Monday , 25 October 2021

POLITIKE

PD DHE LSI, MARRËVESHJE KOALICIONI PËR ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

PD dhe LSI kanë nënshkruar këtë të hënë një marrëveshje koalicioni për zgjedhjet e 25 prillit. Kjo marrëveshje përmban 13 pika, ku fokusi është nxjerrja e vendit nga kriza. Udhëtimi ynë i përbashkët për të ndryshuar Shqipërinë fillon sot theksoi në fjalën e tij kryedemokrati Lulzim Basha. Ndërsa Kryemadhi tha se LSI dhe PD janë bërë bashkë si një aleancë …

Lexo me shume

PROGRAMI I PD PËR PRONAT

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar këtë të dielë programin për pronat. Qëndrimet tona kanë qenë të qarta dhe të prera për padrejtësitë e dyfishta që rëndojnë në kurrizin e pronarëve që prej vitit 2013. Ne e konsiderojmë ligjin e qeverisë Rama një shpronësim të dytë anti-kushtetues, anti-ligjor – tha Basha. Sipas Bashës, pas 25 prillit, qeveria e zgjedhur …

Lexo me shume

BASHA, TAKIM ME DREJTUES TË SHOQATËS SË ENERGJISË SË RINOVUESHME

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka zhvilluar këtë të shtunë një takim me drejtues të Shoqatës së Energjisë së Rinovueshme, për të diskutuar planin e opozitës për energjinë. Basha tha se kjo është një qeveri armiqësore ndaj biznesit dhe në themel të platformës së PD është ti shoh këto drejtues të shoqatës si aleatë, për të bërë të mundur zhvillimin …

Lexo me shume

MARRËVESHJA E PR ME KOALICIONIN OPOZITAR

Gjatë një mbledhje, kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu njoftoi kryesinë për marrëveshjen e koalicionit opozitar “Aleanca për Ndryshim”, si edhe qëllimin e këtij koalicioni. Mediu tregoi çfarë është diskutuar në parim me Partinë Demokratike… Sipas Mediut, PR i ka qëndruar më shumë se korrekt marrëdhënies me Partinë Demokratike.

Lexo me shume

VËSHTIRËSITË EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD në Qarkun Shkodër, Helidon Bushati, zhvilloi një vizitë në fshatin Kosmaç, në Vaun e Dejës, ku u takua me një fermer të zonës. Ky i fundit u shpreh për vështirësitë ekonomike dhe problematikat e tregut. Ndërkohë, Bushati e njohu nga afër me programin që Partia Demokratike ofron për bujqësinë.

Lexo me shume

PREZANTIMI I PROGRAMIT TË PD PËR ENERGJINË

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar këtë të mërkurë programin për energjinë. Basha tha se do të ulim faturën e energjisë elektrike për 70% të familjeve shqiptare dhe do të liberalizojmë tregun e energjisë elektrike, duke u dhënë konsumatorëve mundësinë të zgjedhin vetë, se te cili operator do ta blejnë energjinë. Basha tha se angazhohet për bashkimin e tregjeve …

Lexo me shume

ARRIHET MARRËVESHJA PD – PR PËR ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Partia Republikane ka nënshkruar këtë të mërkurë marrëveshje me Partinë Demokratike për zgjedhjet e 25 prillit. Pas takimit në selinë blu, kreu i PR, Fatmir Mediu, tha se kanë firmosur marrëveshjen me Bashën për të shkuar bashkë në zgjedhjet parlamentare. Kjo marrëveshje ka përmbledhur të gjitha marrëdhëniet, qëndrimet, që i shërbejnë fitores – theksoi Mediu. Në fakt, prej ditësh përflitej …

Lexo me shume

PËRGATITJET PËR ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Këtë të shtunë, KQZ bëri një demonstrim të mënyrës së identifikimit biometrik. Pajisja bën të mundur identifikimin e votuesit në kohë të shpejtë, ndërsa shmang votimin e dyfishtë. Gjatë fjalës së tij, kreu i KQZ-së Ilirjan Celibashi, tha se pajisja identifikon qytetarin në 1 minutë dhe se kjo do të shmang votimin e dyfishtë, një nga shqetësimet që është ngritur …

Lexo me shume

BASHA TAKIM ME KOMISIONEREN EUROPIANE PËR ÇËSHTJET E BRENDSHME

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, është takuar këtë të shtunë me Komisioneren Europiane për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson, dhe pas këtij takimi ka zbardhur disa nga çështjet e diskutuara. Basha tha se tani është detyra e qeverisë që do të dalë pas 25 prillit dhe vullneti im politik që ta drejtoj atë qeveri drejt përmbushjes së kushteve për të …

Lexo me shume

META ME TONE TË ASHPRA: RREZIKOJMË KATASTROFËN NGA COVID-19

Presidenti Ilir Meta foli ashpër për situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, duke thënë se duhet një plan i qartë dhe i sigurt për furnizimin e popullsisë me vaksina anti-Covid. Kreu i Shtetit tha se vendi rrezikon një katastrofë për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, pasi sipas tij, nga qeveria ka vetëm plane konfuze, të ndryshueshme dhe jo transparente …

Lexo me shume