malsis se Madhe, paskam borxhe ndaj disa banorve t zons atje. Si i zgjedhur i mijra banorve t Qarkut t Shkodrs, n prgjegjsin time deklaroj publikisht se un nuk …

Lexo me shume

ZYRTARE, ANTON KOKAJ KANDIDATI I PD- se PER M. MADHE

Partia Demokratike ka zyrtarizuar emrat e kandidatve pr 2 nga bashkit e qarkut t Shkodres konkretisht pr bashkit Vaut t Dejs dhe Malsis s Madhe pr zgjedhjet lokale t 21 qershorit. Anton Kokaj ka marre mbeshtetjen e kryesis s partis demokratike pr t kandiduar n zgjedhjet e 21 Qershorit nn sigln e PD- s. Anton Kokaj ka qn nj kandidaturat …

Lexo me shume

ZEF HILA KANDIDAT I PD- se PER BASHKINE E VAUT DEJSIT

Zef Hila do t jet kandidatura e partis demokratike n zgjedhjet e 21 Qershorit pr postin e kryebashkiakut t bashkis s Vaut Dejsit, emri I Hils sht zyrtarizuar mbrmjen e s premts nga selia blu n Tiran. Kryekomunari I bushatit do t kandidoj nn siglen e partis demokratike n zgjedhjet lokale pr njsin bashkiake t Vaut Dejsit, pas propozimeve t …

Lexo me shume

HAFIZI KONFIRMON 5 KANDIDATURAT E QARKUT SHKODR

Ndrsa zgjedhjet lokale jan duke afruar, kryeministri Ramaka zhvilluar nje sr takimesh intensive me deputett socialist t qarqeve, pr tu konsultuar pr przgjedhjen e kandidatve pr kryetar bashkish n zgjedhjet lokale t 21 qershorit. Pas prfundimit t ktyre takimeve jan konfirmuar edhe 5 kandidatt e PS- s pr bashkit e Shkodrs, Malsis s Madhe, Vaut Dejsit, Puks dhe Fush Arrzit. …

Lexo me shume

ADEMI: KRIMINALIZIMI MUND T RREZIKOJ ZGJEDHJET

Zgjedhjet e 21 Qershorit jan nj sfid pasi reforma territoriale sht nj reform politike. Deklarata ka ardhur nga deputetja e opozits Voltana Ademi gjat nj deklarate pr mediat. Sipas Ademit PD do futet n zgjedhje pr t tejuar zrin e qytetarve n mnyr q t fitoj 5 bashkit e qarkut Shkodr. Nga ana tjetr Ademi sht ndalur edhe tek dekriminalizimi …

Lexo me shume

BASHKIA: BAZHDARI PO MASHTRON!

Deklarata e Bashkise Shkoder! Dalim me kete deklerate per shtyp duke marre shkas nga deklaratat e papergjegjshme dhe te paverteta te antares se keshillit bashkise Keti Bazhdari e cila sic duket ka dhe mungese te konsiderueshme informacioni dhe te mjaftueshme per te gabuar.Kjo mungese informacioni vjen dhe nga mos frekuentim i i mbledhjeve te keshillit bashkiak nga zonja ne fjale …

Lexo me shume