POLITIKE

Bojkoti i mesimit, reagon Berisha dhe Topalli

Por pas protestes se nxenesve t shkolls s mesme t prgjithshme 28 Nntori ka reaguar edhe ish kryeministri i Shqipris Sali Berisha. N nj status n FB, ish kryeministri thekson se Gjimnazistet e Shkodres ne proteste ne mbrojtje te vlerave ne arsimin tone! m pas vijon: sot te gjithe nxeneset dhe nxenesit e Gjimnazit 28 Nentori ne Shkoder braktisen bankat …

Lexo me shume

Qytetaret shkodrane: Opozita jo bojkotit!

Ndersa u diskutua per buxhetin e vitit 2015 dhe paketen fiskale, opozita mungon ne parlament. Ky veprim nuk gjen mbeshtetje nga qytetaret shkodran, pasi shprehen se ne parlament duhet te diskutohet, debatohet dhe jo te bojkotohet. Kryeministri Edi Rama e ka cilsuar projekt-buxhetin e vitit 2015 nj shpres pr t nesrmen. Nga salla e Kuvendit, shefi i qeveris tha se …

Lexo me shume

Basha takon qytetaret: Te clirohemi nga tortura qeveritare!

Pr qytetart e Shkodrs vizita e kreut demokrat Lulzim Basha sht par si nj mundsi pr ti shprehur shqetsimet e hallet e prditshme me t cilat prballendhe ankesat kryesore kan qen ato kundr qeveris!Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha u ndal n metropolin verior ku zhvilloi bashkbisdim me qytetart pr situatn ekonomike n vend. Banort i shprehn kryedemokratit shqetsimin e …

Lexo me shume

Reforma territoriale, KQZ miraton kerkesat per referendum!

135 Bashki dhe Komuna n vend kan nisur zyrtarisht betejen me qeverin pr ndarjen e re territoriale.Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur proedurn pr miratimin e krkesave t njsive vendore pr referendum lokale kundrshtues mbi variantin qeveritar t reforms administrative. Punimet n Komisionin Qndror t Zgjedhjeve nuk kaluan pa debat mes palve, pasi sociasistt krkuan ndrprerjen e ksaj proedure deri …

Lexo me shume

Debati Rama- Vucic, mediat serbe: Incident diplomatik!

Fjalimi q kryeministri Rama mbajti n konferencn e prbashkt me Vui ka lnduar prve kryeministrin serb edhe mediat serbe, sidomos pjesa kur kryeministri Rama foli pr Kosovn, duke e konsideruar pavarsin e saj si nj realitet t pamohueshm. Un nuk prisja nj provokim nga Rama. Nuk do t lejoja nj provokim ktu n Beograd. Me kt titull e hap shkrimin …

Lexo me shume

RTS nuk perkthen fjalen e Rames!

Radiotelevizioni serb, ka ndaluar s prkthyeri fjalimin e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, ndrkoh q ai po fliste pr realitetin e krijuar n Ballkan dhe pavarsin e Kosovs, shkruan gazeta Express. Rama ka folur m shum se 10 minuta, por shumica e serbve, nuk e kan marr vesh fjalimin e tij, n munges t prkthimit. Pas konferencs nuk u lejuan as …

Lexo me shume

Rama e thote shqip: Kosova eshte realitet i pamohueshem!

Prmendja e Kosovs nga ana e kryeministrit Rama duket se e prishi “magjin” e mesazheve pr bashkpunim e paqe q vinte direkt nga Beogradi.Deklarata e Rams se Kosova e pavarur sht tashm nj e vrtet e pamohueshme, u cilsua si provokim nga kryeministri serb Vui,i cili u hodh n mbrojte duke thn: S pari nuk kam pritur nj provokim dhe …

Lexo me shume

Serbi, Arrestohen 3 persona. Dyshohen si atentator ndaj Rames!

Tre persona jan arrestuar nga policia serbe, pasi dyshohet se kishin planifikuar ti bnin atentat kryeministrit shqiptar Edi Rama gjat vizits n Beograd m 10 nntor. Lajmi sht transmetuar nga agjencia e lajmeve nga Presheva Jon, e cila raporton se policia serbe ka arrestuar mbrmjen e s enjtes tre persona, antar t nj bande, q kishin planifikuar nj atentat ndaj …

Lexo me shume

Kryeministeri Edi Rama ne Kelmend

Kryeministri Edi Rama ka qene I pranishem ne komunen e Kelmendit pr t inspektuar ecurin e projekteve pr kthimin e ksaj zone n nj nga atraksionet e mdha turistike t Shqipris. Kryeministri u ndal n Leqet e Hotit, ku sht ndrtuar edhe nj ndr ballkonet panoramike, q parasheh ndrtimi i rrugs deri n Tamar. Kryeministri sht ndalur n nj nga …

Lexo me shume

REAGON ZYRA E PARTISE DEMOKRATIKE NE LEZHE

Perqendrimi i vemendjes se policise ne shume aksione qe mund te kryhen lehtesisht nga institucionet qe e kane detyrim po i jep me teper hapsire krimit. Reagimi vjen nga zyra e partise demokratike ne Lezhe. Kreu i demokrateve ne kete rreth Paulin Marku ka sjelle ne kujdes ngjarjet e fundit me prezantimin e maskave ne grabitje, duke kerkuar nga uniformat …

Lexo me shume