POLITIKE

ZGJEDHJET, SHBA: PATI INCIDENTE, POR NUK NDIKUAN NË REZULTAT

Ambasada e SHBA në Tiranë uron shqiptarët për ushtrimin e së drejtës së votës në zgjedhjet e 25 qershorit, ndërsa thekson se procesi pati incidente, por që nuk ndikuan në rezultatin e përgjithshëm. Ambasada e SHBA deklaron se vëzhguesit ndërkombëtarë dëshmuan incidente të blerjes së votës, fotografimit të fletës së votimit dhe presoni ndaj votuesve, ndërsa  zyrtarët e zgjedhjeve dhe …

Lexo me shume

OSBE/ODIHR: PARTITË TË NJOHIN REZULTATIN E ZGJEDHJEVE

Misioni i OSBE/ODIHR ka dhënë konferencën e parë për shtyp pas zgjedhjeve parlamentare të ditës së djeshme, duke publikuar të dhënat paraprake nga vëzhgimi i zgjedhjeve. Kreu i delegacionit të vëzhguesve ndërkombëtarë, Roberto Batelli, tha se vëzhguesit kanë ndjekur procesin e votimit dje nga afër në të gjitha qendrat e votimit. Ai theksoi se fushata e zgjedhjeve dhe votimi u …

Lexo me shume

NUMËRIMI, REAGON PËR HERË TË PARË BASHA: MOS LEJONI DEFORMIMIN E VOTËS

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka reaguar për herë të pas pas nisjes së numërimit të votave, ku dukshëm PD është drejt një humbje të thellë. Përmes një mesazhi drejtuar të gjithë numëruesve dhe komisionerëve, Basha kërkon të llogaritet çdo votë deri në fund dhe të mos lejojnë deformimin. “Të dashur komisionerë, numërues dhe vëzhgues të PD: Numërimi i votave vazhdon …

Lexo me shume

ZGJEDHJET 2017, DEPUTETËT QË E SIGURUAN PARLAMENTIN

DEPUTETËT E PARTISE SOCIALISTE LEZHË Lindita Nikolla Pjerin Ndreu Gjetan Gjetani SHKODËR Ditmir Bushati Paulin Stërkaj Senida Mesi Luan Harusha DEPUTETËT E PARTISË DEMOKRATIKE LEZHË Aldo Bumci Lindita Metaliaj Andon Frrokaj SHKODËR Romeo Gurakuqi Izmira Ulqinaku Lorenc Luka LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGTRIM SHKODËR Agron Celaj LEZHË Viktor Tushaj PSD SHKODËR Tom Doshi

Lexo me shume

PD THIRRJE KOMISIONERËVE DHE POLICISË: KUJDES ME KUTITË!

PD përmes një deklarate për mediat kërkon nga komisionerët, policia dhe të gjitha strukturat që të marrin të gjitha masat për përmbylljen e procesit të votimit sipas ligjit. “Partia Demokratike i bën thirrje komisionerëve, personelit të policisë dhe të gjithë strukturave përgjegjëse për administrimin e procesit zgjedhor të marrin të gjitha masat për përmbylljen e procesit të votimit sipas ligjit …

Lexo me shume

META ZBULON AUTORËT E PLAGOSJES SË AKTIVISTIT TË LSI-SË

Ish kryetari i LSI-së Ilir Meta deklaron nga Shëngjini: “Ilir Meta do të jetë në Lezhë me të gjithë eskorën e vet  dhe miqtë e mi për të mbrojtur votën e lezhjanëve nga bandat e rilindjes. Të ngrihen të gjithë për të dërrmuar bandat e rilindjes, bandat e droges dhe atyre që duan të vjedhin votën dinjitetin dhe të ardhmen” …

Lexo me shume

DEMIRAJ THIRRJE SUBJEKTEVE POLITIKE TË MBËSHTESIN POLICINË E SHTETIT

Ministri i Punëve të Brendshme Dritan Demiraj, nisur nga incidenti i ndodhur në qarkun Lezhë dhe tensionimi i situatës në Shkodër, Berat dhe Lushnje si pasojë e aktivizimit të grupeve me tendenca kriminale u bën thirrje subjekteve politike në këtë garë elektorale të mbështesin Policinë e Shtetit në zbatimin e ligjit për të garantuar procesin e votimit dhe të numërimit. …

Lexo me shume

PS: META SJELLJE SKANDALOZE, PËRPJEKJE PËR TË TENSIONUAR SITUATËN

Partia Socialiste dënon deklaratat e ashpra të Ilir Metës nga Lezha, ku vizitoi militantin e dhunuar të LSI-së. Përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat, PS thekson se Presidenti i ardhshëm po demonstron sjellje antiligjore, duke shkelur Kodin e Zgjedhor. Gjithashtu, PS akuzon Metën se po bën përpjekje për të tensionuar situatën. Duke e quajtur skandaloze ofensivën e Presidentit të …

Lexo me shume

META SHPËRTHEN NGA LEZHA: KRYESADISTI DO GJAK, DO MBROJ KËTU VOTAT

Ilir Meta ka mbërritur në Lezhë, pas dhunimit të militantit të LSI Florian Dushku, jashtë Qendrës së Votimit në Shëngjin. Presidenti i ardhshëm akuzoi direkt kryeministrin Edi Rama si përgjegjës të këtij incidenti, pasi sipas tij, ka nxitur bandat kriminale në Lezhë. Meta tha se do qëndrojë bashkë me eksortën e tij në qytetin e Lezhës, deri në numërimin e …

Lexo me shume

ZGJEDHJET PARLAMENTARE. VOTOJNË LIDERËT E DY FORCAVE TË MËDHA POLITIKE

BASHA: EJANI DHE VOTONI, BASHKË DO NDRYSHOJMË TË ARDHMEN Lulzim Basha ka votuar në QV-në e ngritur te Çerdhja nr.13, pranë njësisë bashkiake nr. 8 në Tiranë. Kreu demokrat përcolli një mesazh për të gjithë qytetarët të cilët i ftoi të votojnë për të ndryshuar të ardhmen e vendit. Basha u shpreh gjithashtu edhe për një proces demokratik në Qendrat …

Lexo me shume