Wednesday , 19 December 2018

POLITIKE

MEDIU THIRRJE BASHËS: SHKËPUT LIDHJET ME RAMËN

Aleati i PD, Fatmir Mediu i kërkon Lulzim Bashës që të shkëpusë cdo lidhje urgjentisht me Ramën nëpërmjet prezencës së ministrave teknikë. Sipas tij, prezencave e ministrave teknikë në qeveri e bën opozitën të papranueshme, qesharake dhe komprometuese. “Basha duhet urgjentisht të shkëpusë cdo lidhje që ka me Ramën nëpërmjet prezencës së ministrave teknikë, kjo e bën opozitën të papranueshme, …

Lexo me shume

MINISTRI BUSHATI FLET PER ÇESHTJEN “BALLIST MORINA”

Ministri i Jashtem Ditmir Bushati i pyetur nga mediat ne lidhje me ceshtjen e Ballist Morines dhe kerkeses per ekstradim, ai shprehet se qeveria shqiptare ka beret e gjitha perpjekjet, kemi pasur kontakte te vazhdueshme me autoritetet kroate, per te beret e mundur lirimin e tij. Ndersa ne lidhje me kerkesen e tij per azil politik ne kroaci, ai u …

Lexo me shume

AMBASADORI HUNGAREZ, HEIZER: SHPRESOJME QE VETINGU TE ZBATOHET SA ME SHPEJT

Ndonese reformat nuk jane ne ritmin e duhur, qe Hungaria dhe vendet e tjera do te donin, ne jemi serish optimiste se Vettingu do te zbatohet, pasi kjo eshte ne interes te Shqiperise, deklarata erdhi nga Ambasadori i Hungarise ne vendin tone,Antal Heizer. “Vetingu eshte ne interesin tuaj, ne interesin e Shqiperise. Shqiperia nuk mund te beje hapa para per tu …

Lexo me shume

SITUATA E ZJARREVE, VASILI: SHQIPERIA DIGJET, KRYEMINISTRI KRIHET

Petrit Vasili, kryetar i grupit paralamentar të LSI përmes një statusi në rrjetin social facebook ka reaguar lidhur me situatën e zjarreve në vend duke kërkuar që qeveria të ndërhyjë. Në shkrimin e tij ai pyet se ku është qeveria dhe përse nuk shpallet gjendja e jashatëzakonshme Postimi i Vasilit Situatë e jashtëzakonshme, Shqipëria në flakë. Zjarre të frikshme që …

Lexo me shume

KREU I DEMOKRATEVE LULZIM BASHA TAKIM ME KONGRESMENE: NE FOKUS KRIMI ORGANIZUAR

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi  mbrëmjen e djeshme  një darkë pune me kongresmenët Devin Nunes, Kryetar i Komisionit për Inteligjencën në Kongresin amerikan, dhe Rick Crawford, anëtar i këtij komisioni. Zyra e shtypit të PD informon se në fokus të bisedës ishte situata në Shqipëri dhe rajon dhe bashkëpunimi strategjik me SHBA për t’u përballur me kërcënimet e krimit …

Lexo me shume

124 EMRAT E TRAFIKANTEVE, LUAN RAMA: TE ÇOHEN NE PROKURORI

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Rama dhe ministrit te Brendshem, se kanë listen me 124 emra të implikuar në trafikun e kanabisit ne vend. Në një postim në Facebook,  nënkryetari i LSI Luan Rama tha se hapi i parë për këta emra është që të dërgohen në Prokurori. Reagimi i Luan Ramës Kryeministri e më pas …

Lexo me shume

RAMA: NE SHTATOR AKSION MASIV NDAJ PERSONAVE ME REKORDE KRIMINALE

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi  një operacion masiv nga Policia e Shtetit ndaj personave me rekorde kriminale, të cilët ai i cilësoi feudë të kultivimit të kanabisit. Gjatë mbledhjes së Task Forcës së Zyrës Operacionale kundër Kanabisit, Rama deklaroi se aksioni i policisë do nisë menjëherë pas mbylljes së sezonit turistik, në muajin shtator. Kreu i qeverisë shtoi se policia ka informacionin …

Lexo me shume

HUMBJA E PD-se NUK KALON QETE NE LEZHE

Humbja e Partisë Demokratike në Lezhë në zgjedhjet e 25-qershorit nuk ka kaluar e qetë.Vetëm pak ditë pas zgjedhjeve Kryetari i Bashkisë Lezhë Fran Frrokajmësohet se ju kërkuar doreheqjen e të gjithë drejtoreve si dhe krereve të Njesive Administrative.Një pjese e tyre e kanë paraqitur doreheqjen me shkrim, ndërsa deri më tani vetem Administratori i Balldrenit është zevendesuar. Këtë njesi …

Lexo me shume

“RAMA 2”, NJE QEVERI ME E VOGEL. KONFIRMIMI NGA KRYEMINISTRI

Kabineti qeveritar “Rama 2” që pritet të jetë gati në gusht do të jetë një kabinet i vogël. Madje do të ketë një numër më të vogël të agjencive, inspektoriateve apo drejtorive. Në një intervistë dhënë për InTV kryeministri Rama deklaroi: “Do bëjmë një qeveri të vogël besoj, do punojmë që të zvogëlojmë numrin e agjencive, inspektoriateve, drejtorive, duke u mundur …

Lexo me shume

BASHA IRONIZON: DREJTORET E HIPOTEKAVE U EMERUAN NGA VETE RAMA

Kryetari i PD, Lulzim Basha e ka quajtur një farsë mesazhin e kryeministrit drejtuar krerëve të hipotekave. Në një reagim në profilin e tij në Facebook, Basha ka deklaruar se këta drejtues janë emëruar nga vetë Rama, i cili edhe i ka mbrojtur përsa i kanë shërbyer interesit të tij. “Edi Rama e ka ditur mirë dhe çdo ditë se kush …

Lexo me shume