Saturday , 19 October 2019

POLITIKE

DITA NDËRKOMBËTARE E DEMOKRACISË, PRESIDENTI META KA NJË APEL

Në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, Presidenti i Republikës Ilir Meta u është drejtuar shqiptarëve me mesazhe të forta. Duke e shoqëruar edhe me një foto nga takimi i studentëve në vitin 1990 me ish-presidentin Ramiz Alia, ku i pranishëm ishte edhe vetë kreu i Shtetit dhe heroi i demokracisë Azem Hajdari, Meta thotë se sot janë përçudnuar parimet dhe vlerat …

Lexo me shume

MBLEDHJA E RADHËS E KRYESISË SË PD SHKODËR

Mbrëmjen e së premtës është zhvilluar mbledhja e radhës e Kryesisë së Partisë Demokratike, dega Shkodër. Në një mbledhje në të cilën ishte prezent edhe Sekretari i Përgjithshëm i PD, njëkohësisht edhe koordinator për degën Shkodër, Gazment Bardhi. Çështja kryesore e rendit të ditës ishte zgjedhja e strukturave të degës, duke përfshirë këtu edhe zgjedhjen e sekretarëve funksional, anëtarëve të …

Lexo me shume

“PËR SHQIPËRINË SITUATA ËSHTË BËRË EDHE MË E VËSHTIRË PËR INTEGRIMIN”

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi në Bruksel se për Shqipërinë situata është bërë edhe më e vështirë për integrimin për shkak se vendi nuk ka bërë progres në kushtet e vendosura. Basha veçoi raportin e OSBE/ODIHR-it për të treguar se në vend që Shqipëria të plotësonte kushtin e zgjedhjeve të lira e të ndershme, zhvilloi një proces antikushtetues …

Lexo me shume

RROTACIONI NE KESHILLIN E QARKUT LEZHE

Rrotacioni i pushtetit në Këshillin e Qarkut Lezhë nuk ka kaluar pa incidente. N/kryetari i Qarkut Agostin Marku ka akuzuar drejtuesit e rinj të zgjedhur pak ditë më parë se kanë uzurpuar me polici institucionin, duke hapur me forcë doren kryesore të institucionit. Sipas Markut mandatet e këshillit të qarkut janë antiligjore dhe për këtë do ti drejtohen Gjykatës Administrative.Ndërkohë …

Lexo me shume

BASHA NË MBLEDHJEN E ASAMBLESË POLITIKE TË PARTISË POPULLORE EUROPIANE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha po merr pjesë në mbledhjen e Asamblejsë Politike të Partisë Popullore Evropiane. Nga kjo mbledhje, ai tha se zgjidhja e krizës në Shqipëri kalon përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Nga Brukseli ku po zhvillohen punimet e kësaj Asambleja, Basha u takua me përfaqësues të partive anëtare të PPE-së, drejtues të politikës së …

Lexo me shume

OPOZITA, TAKIM ME KOMISIONIN E VENECIAS

Delegacioni i Komisionit të Venecias ka nisur takimet në Tiranë në kuadër të përgatitjes së opinionit mbi kompetencat që Presidenti ka në proceset zgjedhore Takimet i parë ishte me përfaqësuesit e opozitës, Oerd Bylykbashi dhe Klajda Gjosha. Ish deputetët Bylykbashi dhe Gjosha akuzuan Parlamentin dhe Ramën se po kërkon të përfshijë Komisionin e Venecias në lojën e turpshme të kapjes …

Lexo me shume

ILIR META PËRBALLË KOMISIONIT HETIMOR

Presidenti Ilir Meta ka dalë nga presidenca në orën 09:46 për të ecur në këmbë drejt kryesisë së Kuvendit. Meta e nisi argumentin e tij përballë komisionit hetimor ndaj tij për anulimin e 30 qershorit duke thënë se cenonin të drejtën e qytetarëve të zgjedhur pasi nuk kishte alternativë. Gjykata ndërkombëtare në vitin 2015 ka marrë një vendim të ngjashëm …

Lexo me shume

TË TJERË KRYEBASHKIAKË TË MAJTË ME TË KALUAR TË ERRËT? GURAKUQI: DO TË KETË SURPRIZA

Lista e kryebashkiakëve të majtë të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit me të kaluar të errët është shumë më e gjatë seç është deri tani, ku Pjetri dhe Kajmaku akuzohen për vepra të ndryshme penale. Një gjë e tillë theksohet nga ish-deputeti i PD, Romeo Gurakuqi, në një prononcim për Tv Rozafa. Ai paralajmëron se në ditët në vijim …

Lexo me shume

PD SHKODËR PËRKUJTON KRYENGRITJEN E POSTRIBËS

Partia Demokratike Shkodër përkujton Kryengritjen e Postribës. “Me 9 Shtator 2019 kujtojmë 73 vjetorin e kryengritjes së parë antikomuniste, atë të Postribës. 73 vite më parë rrethi i Shkodrës, si gjithmonë pararojë e ndryshimeve të mëdha nuk mund të duronte më gjatë komunizmin i cili po u përdhoste e shkelte në mënyrë brutale nderin, liritë e të drejtat e tyre. …

Lexo me shume

EDUARD NDRECA ZGJIDHET KRYETAR I QARKUT LEZHE

Pedagogu Eduard Ndreca është zgjedhur kryetar i ri i Qarkut Lezhë. Në mbledhjen e konstituimit të Këshillit të Qarkut Ndreca i cili është përfaqesues i Partisë Socialiste ishte kandidatura e vetme e propozuar për postin e kryetarit, dhe arriti të marrë 14 votat e anetareve të pranishem në mbledhje.Kreu i ri i qarkut të Lezhës Eduart Ndreca ka garantuar se …

Lexo me shume